PODPOWIEDZI:

Jaki Kask Rowerowy Kupić? Radzimy Krok po Kroku

Jaki Kask Rowerowy Kupić? Radzimy Krok po Kroku

Do niedawna kask rowerowy uważany był za fanaberię, a tylko nieliczni, bardziej przezorni rodzice, wkładali je na głowy swoich małoletnich pociech. Wraz ze wzrostem świadomości ludzi na temat bezpieczeństwa, kaski zagościły na głowach dorosłych i dzieci. Każdy, kto regularnie jeździ wie, jak nietrudno o wypadek. Wystarczy chwila nieuwagi i możemy nabawić się poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Dlaczego kask jest potrzebny?

Bez kasku jesteśmy bardziej narażeni na obrażenia. Wśród nich najgroźniejsze są urazy głowy. Poprawnie dobrany kask rowerowy ochroni naszą czaszkę przed bolesnym uderzeniem w twarde podłoże. Dziś nikt nie wyobraża sobie jazdy rowerem, bez podstawowej ochrony głowy, jaką jest kask rowerowy. Czym kierować się wybierając kask? Jak właściwie dobrać rozmiar? W jakie elementy powinien być wyposażony, aby zapewnić nam maksimum bezpieczeństwa? Na te i wiele innych pytań odpowie nasz poradnik.

Ranking kasków rowerowych

MTB, Orzeszek…

Podstawową sprawą jest określenie jaki rodzaj kasku będzie nam potrzebny, z uwagi na rodzaj jazdy jaki uprawiamy. Producenci oferują kaski do jazdy rekreacyjnej, szosowej, sportowej czy wyczynowej, każdy z nich ma inne cechy, na które powinnyśmy zwrócić uwagę.

Najpopularniejszym kaskiem jest MTB. Jest uniwersalny, sprawdzi się podczas jazdy miejskiej, jak i górskiej. Cechą charakterystyczną jest daszek, chroniący przed promieniami słońca i gałęziami, w większości modeli można go odpiąć.

Giro Foray

Kask szosowy, zgodnie z nazwą, przeznaczony jest do jazdy po drogach. Nie posiada daszka, gdyż ten podczas upadku mógłby nam zaszkodzić. Kask miejski, sprawdzi się w miejskiej dżungli, podobnie jak szosowy, chociaż jest dużo mniej opływowy. Posiada liczne odblaski, dla większej widoczności szczególnie po zmroku.

Orzeszki, jak potocznie są nazywane kaski, są przeznaczone do jazdy nieco bardziej agresywnej. Korzystają też z nich deskorolkarze. Dla fanów BMX czy Street to obowiązkowy element. Pokrywa kasku jest bardziej odporna na silne uderzenia, tym samym cięższa, ma też mniej otworów wentylacyjnych.

Do ekstremalnej jazdy służą kaski typy Full Face, które są prawie całkowicie zabudowane, dla najlepszej ochrony głowy i twarzy. Swoim wyglądem bardziej przypominają kaski motocyklowe niż rowerowe. Pomimo masywnego wyglądu są stosunkowo lekkie, a otwory wentylacyjne znajdują się na szczycie skorupy.

Skorupa i wyściółka

Wskazane jest, aby wybór kasku poprzedzić oględzinami zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni. O naszym bezpieczeństwie w największym stopniu decyduje skorupa. Im twardsza i wytrzymalsza, tym lepiej ochroni naszą głowę. Forma skorupy, to szkielet hełmu, wypełniony spienionym polistyrenem, dzięki czemu kask jest wytrzymały i lekki. Podczas uderzenia, skorupa wykonuje minimalne ruchy, redukując siły działające na czaszkę. W sklepie spróbujmy ścisnąć kask w dłoniach, mocny kask nie podda się nam! Wyściółka kasku ma bezpośredni kontakt za skórą głowy, zwróć uwagę na materiał z jakiego jest wykonana. Gąbka lub pianka poprawi nasz komfort. Pomocna jest też wkładka antybakteryjna, niweluje nieprzyjemne zapachy. Wybierz model z wyjmowaną wkładką, ułatwia to czyszczenie. Wiodący producenci oferują w sprzedaży wkładki na sezon letni i zimowy. Miłym dodatkiem, szczególnie na sezon letni, będzie wbudowana siatka przeciw owadom.

Wentylacja

Ochrona głowy to także odpowiednia wentylacja. Ma ona szczególnie znaczenie, gdy w kasku spędzamy dłuższy czas, czy podczas upalnej pogody. Eksperci podpowiadają, aby nie kierować się tylko liczbą czy wielkością otworów. Pamiętaj, że każdy dodatkowy otwór osłabia hełm, a zbyt dużo podłużnych szczelin nie zwiększa ilości powietrza dostającego się pod kask! Dla prawidłowej cyrkulacji powietrza wystarczą trzy przerwy w pokrywie skorupy.

Kross Ventego

Jak dobrać rozmiar?

Najlepiej, gdy mamy możliwość przymierzenia kasku. Nie może nigdzie uciskać, kask to nie skórzane buty, nie rozejdzie się! Z kolei zbyt luźny kask to najczęstszy błąd, popełniany szczególnie przez początkujących cyklistów. Niewielką różnicę zniwelujemy za pomocą regulacji na paskach. Pamiętaj, aby regulować najpierw obwód głowy a dopiero później długość paska pod brodą. A co jeżeli nie mamy okazji do przymierzenia? Zmierz dokładnie obwód głowy! Linia prawidłowego pomiaru przebiega przez środek czoła, powyżej linii brwi i za uszami. Przednia część kasku nie może być ani z wysoko – złe dopasowanie, ani za nisko – mniejsza widoczność.

Bez względu na to, jaki rodzaj kasku ma ochraniać naszą głowę, koniecznie wybierz taki, który spełnia normy europejskie! Kask za kilka złotych z pewnością ich nie spełnia! Norma EN1078 to gwarancja wysokiej ochrony i jakości materiałów wykonania. Wbrew obiegowej opinii kask nie musi kosztować majątku, aby spełniać nasze oczekiwania!

Uvex Quatro

Gdy już zakupimy nasz wymarzony kask rowerowy, taki który dokładnie ochrania naszą czaszkę, nie uciska, nie spada, wprost idealny. Cieszymy się jazdą na rowerze i... przydarzy się nam wypadek pamiętajmy: wraz z upadkiem rola kasku się kończy! Kask, w którym doznaliśmy urazu jest do wyrzucenia! Wskutek zderzenia z twardą powierzchnią powstają mikro pęknięcia skorupy, często nie widoczne gołym okiem, osłabiają one szkielet kasku, tym samym nie gwarantuje on nam skuteczniej ochrony! Zadaniem kasku jest pochłonięcie energii jaką przyjmujemy podczas uderzenia, niesprawny kask pochłonie mniejszą energię! Pozostałą część przyjmie nasza głowa! Nie decydując się na zakup nowej ochrony czaszki, znacząco zmniejszasz swoje bezpieczeństwo!

Wybór kasku, jest zdeterminowany przez rodzaj jazdy jaki uprawiamy. Od określenia stylu, jakim poruszamy się na rowerze należy zacząć poszukiwania. Takiego, który spełni nasze oczekiwania, dając nam maksimum bezpieczeństwa. Zwracajmy też uwagę na ilość otworów wentylacyjnych i rodzaj tworzywa, z jakiego kask został wykonany.

blog comments powered by Disqus
Jaki Kask Rowerowy Kupić? Radzimy Krok po Kroku