PODPOWIEDZI:

Jak Dobrać Optymalną Przekątną Monitora?

Jak Dobrać Optymalną Przekątną Monitora?

Dobór wielkości monitora przede wszystkim powinien zależeć od tego, jak zamierzasz go użytkować. Modele 22-calowe i mniejsze są zazwyczaj tańsze, ale komfort pracy jest mniejszy. Najlepszym wyborem są monitory powyżej 24 cali. Monitory 33-calowe i większe są przydatne przy tworzeniu prac graficznych, video, a także do gier komputerowych. Czasem szukamy czegoś bardziej wszechstronnego, a czasem bardziej dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Poniższy artykuł pomoże ci wybrać optymalny sprzęt.

Przekątna monitora jest istotna dla komfortu pracy przy komputerze. Z przekątną wiąże się także rozdzielczość oraz proporcje ekranu. Zalecane jest, aby przekątną dobierać pod względem odległości od monitora, z jakiej będziemy korzystać z urządzenia. Odległość ta powinna być mniejsza od dwukrotności przekątnej, a przy tym aby nie była większa niż jej pięciokrotność. Taka prosta zasada pozwala na dostosowanie przekątnej monitora do naszego sposobu używania urządzenia.

Monitor z przekątną do 22 cali

Mniejsze monitory są popularne i oczywiście tańsze. Sprawdzają się szczególnie podczas pracy biurowej. Na 22-calowym ekranie wygodnie pracuje się na plikach tekstowych czy podczas przeglądania Internetu. Jeśli często się przemieszczasz bądź nie masz za wiele miejsca to na pewno jest to dobre rozwiązanie. Monitory 22-calowe i mniejsze są zdecydowanie bardziej mobilne.

Mocno trzeba się jednak zastanowić nad 17-calowym monitorem. Przybierają one często kształt bardziej kwadratowy, co może być jednak mało komfortowe. Ludzkie oko nie jest przystosowane do takiego kwadratowego kształtu. Znacznie lepiej poradzi sobie przy korzystaniu z 18,5-calowego monitora, który posiada rozdzielczość 1366 x 768 pikseli. Czasem może być to jednak kwestią upodobań.

Polecane monitory z przekątną do 25 cali:

  • BenQ GW2270
  • Philips 193V5LSB2/10
  • LG 22M38A-B

BenQ GW2270

Monitor z przekątną do 25 cali

Monitory o wielkości 24 cali są uważane za duże. Wielkość jest jednak nie na tyle duża, by trzeba było myśleć o dodatkowym miejscu na taki sprzęt. Ich wykorzystanie jest bardzo uniwersalne i są najbardziej popularne. Dobrze nadają się do oglądania filmów, gier oraz pracy na plikach tekstowych. Często są wykorzystywane do domowego użytku. Jeśli ktoś ceni komfort oglądania filmów i często gra w gry komputerowe to taki monitor nada się idealnie. W takich modelach obraz jest zazwyczaj jasny i dobrze skontrastowany. Jeśli dodatkowo ma się szybki czas reakcji matrycy to doznań wizualnych nie zabraknie.

Polecane monitory z przekątną do 25 cali:

  • Dell U2412M
  • Samsung T24E390EW
  • Samsung S24F350FHU

Dell U2412M

Monitor z przekątną do 27 cali

27-calowe ekrany zazwyczaj sprawdzają się podczas pracy z obrazem, np. do obróbki graficznej czy montażu video. Mogą być mniej wygodne do codziennego użytku, jeśli nie dysponujesz zbyt dużą ilością miejsca, aby odsunąć się od ekranu monitora. Najbardziej przydają się podczas pracy z oprogramowaniem typu Adobe czy CAD. W takim przypadku 27-calowy monitor będzie dużo bardziej niezawodny niż taki, który ma np. 24 cale. Profesjonaliści zajmujący się grafiką komputerową czy montażem filmów doskonale znają możliwości tak dużego ekranu. Na taki sprzęt należy jednak zagospodarować sobie nieco więcej miejsca na biurku i pracować z zalecanej odległości, by nie nadwyrężyć sobie szyi. Każdy kto długo pracuje przy takim monitorze szybko zauważy różnicę. Jednym słowem, 27-calowy monitor to dobra jakość obrazu i duże możliwości przy jego przetwarzaniu.

Polecane monitory z przekątną do 27 cali:

  • Samsung S27E330H
  • Samsung T27D390
  • Dell U2715H

Samsung S27E330H

Podsumowanie

Rozmiar monitora powinien być zawsze dobierany z myślą o tym, jak urządzenie będzie wykorzystywane. Czasem warto też rozważyć, ile miejsca ma się na biurku. W gruncie rzeczy jest to ważne, aby potem praca przy monitorze była komfortowa. Najbardziej uniwersalny wydaje się monitor do 25 cali, który będzie komfortowy zarówno do podstawowej pracy z obrazem, codziennych prac biurowych, a także kiedy chcesz obejrzeć film w dobrej jakości.

blog comments powered by Disqus
Jak Dobrać Optymalną Przekątną Monitora?