PODPOWIEDZI:

Tanie Drony – Czy Warto Kupić? Dla Kogo są Tworzone?

Tanie Drony – Czy Warto Kupić? Dla Kogo są Tworzone?

Drony to coraz bardziej powszechne urządzenie wykorzystywane nie tylko przez profesjonalistów, ale także miłośników technologicznych zajawek. Stąd na rynku pojawiło się dużo tanich modeli dronów. Mogą one stać się źródłem rozrywki i początkiem przygody z lataniem.

Jeśli lubisz świetną zabawę na powietrzu i interesujesz się nowymi technologiami, to z pewnością zainteresujesz się dronem. Dron to latające urządzenie, które jest kierowane z ziemi przez panel sterowania (niektóre modele posiadają również możliwość prowadzenia urządzenia za pomocą smartfona przy wykorzystaniu modułu WiFi). Jest on zazwyczaj wyposażony w kamerę, dzięki czemu można nagrać podniebne akrobacje bądź zrobić zdjęcie z lotu ptaka.

Modele do latania są coraz tańsze, ale przy tym ich jakość wykonania i użyteczność nie wszystkich zadowoli. Tani dron nadaje się bowiem bardziej do zabawy niż profesjonalnego wykorzystywania, na przykład przy tworzeniu ujęć do filmów czy pokazów akrobacji. Niemniej jednak ich popularność wzrasta, co można zauważyć, idąc do parku, gdzie często ludzie zabierają swoje drony, by zwyczajnie się zrelaksować i rozerwać. Z tego artykułu dowiesz się więcej o specyfice i możliwościach niedrogich dronów. Być może też zechcesz mieć drona!

dron

Tanie drony – dla kogo?

Takie firmy jak Syma oraz Overmax wypuszczają na rynek drony, na które nie wydasz więcej niż 400 zł. Zarówno je, jak i droższe modele, znajdziesz w rankingach polecanych dronów.

Nie są to urządzenia najwyższej jakości i trzeba obchodzić się z nimi ostrożnie, aby nie stały się zabawkami jednorazowego użytku. W związku z tym niektórzy zadają pytanie: po co robić takie liche urządzenia? Zdaje się jednak, że zasadnym jest konstruowanie niewielkich i tanich dronów z wbudowaną kamerą z kilku przyczyn.

Po pierwsze, jeśli myślisz o dalszym rozwoju w kierunku nauki latania dronem, nie warto od razu inwestować w sprzęt klasy wyższej. Tutaj doskonale sprawdzą się małe, lekkie drony, którymi możemy nauczyć się robić podstawowe akrobacje. Trzeba tylko zwrócić uwagę, aby nie uderzać zbyt często i mocno dronem w gałęzie oraz nie doprowadzać do upadków z dużej wysokości, to na pewno będzie to całkiem dobry start podniebnej przygody.

Po drugie, jeśli zwyczajnie lubisz nowości technologiczne i interesujesz się lataniem albo po prostu szukasz nowego rodzaju rozrywki, to dron może spełnić twoje oczekiwania. Możliwości akrobacji 3D to duża dawka zabawy, a przy okazji może się okazać ciekawym wyzwaniem zręcznościowym. Poszukiwacze nowych możliwości rozrywki na pewno nie przejdą obojętnie i zainteresują się lataniem dronem.

Po trzecie, jest to dobry pomysł na spędzanie czasu ze swoimi małymi pociechami. Dron może być atrakcyjnym prezentem na urodziny, ale pamiętajmy o tym, aby uważać i nie doprowadzić do tego, by dziecko same bawiło się taką zabawką – może stać się to niebezpieczne. Jest to jednak dobry sposób na wyciągnięcie dziecka na dwór i spędzenie trochę wolnego czasu na przykład na trawie w parku.

latanie dronem

Czy warto kupić taniego drona?

Drony coraz częściej zyskują zwolenników. Tanie modele budzą jednak różne odczucia. Z jednej strony to ciekawa zabawka dla dużych i małych, ale z drugiej strony tańsze modele mają swoje wady. Trudno oczekiwać od drona za paręset złotych, aby był bardzo wytrzymały, zdumiewająco stabilny i jeszcze działał przez wiele godzin. Dlatego też kupując taniego drona, trzeba mieć świadomość, że nie jest to sprzęt wysokiej jakości, a dobra zabawka do latania i powietrznych akrobacji z możliwością tworzenia nagrań z powietrza i robienia zdjęć z lotu ptaka.

