PODPOWIEDZI:

Jaką listwę zasilającą kupić? Więcej gniazdek i bezpieczeństwo w jednym

Jaką listwę zasilającą kupić? Więcej gniazdek i bezpieczeństwo w jednym

Jak kupić dobrą listwę zasilającą? Radzimy czy lepszym wyborem będzie listwa filtrująca czy listwa przeciwprzepięciowa. Sprawdzamy też jaka ilość gniazdek sieciowych powinna znaleźć się na listwie. W artykule opisujemy również dodatkowe złącza listwy zasilającej i radzimy jakie zabezpieczenia warto w niej posiadać.

Któż nie spotkał się kiedyś z problemem zbyt małej ilości gniazdek w domu czy mieszkaniu? Elektronika i różnego rodzaju sprzęty w coraz większych ilościach pojawiają się w każdym gospodarstwie domowym, a przecież trzeba gdzieś je podłączyć. Oczywistą decyzją jest zatem zakup listwy zasilającej. To daje nie tylko możliwość podłączenia większej ilości urządzeń ale także zwiększa ich bezpieczeństwo. Radzimy jak wybrać dobrą listwę zasilającą.

Optymalna Ilość gniazdek listwy zasilającej

Pierwszym na co zwrócimy uwagę jest ilość gniazdek sieciowych, które zostały umieszczone na listwie. Na rynku znajdziemy rozwiązania różnej wielkości. Mniejsze listwy z trzema gniazdkami, a także większe listwy mające np. osiem gniazdek sieciowych. Wyboru musimy dokonać w zależności od potrzeb. Czy potrzebna nam aż ośmiogniazdkowa listwa? Nie zawsze. Może zatem lepiej kupić coś mniejszego, ale dającego pole manewru w razie zwiększenia potrzeb.

Listwa zasilająca z ośmioma gniazdkami sieciowymi

Gniazdo sieciowe, to jednak nie jedyne co możemy znaleźć na listwie. Producenci oferują szereg innych, równie przydatnych rozwiązań: wejście USB, złącze telefoniczne czy antenowe. To pierwsze pozwoli nam np. zaoszczędzić gniazdo sieciowe podczas ładowania telefonu. Zamiast korzystać z ładowarki – możemy telefon podłączyć do listwy bezpośrednio kablem USB.

Zabezpieczenia listwy - listwa filtrująca i antyprzepięciowa

Wspomniane zostało już, że listwa to nie tylko więcej gniazd – ale także większe bezpieczeństwo. Podstawą jeśli idzie o gniazda sieciowe jest ich uziemienie, najczęściej stosując bolec. Na rynku znajdziemy listwy filtrujące oraz antyprzepięciowe.

Listwy filtrujące

Charakteryzują się większą ilością bezpieczników i odcinają zasilanie w momencie niebezpieczeństwa ze strony podłączonego do niej urządzenia. Ponadto są świetnymi przedłużaczami i powszechnie stosuje się je w wielu miejscach właśnie z tego powodu.

Listwa przeciwprzepięciowa

Listwy antyprzepięciowe

Listwa antyprzepięciowa z kolei ma jeszcze więcej atutów po stronie zabezpieczeń. Poprzez eliminowanie niekorzystnych szumów elektrycznych ogranicza i reaguje w przypadku skoków napięcia. Ponadto listwy – zarówno filtrujące jak i antyprzepięciowe – wykonywane są z materiałów o niskiej palności, dzięki czemu nawet w przypadku awarii nie stają się łatwym punktem rozprzestrzenienia ognia.

Wybór dobrej listwy

Pierwszym z istotnych parametrów jest absorpcja energii – to ona decyduje o przechwyceniu energii podczas skoku napięcia, minimalna wartość powinna wynosić ok. 400J. Kolejnym parametrem będącym istotą bezpieczeństwa w przypadku listwy zasilającej jest czas reakcji. To on określa jak szybko urządzenie zareaguje na potrzebę odcięcia zasilania. Kolejna sprawa, to maksymalna wartość obciążenia listwy – podawana w watach, określi nam jak „mocne” urządzenia może „udźwignąć” nasza listwa. Im wartość większa, tym lepiej – szczególnie przy sprzęcie mocno absorbującym ilość prądu. Czwarty element – maksymalny prąd impulsu – informuje nas o natężeniu prądu w listwie.

Listwa jednorzędowa

W przypadku zakupu listwy zasilającej zwrócimy także uwagę na kilka innych rzeczy. Pierwszą z nich jest rozkład gniazdek. Mogą one być ułożone jednorzędowo – bądź dwurzędowo. W kwestiach lokalizacji listwy w pomieszczeniu nie bez znaczenia jest uchwyt pozwalający na jej zawieszenie, a w szczególności długość przewodu przy listwie. Im dłuższy, tym bardziej mobilna stanie się nasza listwa zasilająca.

