PODPOWIEDZI:

Telewizor do 1000 zł – Czy da Się Kupić Dobry Model?

Telewizor do 1000 zł – Czy da Się Kupić Dobry Model?

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli tanich telewizorów, które kuszą najbardziej popularnymi parametrami. Zanim kupisz telewizor do 1000 zł, warto jednak się zastanowić, co można za tę kwotę mieć i nie wydawać kasy za coś, co i tak przy takiej cenie będzie w większości przypadkach niewydajne.

Chcesz kupić telewizor? Pytanie, po co? Jeśli zwyczajnie chcesz umieścić w małym pokoju ekran, na którym wygodnie będzie się oglądało programy telewizyjne i odtwarzało pliki multimedialne, to spokojnie zagospodarowanie 1000 zł na ten cel wystarczy. Nie licz natomiast, że za taką kwotę będziesz miał efekty rodem z kina. Modele telewizorów do 1000 zł są bardzo różne, ale warto skupić się na kilku podstawowych aspektach, które cechują sprzęt i jego funkcjonalność, czyli przekątna ekranu, możliwości technologiczne oraz komunikacja (dostępne złącza).

Jaka przekątna ekranu TV do 1000 zł?

Do 1000 zł nie ma co liczyć na duży obraz, który zachwyci dobrą rozdzielczością i nasyceniem kolorów. Najpopularniejszy odbiornik TV do 1000 zł, jaki można spotkać na rynku, ma 22 cale. Sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie pole widzenia i tak jest nieco ograniczone. Na 22-calowym telewizorze obraz jest niczego sobie. Nadaje się i do oglądania TV, jak i do grania w gry.

Liczba cali matrycy i format obrazu to podstawowe wskaźniki, które wpływają na cenę sprzętu, więc czasem nie warto rzucać się na tanie modele, które oferują dużą przekątną obrazu, bo może się okazać, że obraz wcale cię nie zadowoli. Oczywiście można też spotkać nieco większe telewizory, które są niczego sobie, ale to już trzeba gruntownie przemyśleć. W 24-calowym telewizorze do 1000 zł na pewno rozdzielczość będzie trochę mniejsza i przy tym jakość obrazu nie będzie bardzo atrakcyjna. Może też się okazać, że co prawda masz duży telewizor, który nie kosztował cię za wiele, ale za to moc głośników będzie słaba.

Za 1000 zł możesz też kupić telewizor jeszcze większy, na przykład 32-calowy. Nie ma jednak co się łudzić, że to dar od losu. Jeśli telewizor jest duży i kosztuje mało, to znaczy, że nie będzie posiadał innych funkcji. Rozwaga przy wyborze sprzętu jest więc zawsze wskazana. Najpierw określ czego chcesz od urządzenia, a potem weryfikuj stosunek ceny do jakości.

Polecane TV 22-calowe:

Samsung UE22D5003

Jaka technologia w telewizorze do 1000 zł?

Jeśli mamy ograniczony budżet na TV, to na pewno będzie trzeba z czegoś zrezygnować. Warto zwrócić uwagę na dostępną technologię, dzięki której urządzenie będzie bardziej funkcjonalne. Jednym z takich parametrów jest na pewno rozdzielczość obrazu HD Ready, co sprawi, że będziesz mógł oglądać telewizję naziemną. W przypadku, gdy telewizor będzie służył nie tylko do oglądania programów telewizyjnych, ale również do grania na konsoli, to warto już mieć Full HD. Za 1000 zł można więc poszukiwać modelu z 22-calowym ekranem i rozdzielczością Full HD. Jeśli jednak wolisz większy obraz, to z Full HD przy tej cenie prawdopodobnie będzie trzeba zrezygnować.

Inne równie istotne kwestie, które należy rozważyć to kontrast, jasność i płynność obrazu. Tutaj warto podkreślić, że cena telewizora bezwzględnie zależy od matrycy i sposobu jej podświetlenia. Jest to najbardziej istotne dla funkcjonalności TV. W tańszym modelu dostaniesz słabszy kontrast i niższą jakość, a także coś, co rzuci ci się w oczy, a mianowicie niewiarygodne odzwierciedlenie kolorów. Mniejsza też może być częstotliwość odświeżania, co przekłada się na płynność obrazu. Kolejną rzeczą, która może być w gorszej jakości jest procesor, który służy do przetwarzania obrazu. Słabsze parametry TV to natomiast gorsza jakość oglądania filmów i innych plików multimedialnych.

Mniej ważną dla użyteczności TV jest też solidność wykonania oraz design. Im droższy model, tym nie tylko ma lepsze parametry, ale także bardziej wymyślny wygląd, by przyciągnąć spojrzenia nawet, gdy nie wyświetla się na ekranie nic ciekawego.

Polecane modele TV HD i Full HD:

Skymaster 43SF1000

Jakie złącza w TV do 1000 zł?

Wybór telewizora powinien być również zależny od sposobu użytkowania z tego urządzenia. Od tego bowiem będzie zależeć to, jakie złącze powinny być w TV. Za 1000 zł telewizor może posiadać standardowe złącza i gniazda, które sprawią, że komunikacja z urządzeniami multimedialnymi oraz przenośnymi nośnikami nie będzie stanowiła problemu.

Do podstawowych złączy, które możesz uzyskać w telewizorze za 1000 zł, zalicza się między innymi HDMI. Złącze HDMI przyda się do podłączenia takich urządzeń jak konsola gier czy odtwarzacz DVD, a także odtwarzacz Blue-Ray, kamera cyfrowa i aparat cyfrowy. Zapewne będzie to złącze, z którego najczęściej będziesz korzystać, ale nie jedyne.

Rankingi najlepszych telewizorów

Kolejnym przydatnym złączem jest VGA, dzięki któremu można do telewizora podłączyć komputer PC i korzystać z TV jak z monitora komputerowego. W małym pokoju może się okazać, że nie ma sensu mieć i telewizora i monitora, a wtedy będzie to doskonałe rozwiązanie. Zagracanie małego pokoju sprzętem nie zawsze ma sens. Oczywiście współcześnie wejście USB będzie ważne, jeśli TV ma służyć do odtwarzania plików multimedialnych. Niektórym może się również przydać gniazdo SCART (EURO) – pozwala ono na podłączenie starszego sprzętu do TV, na przykład magnetowid.

Polecane TV z dobrą łącznością:

Manta LED3204

Podsumowanie

Masz niski budżet, ale chcesz mieć telewizor? Możesz się zmieścić w budżecie do 1000 zł, ale warto wiedzieć, co za to możesz dostać naprawdę, a co będzie tylko chwytem reklamowym. Nie ma bowiem nic za darmo.

W artykule znalazł się krótki przegląd tego, co za 1000 zł można mieć, a na co lepiej się nie rzucać, bo może się okazać, że jeden parametr jest lepszy, ale zabraknie nam innego, który również jest nam przydatny. Szczególnie podkreślone tutaj zostały takie parametry, które wpływają na jakość TV, jak przekątna matrycy, dostępna technologia oraz ilość złączy.

blog comments powered by Disqus
Telewizor do 1000 zł – Czy da Się Kupić Dobry Model?