PODPOWIEDZI:

Kupujemy Zestaw Nagłośnieniowy – Jak Wybrać Odpowiednie Kolumny i Głośniki?

Kupujemy Zestaw Nagłośnieniowy – Jak Wybrać Odpowiednie Kolumny i Głośniki?

Prawdziwi melomani dbają o to, z jakich urządzeń słuchają muzyki. Nie każdy jednak wie, jak zabrać się do kupienia odpowiedniego sprzętu. Na co zwracać uwagę? Gdzie tkwią najważniejsze rzeczy? Co, poza kolumnami, musimy kupić? Sprawdźcie nasz poradnik na temat wyboru odpowiedniego sprzętu audio!

Wybór odpowiedniego zestawu nagłośnieniowego nie jest rzeczą prostą. Niewątpliwie jednak, może być bardzo przyjemną sprawą, jeśli wiemy na co zwrócić uwagę. Jak w przypadku wielu zakupów, tu także wiele zależy od możliwości finansowych. Odpowiedni sprzęt powinien być przede wszystkim trwały – w końcu głośników i kolumn nie będziemy wymieniać zbyt często. Sprawdźcie, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy ich zakupie oraz co jeszcze będzie potrzebne by stworzyć dobry zestaw.

Wygląd i wykonanie

Chociaż od wyglądu ważniejsza jest jakość brzmienia, warto zwrócić uwagę na warstwę wizualną. W końcu kolumny nie są małym sprzętem, który ukryjemy gdzieś w kącie. Stąd ich design będzie istotnym aspektem. Na rynku znajdziemy zarówno propozycje w drewnianych obudowach – w rozmaitych kolorach i odcieniach, jak i bardziej futurystyczne w swym wyglądzie głośniki. Ważna jest też jakość ich wykonania, w końcu nie chcemy kupić czegoś, co rozpadnie się na kawałki. Jak już wspomnieliśmy na początku – kolumny mają być trwałym produktem, który posłuży nam przez lata.

Kolejna kwestia to gabaryty samych głośników. W popularnych zestawach 5.0 znajdziemy zazwyczaj: głośnik centralny, dwie duże kolumny frontowe i dwie mniejsze surround. Taki zestaw to klasyka gatunku, ale nie każdy może wygospodarować odpowiednią ilość miejsca na ich rozlokowanie. Dlatego, może zdarzyć się sytuacja, w której poszukamy mniejszego zestawu. Tak by nie zmarnować potencjału kupionego sprzętu i zachować równowagę przestrzeni.

Popularny zestaw kolumn 5.0

Jakość dźwięku

Najważniejsza rzecz to jakość dźwięku. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na kilka wartości. Pierwsza z nich to moc zestawu. Teoretycznie im większa – tym lepsza. Jednak czy naprawdę tak jest? Niekoniecznie. Z jednej strony dodatkowe kilkadziesiąt watów ma swoje zalety, jednak o wiele istotniejsze będą inne parametry – i to na nie, w pierwszej kolejności, warto zwrócić uwagę.

Podstawowa rzecz, którą powinniśmy sprawdzić, to pasmo przenoszenia. Im większa amplituda pomiędzy minimalną, a maksymalną wartością – tym lepiej. W tym przypadku idealny przekrój to pasmo od 20 Hz do 20 kHz. Dzięki temu większość dźwięków przyswajalnych przez ludzkie ucho, wybrzmi z naszego zestawu. Warto pamiętać w tym przypadku o równowadze. Nie warto podpalać się, na myśl o perfekcyjnym brzmieniu basów, jeśli tony średnie i wysokie będą gorszej jakości. To dźwięki niskotonowe są zazwyczaj najmocniej forsowane przez producentów, w przypadku kolumn. Nie powinniśmy jednak dać się zwieść – chociaż dobry bass to ważny element, nie może on przytłumić wyższych dźwięków. W tym aspekcie jeszcze raz trzeba powiedzieć dobitnie – RÓWNOWAGA, czyni jakość.

Trzecim parametrem, o którym trzeba wspomnieć jest głośność. W tym przypadku najlepiej będzie wybierać kolumny, których skuteczność zaczyna się od 90 decybeli. Mniejsza wartość najczęściej może w pewnym stopniu odbić się na ogólnej jakości brzmienia. Zdarzają się przykłady fajnie grających kolumn, o mniejszej skuteczności, ale nie każde to zagwarantują.

