PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Jak Kupić Dobre Głośniki Samochodowe? Co Warto Wiedzieć Przed Zakupem?

Jak Kupić Dobre Głośniki Samochodowe? Co Warto Wiedzieć Przed Zakupem?

Radzimy jak dobrze wybrać głośniki samochodowe. Jeśli zastanawiacie się od czego zacząć modyfikację swojego car audio, to mamy kilka rad na początek. Czy subwoofer jest niezbędny? Ile mogą kosztować głośniki? Sprawdzamy i radzimy na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed zakupem.

Masz zamiar kupić głośniki samochodowe? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Początki tuningu sprzętu audio mogą być trudne, ale tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Za niezbyt wygórowaną kwotę możemy kupić przyzwoite głośniki, które znacznie poprawią komfort odsłuchu podczas jazdy. Pamiętać jednak trzeba o kilku istotnych aspektach, a o nich właśnie przeczytacie poniżej. Sprawdźcie krótki poradnik na temat zakupu dobrych głośników samochodowych.

Zestawy głośników

Producenci często oferują sprzęt w pakietach. W jednym solidnym zestawie zazwyczaj możemy więc otrzymać kilka głośników. Ciekawym rozwiązaniem są głośniki dwudrożne lub trójdrożne. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że dostajemy swoiste 2w1 lub 3w1. Głośniki montowane są wspólnie – większe na zewnątrz, a mniejsze wewnątrz całego urządzenia. W przypadku sprzętu car audio, to bardzo popularne rozwiązanie, które pozwoli oszczędzić trochę miejsca np. w drzwiach samochodu.

Głośniki dwudrożne - bardzo popularne rozwiązanie do auta

Najczęściej spotkamy zestawy podwójnych, dwudrożnych głośników składających się z dwóch głośników niskotonowych i dwóch wysokotonowych. Takie rozwiązanie pozwoli uzyskać dobre brzmienie – jeśli oczywiście zdecydujemy się na odpowiedni model. Czasem będziemy musieli zadbać jednak o dodatkowe, niezbędne wyposażenie jak np. odpowiednie okablowanie. W zależności od producenta, niejednokrotnie też – jeśli oczywiście będziemy tego chcieli – przyjdzie nam niezależnie kupić choćby maskownice do głośników.

RANKING NAJLEPSZYCH GŁOŚNIKÓW SAMOCHODOWYCH>>>

Subwoofer

Wiele osób stawia na mocny bas w swoim aucie. By uzyskać naprawdę konkretne i czyste brzmienie na niskich tonach – potrzebny będzie subwoofer. Do wyboru są pasywne i aktywne głośniki. Które są lepsze? To już kwestia podejścia. Kupując głośnik pasywny mamy dość sporą kontrolę nad tym, co tak naprawdę usłyszymy w końcowym rozrachunku. Sami wybierzemy i dokupimy wzmacniacz czy obudowę itp. Głośniki aktywne, to już w pełni gotowa konstrukcja – wkładamy do auta, podłączamy i jedziemy – mówiąc w dużym skrócie. Relatywnie tańsze może okazać się rozwiązanie drugie, a i potrzeba do niego mniej pracy i umiejętności. Z drugiej jednak strony subwoofer aktywny, to dokładnie „to co kupiliśmy” i nie będziemy mogli zbytnio pobawić się brzmieniem takiego głośnika. Rozwiązanie pasywne daje większe pole do popisu – jeśli jednak nie jesteśmy pewni tego co robimy, to możemy popsuć właściwości dobrego modelu. Stąd odpowiedź na temat: aktywny czy pasywny subwoofer – jest dość złożona.

Chiński Peiying oferuje sporo głośników samochodowych

W kwestii niskotonowych propozycji warto jednak pamiętać o jeszcze jednym – specjaliści polecają skrzynie, odradzają natomiast tuby. Taka konstrukcja, to płytsze brzmienie i mniejsze pasmo przenoszenia, a co za tym idzie gorszy efekt.