Na koniec jeszcze dodatkowe funkcje. Włącznik/wyłącznik – wielu producentów umieszcza je na listwie, istnieje też rozwiązanie takie jak listwa z bezprzewodowym pilotem. Dla osób ceniących sobie oszczędność – wszelkie zastosowania trybu ECO będą sporym plusem.

Cena - ile kosztuje dobra listwa zasilająca?

Ile kosztuje listwa zasilająca? Ceny tak naprawdę mocno się od siebie różnią w zależności od możliwości danego produktu. Im więcej gniazd i ich rodzajów – tym cena będzie wyższa. Na cenę może mieć również wpływ ilość zastosowanych zabezpieczeń i opcji typu tryb ECO czy Children Protect – uniemożliwiający włożenie palców do gniazdka. Z czystym sumieniem można jednak powiedzieć, że dobrą listwę kupimy nawet za ok. 40 złotych. Oczywiście będzie to raczej podstawowe urządzenie, które nie oferuje wejść telefonicznych czy USB. Listwa wysokiej klasy z szeregiem opcji dodatkowych i bogatą gamą różnego rodzaju gniazd, to koszt około 100-150zł. Tu również – wiele zależy od jej wielkości. Polecane listwy znajdziecie w naszym rankingu listw zasilających.

Podsumowanie – jak kupić listwę zasilającą?

Jak widzicie ceny nie są przesadnie wygórowane, chociaż na urządzeniu takim jak listwa zawsze można zyskać – bądź stracić – kilkadziesiąt złotych. Ważne jednak by kupić urządzenie funkcjonalne i bezpieczne. Decydując się na zakup sprawdźmy zatem nasze potrzeby. Czy na pewno potrzebujemy tylko gniazdek sieciowych? Czy pięć gniazd jest wystarczającą ilością? Analogicznie w drugą stronę – czy złącza USB i osiem dodatkowych kontaktów nie są aby przesadą? Pamiętajcie też o tym, że większą gwarancją bezpieczeństwa jest listwa antyprzepięciowa. No i wreszcie na koniec – długość przewodu – co prawda listwa nie równa się przedłużacz, ale kilka centymetrów więcej z pewnością się przyda.

Listwa zasilająca - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy listwa zasilająca pobiera prąd?

Listwa jest przede wszystkim rozdzielnikiem prądu, a sama nie jest „prądożerna”. Jedynym wyjątkiem może być świecący przycisk włącznika na listwie, który generuje jednak niewielkie wartości poboru prądu. Poza tym cała energia wchłaniana przez listwę jest rozdzielana na podpięte do niej urządzenia.

Czy listwa przeciwprzepięciowa chroni przed piorunem?

Listwy przepięciowe dają o wiele lepszą ochronę przed skokami napięcia niż listwy filtrujące – to fakt. Z drugiej jednak strony, uderzenie pioruna w sieć energetyczną generuje tak duże obciążenie, że trudno znaleźć na to skuteczną blokadę i listwa może nie być wystarczającą ochroną. Najwięcej da po prostu odcięcie dostępu prądu od narażonego na uszkodzenie sprzętu.

Przedłużacz czy listwa przepięciowa?

Przedłużacz/rozdzielacz ma jedno zadanie – zwiększyć ilość gniazdek i ułatwić do niego dostęp. To ważne przede wszystkim przy sprzęcie RTV, bowiem nie zawsze dysponujemy wystarczającą liczbą gniazdek by podłączyć wszystkie niezbędne urządzenia. Tu jednak rola przedłużacza i rozdzielacza się kończy. Jeśli zależy nam na dodatkowym bezpieczeństwie – wybierzmy listwę przeciwprzepięciową.

Czy warto wyłączać listwę zasilającą?

Istnieją dwie szkoły – jedna mówi, że wyłączanie listwy pozwoli nam oszczędzić nieco pieniędzy. Druga z kolei wylicza te wartości, które często nie powalają i w skali roku będą trudne do odczucia. Warto jednak pamiętać, że każde wyłączenie listwy to odcięcie dopływu prądu do podłączonych urządzeń, a co za tym idzie pewne zwiększenie bezpieczeństwa. Warto więc wyłączyć listwę choćby z tego powodu – szczególnie jeśli wyjeżdżamy z domu na dłuższy czas.

blog comments powered by Disqus
Jaką listwę zasilającą kupić? Więcej gniazdek i bezpieczeństwo w jednym