PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Sprzęt Audio na Domówkę, Czyli Jak Dobrać Zestaw Muzyczny

Sprzęt Audio na Domówkę, Czyli Jak Dobrać Zestaw Muzyczny

Jeśli robisz domówkę i myślisz o kupieniu sprzętu do odtwarzania muzyki albo innej rozrywki, jaką możesz sobie zaserwować na przykład za pomocą kontrolera DJ czy zestawu karaoke, to z pewnością ten artykuł nieco przybliży ci możliwości sprzętowe dostępne na rynku w zależności od budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na ten muzyczny cel.

Robisz domówkę i nie wiesz, jak zadbać o dobrą zabawę? Muzyka to podstawa! Dlatego warto mieć sprzęt, dzięki któremu cały dom się ożywi, a impreza będzie świetną muzyczną inspiracją. Jak to zazwyczaj bywa, dobór sprzętu jest zależny przede wszystkim od możliwości finansowych, a także od tego, do czego konkretnie chcesz go wykorzystać. Poniżej znajduje się kilka propozycji, jak dobrać sprzęt muzyczny na potrzeby domówki i nie tylko. Przedstawiamy zestawy muzyczne dobrane pod względem ceny i użyteczności.

domówka

ZESTAW MUZYCZNY DO 500 ZŁ: MINIWIEŻA

Niektórzy twierdzą, że wieże stereo odchodzą do lamusa. Era popularności tego typu sprzętu muzycznego być może już minęła, ale inwestycja w miniwieżę wciąż może okazać się dobrym rozwiązaniem. W przypadku domówki, kiedy nie chcesz podłączać laptopa czy telewizora, a chcesz podkręcić dobrą zabawę, na pewno taki niewielki zestaw muzyczny się sprawdzi. Możesz także laptop, smartfon czy tablet podłączyć pod miniwieżę i wykorzystać do odtwarzania zbiorów muzycznych z nośnika zewnętrznego. Jeśli jednak nie masz przygotowanej biblioteki muzycznej, można włączyć radio FM i też świetnie się bawić.

W dodatku ceny miniwież są bardzo przystępne i do 500 zł kupisz sprzęt ładnie, czysto brzmiący. Moc głośników jest zazwyczaj wystarczająca (szacunkowo może to być w granicach 20-70 W) w warunkach domowych, nawet do dużego salonu dźwięk nie powinien się mocno gubić się w przestrzeni.

Producenci wyposażają miniwieże w coraz to nowe funkcje, aby sprzęt był kompatybilny z nowymi technologiami – takie funkcje jak wejście USB czy Bluetooth to już nic nowego. Dzięki temu możesz siedzieć wygodnie na kanapie i nie odrywając się od rozmowy ze znajomymi odtwarzać muzykę za pomocą sparowanego z miniwieżą smartfona.

Polecane miniwieże:

Philips MCM2350/12

ZESTAW MUZYCZNY DO 1000 ZŁ: MINIWIEŻA + SUBWOOFER AKTYWNY

Jeśli miniwieża to za mało, można do niej dokupić subwoofer aktywny, czyli taki, który ma wbudowany wzmacniasz. To sprawi, że brzmienie basu będzie głębokie i mocne, a ulubiona muzyka będzie jeszcze lepiej rozbrzmiewać. Takim dodatkowym sprzętem wzmocnisz muzyczne doznania  imprezowiczów. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie jeśli pomieszczenie jest całkiem duże i dźwięk z miniwieży za bardzo ginie. Subwoofer pogłębi dźwięk i podkreśli niskie pasmo basu. Wykorzystanie subwoofera często wiąże się z niewielkim drżeniem ścian, podłogi czy mebli – taki efekt sprawi, że poczujesz się ze znajomymi jak na prawdziwej, wypasionej imprezie.

Najlepszy efekt można uzyskać, gdy subwoofer pracuje na paśmie 20-200 Hz, ale niekoniecznie musi schodzić aż do 20 Hz, szczególnie w przypadku małych pomieszczeń, bo nie zawsze konieczne jest osiąganie aż tak niskich częstotliwości. Na imprezie spokojnie wystarczy subwoofer, który schodzi do 30 Hz. Przy takim brzmieniu przyjemnie słucha się każdego rodzaju muzyki, w zależności od upodobań. Chyba warto dodatkowo do miniwieży mieć subwoofer, jeśli nie chcesz inwestować zbyt dużych pieniędzy w wypasiony sprzęt stereo.