Oceniając konstrukcję tanich dronów, należy stwierdzić, że 4 śmigła to zazwyczaj standard. Do 4-śmigłowców zalicza się na przykład Overmax X-Bee 2.5 (średnica 38 cm). Za niewielkie pieniądze można jednak również spotkać drona z 6 śmigłami (Overmax X-Bee Drone 6.1). Więcej śmigieł może wpłynąć na stabilność modelu w powietrzu, tak aby utrzymywał się na jednej wysokości i nie chwiał się przy każdym powiewie wiatru.

Overmax X-Bee 2.5

Przydatna w urządzeniu jest wbudowana kamera FPV. Ten rodzaj kamery za pomocą modułu WiFi może bezpośrednio wyświetlać obraz na twoim smartfonie. Ułatwi ci to sterowanie urządzeniem – będziesz mieć lot cały czas pod kontrolą, gdyż kierunek, w którym zmierza dron, będzie cały czas na podglądzie. Dodatkową opcją jest też możliwość bezpośredniego kierowania dronem ze smartfona – takie rozwiązanie jest zastosowane w Overmax X-Bee Drone 6.1. Jest to więc nie tylko urządzenie do samego latania, ale także rejestrowania obrazu z wysokości, co pewnie urozmaici ci formę wykorzystania drona.

Tanie drony zazwyczaj posiadają zasilanie, które wystarczy na lot przez parę bądź parędziesiąt minut. Trzeba więc mieć to na względzie i zabezpieczyć się w dodatkowe zasilanie, inaczej lot będzie krótki. Akumulator 500 mAh zapewni ok. 8 min.lotu (tak jest w przypadku Syma X5HW). Dla udogodnienia do zakupu Overmax X-Bee Drone 3.1 w zestawie znajdują się 3 baterie 700 mAh, co przyniesie aż do 40 minut zabawy urządzeniem!

Większość modeli posiada także sygnalizację diodami LED, tak aby latanie nocą nie było problemem. Poza tym świecące diody są odlotowe i uatrakcyjniają wykonywane akrobacje. Zainstalowane diody LED posiada na przykład wspomniany już model Syma X5HW.

To, co jeszcze może przemawiać za kupnem taniego drona, to szereg funkcji, które ułatwiają sterowanie modelem. Dla początkujących funkcje ułatwiające kierowanie dronem są nieprzecenione, bo dzięki temu zapewne unikniesz wielu zderzeń i nieprzewidzianych wypadków, które mogłyby uszkodzić urządzenie. Funkcja Headless Mode przydaje się przy wykonywaniu akrobacji. Dzięki tej funkcji na panelu „lewo” to twoje lewo, a „prawo” to prawo. Zanim opanujesz biegle technikę sterowania, to z pewnością będzie pomocne. Inną użyteczną funkcją jest Back Home. Jeśli odlecisz gdzieś dronem i nie będziesz wiedział, co zrobić, aby go przywołać, to wystarczyć użyć Back Home. Ta funkcja spowoduje, że dron powróci do dawnego położenia. Takie możliwości posiada na przykład Overmax X-Bee 2.5. Syma X5SW posiada natomiast jeszcze jedną ciekawą opcję, a mianowicie system Inteligentnej Orientacji Lotu.

Podsumowanie

Tanie drony mogą nie zadowolić bardziej zaawansowanych i wymagających użytkowników, ale jako urządzenia do rozrywki sprawdzą się doskonale. Akrobacje modelem to świetna zabawa, a przy tym można nagrać film i zrobić zdjęcia w przestrzeni, czyli uchwycić widok widziany z góry. Jeśli więc cenisz sobie dobrą zabawę na powietrzu, warto zainwestować w takiego niedrogiego drona.

blog comments powered by Disqus
Tanie Drony – Czy Warto Kupić? Dla Kogo są Tworzone?