PODPOWIEDZI:

Lustrzanka cyfrowa dla amatorów - jak ją wybrać?

Lustrzanka cyfrowa dla amatorów - jak ją wybrać?

Kupno pierwszej lustrzanki cyfrowej to nie lada zadanie. W artykule tym postaramy się pomóc wszystkim amatorom fotografii w wyborze odpowiedniego sprzętu na początek, który sprosta stawianym mu oczekiwaniom. Przedstawimy tutaj podstawowe cechy tych aparatów na które warto zwrócić uwagę przed kupnem. Oprócz tego zaproponujemy i opiszemy niektóre modele lustrzanek cyfrowych klasy entry-level, które obecnie przodują w swojej klasie.

Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie postawić przed kupieniem lustrzanki to to czy w ogóle taki sprzęt jest nam niezbędny i czy nie powinniśmy się raczej skupić na aparatach kompaktowych. Lustrzanka jest sprzętem dużych rozmiarów, do której trzeba dokupować różne obiektywy w zależności od tego co chcemy fotografować. Obiektywy często swoją ceną biją cenę samego body aparatu. Warto jednak tutaj napisać, że dla początkujących amatorów fotografii kwestia obiektywów może być drugorzędna, ponieważ na początek na pewno wystarczy obiektyw kitowy dołączony do aparatu. Lustrzanka cyfrowa nie jest sprzętem lekkim i trudno zachować pełną swobodę z takim aparatem na przykład na imprezie. Sprzęt taki musi również być odpowiednio konserwowany i po pewnym czasie musi przejść przegląd. Niewątpliwie największym walorem lustrzanek jest jakość wykonywanych zdjęć. To też oczywiście w dużym stopniu zależy od zastosowanego obiektywu. Oprócz tego zastanówmy się czy na pewno mamy choć trochę talentu do wykonywania zdjęć, bo może okazać się, że wystarczy nam coś tańszego.

Na czym się skupić przy wyborze lustrzanki?

Jeżeli nadal jesteśmy zainteresowani kupnem lustrzanki cyfrowej możemy zacząć przyglądać się pewnym ważnym cechom takich aparatów. Niewątpliwie duże znaczenie przy kupnie lustrzanki ma sama firma, która stworzyła dany model. Liderami na rynku lustrzanek cyfrowych jest Canon, Nikon, Sony i Pentax. Często zdarza się tak, że wybór danego producenta, łączy się z systemem obiektywów, w który w związku z tym wchodzimy. I tak, jeżeli zdecydujemy się już aparat danej firmy, to będziemy musieli korzystać z rozwiązań przygotowanych właśnie dla niej. Głównie chodzi tutaj o fakt, że w niektórych aparatach stabilizacja obrazu znajduje się w obiektywach, a nie w korpusie aparatu. Jeżeli więc użyjemy starszego modelu obiektywu bez stabilizacji, być może będziemy musieli skorzystać ze statywu. Jednak firmy stosujące takie rozwiązanie oferują szeroki wybór obiektywów ze stabilizacją.

canon 1100

Ergonomia pracy
Ważną kwestią jest również sama budowa lustrzanki. Nie każdy sprzęt może nam przypasować ze względu na swoją ergonomię. Warto tutaj udać się do najbliższego sklepu z aparatami fotograficznymi i samemu sprawdzić czy dany sprzęt dobrze leży nam w dłoni. Lustrzanka powinna zapewnić nam dobrą ergonomię pracy. Producenci w swoich modelach często stosują różne rozmieszczenie przycisków, warto więc sprawdzić czy dobrze się je obsługuje.

Cechy wewnętrzne lustrzanek
Jeżeli chodzi o wewnętrzne cechy lustrzanki to warto tutaj zwrócić uwagę na matrycę jaka została zastosowana w aparacie. I tutaj nie dajmy się zwieść tanim chwytom marketingowym, które zachwalają sprzęty z coraz to większą liczą megapikseli na matrycy. Tak naprawdę ważniejszą sprawą od samej wielkości matrycy jest poziom szumów jaki generuje. Obecnie najnowsze technologicznie matryce są typu CMOS. Starajmy się unikać starszych modeli ze starszymi matrycami typu CCD, ponieważ tworzą one nieco gorszy obraz.
Oprócz matrycy ważne są również takie parametry jak czas pracy migawki. Pozwala on na zamrożenie ruchu nawet bardzo szybko poruszających się obiektów. Warto zwrócić uwagę również na oferowane przez aparat poziomy czułości ISO. Generalnie im wyższe ISO tym matryca generuje większe szumy, więc warto tutaj rozejrzeć się za przykładowymi zdjęciami na różnych poziomach ISO. Przydatną rzeczą w aparacie jest również Live View, czyli podgląd na żywo na ekranie aparatu. Dobrze jest aby aparat posiadał także czujnik zbliżeniowy, który wyłącza ekran przy zbliżeniu oka do wizjera. Ważną rzeczą jest również ilość punktów autofokusa. Im większa ich ilość tym lepsze jest ogniskowanie dowolnej części kadru. Jeżeli chodzi o ekran dobrze by było żeby był wysokiej rozdzielczości, jednak tak naprawdę podgląd ma tylko dać nam pewien zarys zdjęcia więc kwestia ta nie jest aż tak znacząca. Dobrze za to by było, żeby aparat miał odchylany ekran, ponieważ daje to większą wygodę na przykład przy fotografowaniu blisko ziemi. Jednak odchylany ekran w tańszych modelach lustrzanek to rzadkość.

