PODPOWIEDZI:

Telewizor 3D – wyzwanie najbliższej przyszłości

Telewizor 3D – wyzwanie najbliższej przyszłości

Nowe technologie rozwijają się w oszałamiającym tempie. Jeszcze kilka lat temu cieszyła nas wymiana starego, kineskopowego telewizora na płaski LCD lub plazmowy. Niedawno została zapoczątkowana następna rewolucja w wyświetlaniu obrazu – HD (High Definition). Nadszedł czas na kolejną, do której producenci sprzętu już zaczęli nas przygotowywać.

Trójwymiarowe kino cieszy się coraz większą popularnością. Na seansy w technologii 3D publiczność reaguje niezwykle entuzjastycznie, do tego stopnia, że jest skłonna nawet dopłacać za bilet.

3d tv

W ciągu najbliższego roku wytwórnie filmowe zapowiadają wypuścić przynajmniej kilkadziesiąt filmów w nowym formacie, a w połowie wyrenderowana, trójwymiarowa scenografia zdobyła już najważniejszą nagrodę filmową - Oscara (Avatar). Nadszedł więc czas, by nową technologię przenieść, bądź spróbować przenieść z sal kinowych do naszego domu.

telewizor 3D

Firma badawcza Futuresource Consulting z Wielkiej Brytanii przewiduje, że na rynkach w Stanach Zjednoczonych i Japonii posiadanie telewizorów 3D w gospodarstwach domowych sięgnie około 10% do roku 2012 i ok. 30% do roku 2020. Przemysł nowych ekranów ruszył więc pełną parą.

Co istotne - do oglądania filmów w trójwymiarze potrzebne jest kilka produktów. Po pierwsze, zestaw składający się z telewizora i aktywnych okularów migawkowych. Po drugie, odtwarzacz Blu-ray 3D, a po trzecie, specjalne nośniki obrazu.

Jak podaje technologiczny blog dvice.com - obecna stosowana technologia 3DTV opiera się na rozszerzeniu kodeka MPEG-4 H.264 AVC zwanym Multiview Video Codec (MVC). Tworzy ona dwa równolegle nadawane obrazy. Dzięki zastosowaniu okularów z tzw. aktywną migawką obrazy te są rozdzielane na prawe i lewe oko, a nasz mózg odbiera je jako trójwymiarowe.

telewizor 3D dom

Pierwsze telewizory w pełni obsługujące nowy standard dostępne są od niedawna także w Polsce. Do sprzedaży trafiły m.in. kompletne zestawy firmy Samsung - producent zapewnia, że do końca roku poszerzy gamę swoich produktów o pięć nowych modeli. Śladami Samsunga poszły firmy Sony, Panasonic i LG, zapowiadając polskie premiery swoich produktów.

Wszystko wskazuje na to, że termin 3D ma szansę zostać najbardziej popularnym hasłem drugiej dekady XXI wieku. Czy faktycznie okaże się przełomem? Zobaczymy...

blog comments powered by Disqus
Telewizor 3D – wyzwanie najbliższej przyszłości