Pasmo przenoszenia - od niego w dużej mierze zależy jakość dźwięku

Wzmacniacz lub amplituner

Kolumny i głośnikito nie jedyny element zestawu nagłośnieniowego. Musimy pamiętać o tym, że potrzebny będzie jeszcze dodatkowy sprzęt, który całą moc wprawi w ruch. Do wyboru mamy wzmacniacze i amplitunery. Czym się one różnią? Wzmacniacz to sprzęt dla prawdziwych audiofilów. Nie znajdziemy tu możliwości korekcji dźwięku, wielości ustawień i dodatkowego wyposażenia. Otrzymamy za to sprzęt, który pozwoli cieszyć się naturalnym brzmieniem.

Nieco większe pole manewru dadzą amplitunery. Tu będziemy mogli pobawić się korektą dźwięku, co przyda się słuchaczom różnorodnej muzyki. To także ukłon w stronę wielbicieli cyfrowego grania. Wiele nowej generacji amplitunerów jak np. Yamaha RX-V481, pozwala połączyć się bezprzewodowo przez wi-fi lub bluetooth, z bazą muzyki załadowaną choćby na smartfona. O ile zatem analogowi melomani nadal pozostaną przy wzmacniaczu, to wiele osób wybierze większe możliwości amplitunera.

Cena

Zestawy nagłośnieniowe, w zależności od wyposażenia i jakości sprzętu, mogą kosztować od kilkuset złotych do nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy. Od tego jaki mamy budżet, trzeba zatem uzależnić poszukiwanie odpowiedniego sprzętu. Poniżej kilka przykładów w różnych przedziałach cenowych.

CENATYPKOLUMNY
DO 1000ZŁ7.0M AUDIO HCS-9920 7.0 MKIII Wenge
5.0Pioneer S-ES21TB
5.0ELTAX Experience Set
DO 2000ZŁ5.0Quadral Quintas 6500
3.0Yamaha NS-PC350 + NS-PB350
5.0Kruger & Matz Passion KM0504
DO 3000ZŁ5.0Jamo S 626 HCS
5.0Harman Kardon HKTS 30 WQ
5.0Wilson Raptor 5
DO 5000ZŁ5.0Yamaha NS555 + NS333 + NSC444
5.0Tannoy HTS201
5.0Canton GLE496 + GLE426 + GLE456
OD 5001ZŁ5.1BOSE Acoustimass 10 V
5.0Elac FS78 + BS72 + CC71

W zestawie czy oddzielnie?

Wiele osób zastanawia się – lepiej kupić gotowy zestaw kolumn czy dobierać je samemu? W tym przypadku, jeżeli nie jesteśmy wprawionym w bojach audiofilem, lepiej wybrać cały zestaw. Wówczas od razu otrzymujemy pakiet, który będzie dobrze ze sobą współgrał. Jeśli zdecydujemy się na sprzęt wysokiej jakości, to nie będziemy obawiali się o to, czy różnica między basami i sopranami będzie tworzyła dyskomfort przy słuchaniu, brzmienie poszczególnych elementów będzie ze sobą współgrało. W przypadku kompletowania kolumn niezależnie od siebie – potrzeba bardziej wprawnego ucha, by efekt był w pełni satysfakcjonujący.

Zestaw nagłośnieniowy - wybór całego zestawu, to dobry pomysł

Podsumowanie

Na koniec trzeba wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Przed kupnem zestawu nagłośnieniowego, powinniśmy usłyszeć jak gra. Żadne opinie i specyfikacja nie oddadzą w pełni, tego co usłyszenie na żywo możliwości danego sprzętu. Są różne gusta i preferencje – stąd najlepsze jest indywidualne podejście do sprawy. Dla jednych sprzęt o wartości 10 tysięcy, może brzmieć gorzej, niż ten za 2 tysiące. Stąd poza oczywistymi sprawami jak jakość wykonania czy parametry wewnętrzne – ostateczna decyzja, co do wyboru konkretnych urządzeń, powinna zapaść po sprawdzeniu co tak naprawdę dany zestaw może zaoferować dla nas.

blog comments powered by Disqus
Kupujemy Zestaw Nagłośnieniowy – Jak Wybrać Odpowiednie Kolumny i Głośniki?