Filmy w jakości HD
Obecnie większość lustrzanek oprócz robienia zdjęć oferuje także możliwość nagrywania filmów. Warto tutaj zainteresować się aparatami, które oferują nagrywanie video w jakości full HD. Jeżeli aparat nagrywa filmy, dobrze by było żeby posiadał wejście mikrofonowe. Daje to wówczas możliwość dołączenia zewnętrznego mikrofonu. Jednak często producenci stosują taką taktykę, która zakłada nie wyposażanie tańszych lustrzanek w wyjście mikrofonowe. Wówczas trzeba się zadowolić mikrofonem wbudowanym.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że artykuł chodź trochę pomoże Państwu w wyborze odpowiedniej lustrzanki cyfrowej. Generalnie najlepszym rozwiązaniem jest poczytanie różnych testów dostępnych w internecie. Tak naprawdę możemy być zadowoleni z większości lustrzanek klasy entry level. Jednak są pewne niuanse, które sprawiają, że jedne modele są lepsze od innych. Oprócz tego dobrym sposobem jest poszukanie informacji na różnych forach. Z tymże często zdarza się tam tak, że co człowiek to inna opinia i czasem ciężko wyłowić te najbardziej wartościowe i przydatne. Poniżej prezentujemy Państwu ciekawe lustrzanki cyfrowe klasy entry level.

Nikon D3100

Nikon D3100

Lustrzanka ta należy do jednego z najlepiej sprzedającego się obecnie sprzętu dla amatorów. Aparat gwarantuje bardzo dobrej jakości obrazy, a to dzięki zastosowaniu nowej matrycy CMOS z zaawansowanym mechanizmem przetwarzania obrazu EXPEED 2. Rozdzielczość matrycy wynosi 14,2 mln pikseli i daje niezwykle wyraźne obrazy przy żywych kolorach. Model ten jest dosyć lekki i małych wymiarów. Lustrzanka oferuje nagrywanie filmów w jakości HD i rozdzielczości 1920x1080. Niestety nie posiada wyjścia na mikrofon. Aparat gwarantuje wysoką czułość ISO (100 - 3200) z możliwością zwiększenia do odpowiednika 12800. Jednak obraz wówczas generuje spore szumy. Monitor zastosowany w lustrzance ma przekątną 3 cale. Aparat posiada 11- punktowy autofocus.

Canon EOS 500D

Canon EOS 500D

Lustrzanka posiada matrycę CMOS o rozdzielczości 15,1 megapiksela. Sprzęt umożliwia rejestrowanie materiału video w rozdzielczości 1080p. Maksymalna wartość czułości ISO wynosi 12800. Aparat posiada 9 - punktowy autofocus. Sprzęt dysponuje 3 calowym ekranem LCD Clear Viev z trybem live view i rozdzielczością 920 000 punktów. Aparat nie posiada wyjścia mikrofonowego. Aparat obsługuje karty SD i SDHC.

Canon EOS 1100D

Canon EOS 1100D

Jest to najnowsza lustrzanka cyfrowa od Canona dla amatorów. Aparat oferuje 12 megapikselową matrycę. Do tego posiada 9- punktowy autofokus. Lustrzanka jest lekka i niewielkich rozmiarów. Warto tutaj zauważyć brak przycisków po lewej stronie ekranu. Aparat umożliwia kręcenie sekwencji video w jakości HD 720p. Produkt wyposażono również w funkcję Live view. Lustrzanka została wyposażona w ekran o przekątnej 2,7 cala i oferuje rozdzielczość 230 000 punktów. Czułość ISO obsługiwane przez aparat 100–6400

Pentax K-r

Pentax K-r

Jest to następca dosyć popularnego aparatu Pentax K-x. Produkt został wyposażony w 12-megapikselową matrycę CMOS. Znajdziemy tutaj bardzo dobry tryb zdjęć seryjnych, który wykonuje do 6 klatek na sekundę. Aparat posiada ekran o przekątnej 3 cale. Aparat zasilany jest przez 4 baterie w rozmiarze AA lub akumulator litowo-jonowy. Lustrzanka ma dobrze wykonany grip, który cechuje się wysoką ergonomią pracy. Niestety nie znajdziemy tutaj czujnika zbliżeniowego wyłączającego ekran. Produkt ma stabilizację w korpusie, co oznacza, że będziemy mogli spokojnie wykorzystać wszystkie obiektywy zrobione do tej pory dla Pentaxa.

blog comments powered by Disqus
Lustrzanka cyfrowa dla amatorów - jak ją wybrać?