PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Użyteczność Klawiszy Funkcyjnych F1-F12 - Dowiedz Się do Czego Służą!

Użyteczność Klawiszy Funkcyjnych F1-F12 - Dowiedz Się do Czego Służą!

Jak wykorzystać 12 funkcji kryjących się pod klawiszami do F1 do F12? Wystarczy poznać ich użyteczność, by w szybki sposób coś „zapisać”, „znaleźć” czy „usunąć”. Praca i zabawa przy komputerze może być jeszcze bardziej prosta za pomocą kilku trików.

Biorąc pod lupę klawisze funkcyjne, które najczęściej występują u góry typowej klawiatury (klawiatura komputerowa zgodna z PC – Windows, układ QWERTY) i stanowią szereg od F1 do F12, okazuje się, że mają one przypisane użyteczne znaczenia, z których nie wszyscy w pełni korzystają, a czasem warto usprawnić swoje działanie w komputerowym świecie. Dlatego też przedstawiamy pokrótce, jakie funkcje kryją się za klawiszami od F1 do F 12.

Przeczytaj także: 10 Skrótów Klawiszowych, Które Ułatwią Pracę Przy Komputerze

LOGITECH Wireless Touch Keyboard K400 Plus Czarny

F1 – pomoc

Za pomocą klawisza F1 można wywołać system pomocy dla otwartego okna i uzyskać informacje pomocnicze w szybki sposób. F1 taką funkcję spełnia w systemu operacyjnym Microsoft Windows, a także na przykład w wielu uniksowych środowiskach graficznych.

F2 – zmiana nazwy

F2 to przycisk, dzięki któremu można np. zmienić nazwę określonej ikony lub pliku w systemie MS Windows, a także wywołać menu użytkownika w Nortonie Commanderze.

F3 – wyszukiwanie

Klawisz F3 służy jako funkcja wyszukiwania – odnosi się to do przeglądarek internetowych oraz systemu MS Windows. Wywołuje dodatkowe okno „znajdź”. W Nortonie Commanderze służy natomiast do przeglądania plików tekstowych (view). W systemie MS DOS może wkleić poprzednie polecenie za znakiem zachęty. Gdy użyje się F3 wraz z Alt to wyświetli się menu aktywnego okna.

F4 – zamknięcie

W przypadku użycia klawisza F4 w kombinacji Alt + F4 można wyjść z różnych programów i okien. Kombinacja Ctrl + F4 w Nortonie Commanderze służy do otwarcia prostego edytora tekstowego, czy też edytowania tekstu (edit).

F5 – odświeżEnie

Klawisz F5 odpowiada za przydatną funkcję odświeżenia okiem (przeglądarki bądź folderu). Z pozycji programu Microsoft PowerPoint służy natomiast do przechodzenia w tryb wyświetlania prezentacji w pełnym oknie podglądowym. F5 często jest również używany w grach do zapisu aktualnego stanu.

Lenovo 700-15ISK

F6 – przejście

W systemie operacyjnym MS Windows naciśnięcie klawisza F6 spowoduje przejście między kolejnymi elementami okna bądź pulpitu. Z pozycji przeglądarki internetowej po użyciu F6 nastąpi przeniesienie kursora do paska adresowego.

F7 – sprawdzanie pisowni

W MS Office za pomocą klawisza F7 wywoływana jest funkcja szybkiego sprawdzania pisowni. Przeglądarka Firefox wykorzystuje F7 do uruchomienia trybu przeglądania z kursorem, czyli wyświetla się ruchomy kursor na stronach internetowych, a to pozwala zaznaczać tekst przy pomocy klawiatury.

F8 – tryb awaryjny

Ważną funkcją klawisza F8 jest uruchomienie systemu w trybie awaryjnym bądź przywrócenie komputera do ostatniej konfiguracji przed wystąpieniem problemu/awarii – aby tak się stało, należy nacisnąć przycisk w trakcie uruchamiania systemu Microsoft Windows. W MS DOS F8 rozpoczyna natomiast wyświetlanie poleceń w buforze historii, a w Nortonie Commanderze usuwa pliki (delete).

F9 – uruchomienie

Klawisz F9 jest przydatny w środowisku programistycznym do uruchomienia projektów, a także jego kompilacji. W Nortonie Commanderze uruchamia górne menu. F9 służy także czasem w grach do wznawiania stanu z danej sesji.

Natec CX55

F10 – wyjście

Naciśnięcie przycisku F9 pozwala w szybki sposób wyjść z programu BIOS-u z jednoczesnym zapisaniem wprowadzonych zmian. Może też w programach dosowych wywołać menu.

F11 – pełny ekran

Klawisz F11 można wykorzystać do włączenia widoku pełnego ekranu w przeglądarkach internetowych. Podczas korzystania z  MS Office kombinacja Alt + F11 uruchomi edytor języka Visual Basic, a Alt + Shift + F11 uruchomi edytor skryptów. Odpowiada również za funkcję Exposé dostępną w systemie OS X.

F12 – zapisywanie

Ostatni z klawiszy funkcyjnych, czyli F12, wywołuje polecenie „zapisz jako” zarówno w Microsoft Word, jak i Microsoft Excel. W przeglądarkach internetowych uruchamia system kontroli źródła, dzięki któremu można przeglądać bazę kodu i zarządzać plikami w systemie kontroli wersji. Ponadto F12 używa się do wywołania funkcji Dashboard w systemie OS X, a w grach czasem służy do zapisywania zrzutu ekranu z gry.

PODSUMOWANIE

Wiedząc, jak korzystać z klawiszy funkcyjnych, praca i zabawa przy komputerze będzie jeszcze bardziej przyjemna. Jak się bowiem okazuje są to klawisze, które nie tylko mają zastosowanie w środowisku programistycznym, ale także w codziennym użytkowaniu, m.in. w przeglądarkach internetowych i systemie MS Windows. Ponadto miłośnicy gier komputerowych z pewnością docenią możliwość wykorzystania poszczególnych klawiszy funkcyjnych podczas grania.

blog comments powered by Disqus
Użyteczność Klawiszy Funkcyjnych F1-F12 - Dowiedz Się do Czego Służą!