Parametry

Mając już rozeznanie w rodzajach głośników, warto wiedzieć, na które parametry zwrócić uwagę. Car audio w tej kwestii nie różni się od głośników domowych czy słuchawek – brzmienie sprawdzimy przy pomocy podobnych parametrów. Ważna jest skuteczność głośników – poniżej 90 dB, nie warto nawet brać danego modelu pod uwagę. Istotne jest pasmo przenoszenia. Im większe - tym lepsze. Tu jednak pamiętajmy, że nieco inne wartości zadowolą nas w przypadku subwoofera, a inne jeśli wybierać będziemy głośniki niskotonowe czy dwu- lub trójdrożne albo szerokopasmowe. Ważna będzie także impedancja – lepiej decydować się na wyższe wartości, tak aby nie ryzykować uszkodzenia wzmacniacza. I wreszcie przechodzimy do mocy głośników. To także ważny parametr, który w połączeniu z solidną skutecznością da nam sporo radości z dobrze i głośno grających głośników. Moc nie może być zbyt mała, bo łatwo będzie wtedy doprowadzić do spalenia sprzętu. Pamiętajcie również, by sugerować się przede wszystkim wskaźnikiem RMS, czyli nominalnej mocy głośników. Wartość maksymalna wykazywana przez producentów może nieco przekłamywać rzeczywistość. Z drugiej strony nie można dać się zwariować – nie sama moc decyduje o wartości urządzenia, a często ten parametr wynoszony jest przez producentów na pierwszy plan.

Wielkość głośników

Tu pewne kompromisy wyznacza nam ilość miejsca w samochodzie. Jeśli możemy pozwolić sobie na montaż sporej ilości sprzętu, bo auto jest przestronne – sprawa schodzi na trochę dalszy plan. Jednak w niewielkich samochodach, to wielkość głośników będzie mogła brać górę nad innymi rzeczami. Szczególnie w przypadku skrzyni basowej, która może zajmować sporą powierzchnię, a to zmniejszy choćby ładowność bagażnika. Jeśli chodzi o montaż głośników w drzwiach – warto zapamiętać wartość 16,5cm. Właśnie taką średnicę montażową znajdziemy w modelach samochodów większości producentów. Pamiętajcie również o głębokości. Tu już wartości mogą się różnić, i lepiej dokładnie sprawdzić co oferuje nasze auto.

Porządne car audio - marzenie wielu kierowców i melomanów

Takie informacje powinniśmy bez problemu uzyskać w serwisie lub znaleźć w książce serwisowej. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w przypadku zabawy z nowych car audio będziemy chcieli wytłumić drzwi. Dodatkowe „bajery”, to kolejne ograniczenie przestrzenne.

Podsumowanie

Ile kosztuje solidny zestaw głośników samochodowych? Ceny mogą wahać się od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych. Jednak już za mniej niż 400 złotych możemy znaleźć przyjemny zestaw, który ożywi brzmienie. Nie zawsze będziemy decydowali się na zakup subwoofera, to już kwestia indywidualnych preferencji. W tym miejscu trzeba jeszcze nadmienić o obudowach bass reflex – ich zastosowanie ma duże plusy, a jednym z nich jest uzyskanie wyższej sprawności przy niższych częstotliwościach grania. Miejmy też na względzie środowisko, w którym będziemy korzystać z głośników. Akustyka samochodu jest inna niż ta, której doświadczymy np. w sklepie odsłuchując jakość wybranych modeli. Jeśli jesteście fanami konkretnego gatunku muzyki – sprawdźcie koniecznie jak Wasze ulubione kawałki brzmią w przypadku danego modelu głośnika.

blog comments powered by Disqus
Jak Kupić Dobre Głośniki Samochodowe? Co Warto Wiedzieć Przed Zakupem?