PODPOWIEDZI:

Latarki – Jaką Latarkę do Domowego Użytku Kupić?

Latarki – Jaką Latarkę do Domowego Użytku Kupić?

Latarka to jeden z najważniejszych przedmiotów, które powinniśmy mieć w domu. Przyda się podczas awarii prądu lub wyprawy na biwak, jednak jej użyteczność jest znacznie większa. Czasy kiepskiej jakości latarek o słabym świetle dawno minęły. Dzisiejsze latarki nie zawiodą nas nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Jakie są typy latarek oraz jaką warto wybrać?

Typy latarek

- Latarki ratownicze do poszukiwań (tzw. szperacze) – są bardzo duże i ciężkie, a ich głównym zadaniem mocne doświetlanie jak największej powierzchni terenu. Posiadają duży zasięg oraz mocną baterię, która umożliwia długie działanie podczas akcji poszukiwawczych. Szperacze mogą przydać się także w domu, np. do doglądania posesji przed intruzami. Do codziennego użytku będą jednak zbyt mało poręczne.

- Latarki czołowe – przydatne wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wolnych obu rąk. Przydadzą się do prac w warsztacie lub piwnicy, rąbania drewna, rozbijania biwaku lub zbierania grzybów. Ze względu na małą moc oraz niewielką liczbę LED-ów nie świecą zbyt mocno. Latarki czołowe służą głównie do doświetlania widoku, jako podstawowe źródło światła w ciemności raczej się nie sprawdzą.

- Latarki surwiwalowe – ulubiony typ latarek wszystkich podróżników. Są stosunkowo niewielkie, ale oferują maksymalną wytrzymałość na uszkodzenia oraz wydajność. Często są także wodoodporne. Najlepiej sprawdzają się modele z wymiennymi bateriami, gdyż podczas biwaku doładowanie akumulatora może okazać się niemożliwe. Latarki surwiwalowe powinny posiadać kilka trybów świecenia, m.in. tryb pulsacyjny (ograniczający zużycie baterii) oraz tryb SOS.

- Latarki na rower – jeśli poszukujemy praktycznej latarki, która przyda nam się w wielu sytuacjach, dobrym rozwiązaniem będzie latarka na rower. Dzięki wygodnemu zaczepowi zamontujemy ją także na rower, gdzie będzie pełnić rolę oświetlenia. Doskonale nada się także dla osób starszych, które będą mogły ją zamontować do swojego chodzika/balkonika.

Latarki EDC (every day use) – latarki EDC, to po prostu latarki do codziennego użytku. Są małe, poręczne i możemy je mieć przy sobie cały czas, np. w plecaku, torebce, kieszeni lub samochodowym schowku. To doskonały wybór także do domu, gdyż nie zajmą zbyt wiele miejsca w szufladzie, a dysponują całkiem niezłą mocą. Mniejsze latarki EDC mogą mieć także formę breloka.

jaką latarkę kupić

Źródło zasilania

Podstawowe latarki zasilane są jedną lub kilkoma bateriami. Najlepiej, jeśli są to baterie AA lub AAA. Są one bowiem niedrogie i łatwo dostępne, co przyda się wtedy, gdy zabraknie nam zasilania na biwaku. Jeśli jednak z latarki korzystamy często i posiada ona dużą moc, najlepiej rozejrzeć się za latarkami akumulatorowymi. Wbudowany mocny akumulator wystarczy nam na dłużej, a podładować go możemy w każdym miejscu, gdzie mamy dostęp do gniazdka. Niektóre latarki posiadają dwa wymienne akumulatory (podobnie jak wkrętarki), dzięki czemu możemy korzystać z nich bez przerw na ładowanie.

Źródło światła

Starsze latarki wyposażone były w tradycyjne żarówki o małej jasności. Dziś znacznie popularne są latarki LED, wyposażone w kilka lub nawet kilkadziesiąt diod. Ledy umożliwiają nam bardziej precyzyjne kierowanie strumienia światła, większą kontrolę nad kolorem światła oraz są bardziej trwałe niż zwykłe żarówki. Najlepsze latarki posiadają zaś także żarówki ksenonowe lub halogenowe, które oferują większą jasność oraz wytrzymałość niż zwykłe żarówki.

jaką latarkę kupić

Jasność światła

Miara strumienia świetlnego wyrażona jest w lumenach. Najczęściej podawana jest w latarkach diodowych, gdyż pomiar tradycyjnych żarówek jest trudniejszy. Czym większa liczba lumenów, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że latarka będzie wówczas „lepiej świecić” wiele zależy także od charakterystyki strumienia światła, skupienia, kąta padania itd. Jaką latarkę wybrać? Zależy to głównie od upodobań, zwłaszcza podczas jazdy na rowerze, gdzie niektórzy lubią światło wąskie, padające daleko, zaś inni światło rozproszone, doświetlające także boki.

Latarki z zoomem

Co zrobić, jeśli potrzebujemy zarówno latarki o szerokim strumieniu światła, jak i taką, która będzie precyzyjnie, punktowo skupiała światło? W takim przypadku doskonale sprawdzą się latarki z zoomem, który działa podobnie jak ten w aparatach fotograficznych. Szerszy kąt przyda nam się m.in. we wnętrzach, zaś większy zasięg – na zewnątrz.

jaką latarkę kupić

Materiał

Wiele podręcznych latarek wykonanych jest z aluminium. Dlaczego? Jak się okazuje, chodzi nie tylko o wytrzymałość tego materiału. Równie ważne jest przewodnictwo cieplne, dzięki czemu można zastosować mocniejsze źródło światła. Aluminiowa rękojeść działa wówczas jak radiator, schładzając żarówkę lub diody.

Dobra latarka to zakup na lata. Jeśli nie mamy dla niej konkretnego zastosowania, najlepiej wybrać po prostu uniwersalną, przydatną w wielu sytuacjach. Propozycje różnego rodzaju latarek znajdziecie w naszym rankingu latarek. Prezentujemy w nim popularne, chętnie kupowane modele. Wybór jednej dobrej latarki jest znacznie lepszy niż ciągłe kupowanie tych tanich, marketowych, które psują się już po kilku użyciach.

blog comments powered by Disqus
Latarki – Jaką Latarkę do Domowego Użytku Kupić?