Polecane subwoofery aktywne:

Pioneer S-21W

ZESTAW MUZYCZNY DO 2000 ZŁ: SPRZĘT STEREO (WZMACNIACZ + KOLUMNY)

Jeśli miniwieża okazuje się niewystarczająca, a budżet, jaki możesz przeznaczyć na sprzęt, może wynosić do 2000 zł, to zamiast wieży stereo lepiej pomyśleć o samodzielnym dobraniu sprzętu stereo, który będzie można podłączyć pod określone urządzenie multimedialne (odtwarzacz mp3 bądź sieciowy, laptop, iPod, smartfon, a może to być zwykły odtwarzacz mp3 albo nawet gramofon) i bezpośrednio z tego urządzenia odtwarzać muzykę. Taki sprzęt stereo to przede wszystkim wzmacniacz i kolumny.

Przed zakupem wzmacniacza warto przemyśleć z czego i w jaki sposób będziesz chciał odtwarzać muzykę, aby dobrać sprzęt z odpowiednim wejściem i łącznością. Bo jeśli chcesz podłączyć gramofon, to niezbędne jest, aby wzmacniacz posiadł wejście Phono. Jeśli chcesz odtwarzać muzykę z iPoda, to trzeba zwrócić uwagę, czy sprzęt posiada USB. Możesz też odtwarzać muzykę bezprzewodowo na przykład za pomocą telefonu – do tego wzmacniacz powinien mieć wbudowany moduł bezprzewodowej komunikacji Bluetooth.

Polecane wzmacniacze:

Yamaha A-S201

Do dobrego wzmacniacza są jeszcze potrzebne solidne kolumny głośnikowe. Tutaj możesz postawić nie tylko na dobrą jakość dźwięku, ale także różnorodny design, bo producenci coraz częściej oferują ciekawe kształty i wygląd głośników. Bardziej istotne jest jednak to, aby dobrać dobrze sprzęt to pokoju odsłuchowego (czy to mają być głośniki wolnostojące, ścienne czy sufitowe), a przy tym zmieścić się w budżecie. Co jeszcze powinno być wzięte pod uwagę przy wyborze kolumn? Moc, czyli wartość podawana w watach. Trzeba pamiętać o tym, aby moc wyjściowa wzmacniacza mieściła się w zakresie lub przewyższała zalecaną moc głośnika. Inaczej wzmacniacz może źle wpłynąć na pracę głośników i je uszkodzić. Ponadto wartość mocy uzależniona jest od wielkości pomieszczenia – im większa przestrzeń, tym więcej mocy może się przydać.

Polecane kolumny głośnikowe:

Yamaha NS-50

ZESTAW MUZYCZNY DLA DJ’a DO 1000 ZŁ

Kiedy masz już dobry sprzęt do odtwarzacza muzyki, możesz pomyśleć o czymś jeszcze, czyli jak z muzyki uczynić jeszcze większą rozrywkę. Możesz zamienić się w DJ’a i miksować muzykę podczas imprezy. To świetna zabawa dla wszystkich miłośników muzyki i elektroniki. Do domowego użytkowania najlepiej sprawdzą się modele typu all-in-one. To wielofunkcyjne urządzenia, które ma wszystkie funkcje, pozwalające miksować muzykę. Dla hobbystów i początkujących budżet do 1000 zł wystarczy już, by taki kontroler DJ posiadać i dać się ponieść muzycznej fantazji.

Polecane kontrolery DJ:

Kruger & Matz KMDJ003

ZESTAW KARAOKE DO 150 ZŁ

Na domówce świetnie może sprawdzić się zestaw karaoke. Do 150 zł można zapewnić udaną zabawę ze znajomymi, śpiewając najlepsze hity. Do karaoke wystarczy stacja i mikrofony – mogą być przewodowe bądź bezprzewodowe (w dobrych warunkach terenowych może działać nawet do 30 m).

Mikrofony do karaoke są tak zaprojektowane, aby niwelować niechciane odgłosy z otoczenia i uwydatniać śpiew. Do tego przydałoby się dobre oprogramowanie z podkładami muzycznymi różnych klasyków, a także nowości. Takie oprogramowania często zawierają dodatkowe moduły, np. oceny śpiewu i możliwości zdobywania punktów, co wzbudza dodatkowe emocje podczas zabawy.

Polecane zestawy karaoke:

  • Zestaw karaoke stacja 2 mikrofony bezprzewodowe STI Ltd
  • Zestaw karaoke stacja + 2 mikrofony KFS Technology
  • Techland Karaoke for Fun: Extra Hity + mikrofon

Zestaw karaoke stacja 2 mikrofony bezprzewodowe STI Ltd

Podsumowanie

Dobry zestaw muzyczny to podstawa udanej imprezy. Muzyka jest bowiem nieodłącznym elementem rozrywki, którą każdy lubi. W zależności od budżetu i ograniczeń związanych z rozmiarem pomieszczenia, rozwiązań jest wiele – my zaproponowaliśmy kilka wartych rozważenia możliwości na zbudowanie dobrego klimatu muzycznego w domowej przestrzeni.

blog comments powered by Disqus
Sprzęt Audio na Domówkę, Czyli Jak Dobrać Zestaw Muzyczny