PODPOWIEDZI:

Jak stworzyć w domu multimedialne centrum rozrywki? [ARTYKUŁ]

Jak stworzyć w domu multimedialne centrum rozrywki? [ARTYKUŁ]

Mobilność to cecha, za którą pokochaliśmy laptopy i tablety. Wolność od kabli stała się standardem, którego oczekują dzisiaj wszyscy użytkownicy nowych technologii. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, grupa producentów elektroniki stworzyła jeden, wspólny standard wymiany i współdzielenia treści pomiędzy różnymi urządzeniami - DLNA.

dlna

DLNA to nowa jakość cyfrowej rozrywki

Każdy właściciel smartfonu, tabletu czy aparatu cyfrowego, który przechowuje na nim zdjęcia lub filmy, chciałby mieć możliwość odtworzenia ich na dużym ekranie, bez konieczności podłączania urządzenia do telewizora. Dlatego powstał wspólny standard, który pozwala na bezprzewodową komunikację i wymianę multimediów między różnymi urządzeniami. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak działa i na czym opiera się wymiana plików poprzez DLNA.

Co to jest i jak działa DLNA?

DLNA wywodzi się z idei inteligentnego domu, gdzie wszystkie urządzenia mogą się ze sobą komunikować i zapewnić użytkownikowi dostęp do danych w każdym miejscu w budynku. Standard ten pozwala na dostęp oraz współdzielenie filmów, zdjęć i muzyki pomiędzy takimi urządzeniami, jak: telewizor, laptop, tablet, smartfon czy aparat fotograficzny. Do utworzenia w domu multimedialnego centrum rozrywki wystarczą dwa urządzenia, z których jedno pełnić będzie rolę serwera (np. tablet, laptop lub NAS), a drugie klienta (np. telewizor). Potrzebny jest nam również dostęp do sieci bezprzewodowej.

Serwer, na którym przechowujemy pliki, musi mieć zainstalowane oprogramowanie, rozsyłające informacje, o tym, że stanowi źródło danych. Klient (np. Smart TV) powinien dać sygnał do serwera i „poprosić” o przesłanie listy dostępnych mediów.

Aby pliki były odczytywane bez problemu, powinny być zapisane w jednym z popularnych formatów: JPEG, GIF, TIFF, PNG, MP3, WMA9, AC-3, AAC, MPEG2, MPEG1, MPEG4, WMV9, WMA, LPCM.

Na przykładzie urządzenia Measy U2A, pokażemy jak stworzyć w domu multimedialne centrum rozrywki.

dlna

Jak skonfigurować własne centrum rozrywki?

Multimedialne dongle marki Measy, które posłużą nam za podstawę do stworzenia domowego centrum rozrywki, to urządzenia typu MiniPC, które mogą zamienić zwykły telewizor w tzw. Smart TV. Urządzenia te są niewiele większe od przeciętnego pendrive’a i pracują pod kontrolą systemu Android, a co za tym idzie, oferują dostęp do tysięcy aplikacji w sklepie Google Play.

Urządzenia Measy mają preinstalowany serwer i odtwarzacz eHomeMediaCentre. Dodatkowo, ze Sklepu Google, można pobrać np. iMediaShare lub BubbleUPnP. Oba programy mogą z powodzeniem pełnić zarówno rolę serwera jak i klienta. Aby przeglądać zdjęcia i filmy wykonane smartfonem lub tabletem, wystarczy zainstalować w urządzeniu mobilnym jeden z powyższych programów.

dlna

Aplikacja iMediaShare

Całość obsługi sprowadza się do wyboru w telefonie pliku, który chcemy wyświetlić na ekranie telewizora. Następnie zaznaczamy opcję udostępnij, wybieramy program iMediaShare (serwer) i eHomeMediaCentre (klient).

Teraz tablet lub smartfon pełnić będzie rolę pilota, za pomocą którego możemy sterować przeglądaniem zdjęć i filmów na ekranie telewizora. Pliki zapisane na naszym urządzeniu mobilnym, możemy przeglądać również z poziomu Measy. Po zainstalowaniu aplikacji BubbleUPnP, uruchamiamy ją i przechodzimy do Menadżera urządzeń, a dalej do kolumny Librares, która zawiera listę serwerów. Wybieramy serwer i plik, który chcemy odtworzyć. Dalej klikamy Play i na ekranie telewizora możemy cieszyć się filmem zapisanym np. w pamięci tabletu.

dlna

Aplikacja BubbleUPnP

Jak to wygląda w praktyce, można zobaczyć w materiale wideo:

Co przyniesie przyszłość?

Lista urządzeń wspierających standard DLNA stale rośnie, a samo rozwiązanie zdobywa coraz więcej entuzjastów. Za jego pośrednictwem możemy udostępniać pliki nie tylko z tabletu, ale też zestawu audio czy laptopa. Wraz ze wzrostem popularności Androida, rośnie również lista urządzeń opartych o system Google. Mamy do dyspozycji nie tylko inteligentne telewizory, ale też pralki, aparaty cyfrowe czy zegarki wspierane przez oprogramowanie spod znaku zielonego robota. Dalszy rozwój technologii i możliwości, jakie daje DLNA, zdaje się zależeć już tylko od wyobraźni producentów sprzętu elektronicznego.

blog comments powered by Disqus
Jak stworzyć w domu multimedialne centrum rozrywki? [ARTYKUŁ]