PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Użyteczność Klawiszy Funkcyjnych F1-F12 - Dowiedz Się Do Czego Służą!

Użyteczność Klawiszy Funkcyjnych F1-F12 - Dowiedz Się Do Czego Służą!

Jak wykorzystać 12 funkcji kryjących się pod klawiszami do F1 do F12? Wystarczy poznać ich użyteczność, by w szybki sposób coś „zapisać”, „znaleźć” czy „usunąć”. Praca i zabawa przy komputerze może być jeszcze bardziej prosta za pomocą kilku trików.

Biorąc pod lupę klawisze funkcyjne, które najczęściej występują u góry typowej klawiatury (klawiatura komputerowa zgodna z PC – Windows, układ QWERTY) i stanowią szereg od F1 do F12, okazuje się, że mają one przypisane użyteczne znaczenia, z których nie wszyscy w pełni korzystają, a czasem warto usprawnić swoje działanie w komputerowym świecie. Dlatego też przedstawiamy pokrótce, jakie funkcje kryją się za klawiszami od F1 do F 12.

Przeczytaj także: 10 Skrótów Klawiszowych, Które Ułatwią Pracę Przy Komputerze


>>>Sprawdź cenę ciekawej bezprzewodowej klawiatury komputerowej<<<

LOGITECH Wireless Touch Keyboard K400 Plus Czarny

F1 – pomoc

Za pomocą klawisza F1 można wywołać system pomocy dla otwartego okna i uzyskać informacje pomocnicze w szybki sposób. F1 taką funkcję spełnia w systemu operacyjnym Microsoft Windows, a także na przykład w wielu uniksowych środowiskach graficznych.

F2 – zmiana nazwy

F2 to przycisk, dzięki któremu można np. zmienić nazwę określonej ikony lub pliku w systemie MS Windows, a także wywołać menu użytkownika w Nortonie Commanderze.

F3 – wyszukiwanie

Klawisz F3 służy jako funkcja wyszukiwania – odnosi się to do przeglądarek internetowych oraz systemu MS Windows. Wywołuje dodatkowe okno „znajdź”. W Nortonie Commanderze służy natomiast do przeglądania plików tekstowych (view). W systemie MS DOS może wkleić poprzednie polecenie za znakiem zachęty.  Gdy użyje się F3 wraz z Alt to wyświetli się menu aktywnego okna.

F4 – zamknięcie

W przypadku użycia klawisza F4 w kombinacji Alt + F4 można wyjść z różnych programów i okien. Kombinacja Ctrl + F4 w Nortonie Commanderze służy do otwarcia prostego edytora tekstowego, czy też edytowania tekstu (edit).

F5 – odświeżEnie

Klawisz F5 odpowiada za przydatną funkcję odświeżenia okiem (przeglądarki bądź folderu). Z pozycji programu Microsoft PowerPoint służy natomiast do przechodzenia w tryb wyświetlania prezentacji w pełnym oknie podglądowym. F5 często jest również używany w grach do zapisu aktualnego stanu.

>>>A może notebook z podświetlaną klawiaturą?<<<

Lenovo 700-15ISK

F6 – przejście

W systemie operacyjnym MS Windows naciśnięcie klawisza F6 spowoduje przejście między kolejnymi elementami okna bądź pulpitu. Z pozycji przeglądarki internetowej po użyciu F6 nastąpi przeniesienie kursora do paska adresowego.

F7 – sprawdzanie pisowni

W MS Office za pomocą klawisza F7 wywoływana jest funkcja szybkiego sprawdzania pisowni. Przeglądarka Firefox wykorzystuje F7 do uruchomienia trybu przeglądania z kursorem, czyli wyświetla się ruchomy kursor na stronach internetowych, a to pozwala zaznaczać tekst przy pomocy klawiatury.

F8 – tryb awaryjny

Ważną funkcją klawisza F8 jest uruchomienie systemu w trybie awaryjnym bądź przywrócenie komputera do ostatniej konfiguracji przed wystąpieniem problemu/awarii – aby tak się stało, należy nacisnąć przycisk w trakcie uruchamiania systemu Microsoft Windows. W MS DOS F8 rozpoczyna natomiast wyświetlanie poleceń w buforze historii, a w Nortonie Commanderze usuwa pliki (delete).

F9 – uruchomienie

Klawisz F9 jest przydatny w środowisku programistycznym do uruchomienia projektów, a także jego kompilacji. W Nortonie Commanderze uruchamia górne menu. F9 służy także czasem w grach do wznawiania stanu z danej sesji.

>>>W zestawie zawsze taniej! Sprawdź: mysz + klawiatura specjalnie dla graczy<<<

Natec CX55

F10 – wyjście

Naciśnięcie przycisku F9 pozwala w szybki sposób wyjść z programu BIOS-u z jednoczesnym zapisaniem wprowadzonych zmian. Może też w programach dosowych wywołać menu.

F11 – pełny ekran

Klawisz F11 można wykorzystać do włączenia widoku pełnego ekranu w przeglądarkach internetowych. Podczas korzystania z  MS Office kombinacja Alt + F11 uruchomi edytor języka Visual Basic, a Alt + Shift + F11 uruchomi edytor skryptów. Odpowiada również za funkcję Exposé dostępną w systemie OS X.

F12 – zapisywanie

Ostatni z klawiszy funkcyjnych, czyli F12, wywołuje polecenie „zapisz jako” zarówno w Microsoft Word, jak i Microsoft Excel. W przeglądarkach internetowych uruchamia system kontroli źródła, dzięki któremu można przeglądać bazę kodu i zarządzać plikami w systemie kontroli wersji. Ponadto F12 używa się do wywołania funkcji Dashboard w systemie OS X, a w grach czasem służy do zapisywania zrzutu ekranu z gry.


Elektryczna Deskorolka w Promocji za 1299zł. Sprawdź

PODSUMOWANIE

Wiedząc, jak korzystać z klawiszy funkcyjnych, praca i zabawa przy komputerze będzie jeszcze bardziej przyjemna. Jak się bowiem okazuje są to klawisze, które nie tylko mają zastosowanie w środowisku programistycznym, ale także w codziennym użytkowaniu, m.in. w przeglądarkach internetowych i systemie MS Windows. Ponadto miłośnicy gier komputerowych z pewnością docenią możliwość wykorzystania poszczególnych klawiszy funkcyjnych podczas grania.

Jakie klawiatury są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu klawiatur z 6/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które klawiatury warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Tracer Blackjack Rf Nano (TRAKLA44517) Tracer Blackjack Rf Nano (TRAKLA44517)Best of the best!
2Tracer Battle Heroes Squadron (TRAKLA44999) Tracer Battle Heroes Squadron (TRAKLA44999) Sprawdź sam
3Esperanza TITANUM SLIM (TK103) Esperanza TITANUM SLIM (TK103) Ten ma niezłą cenę!
4Media-Tech MT1248US Media-Tech MT1248US Polecany model
5Tracer Amerikana (TRAKLA45198) Tracer Amerikana (TRAKLA45198) Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 5 Polecanych Najtańszych Klawiatur

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Użyteczność Klawiszy Funkcyjnych F1-F12 - Dowiedz Się Do Czego Służą!