PODPOWIEDZI:

Kuchnia z wyspą - zaproś gości do gotowania

Kuchnia z wyspą - zaproś gości do gotowania

Czy nie zastanawialiście się nigdy jak urozmaicić przygotowanie potraw w kuchni? Praca w kuchni nie musi być rutyną, którą wykonujemy przy ścianie lub w kącie. Można zamienić to w spektakl rozgrywający się w środku kuchni, a to wszystko kiedy mamy możliwość stworzenia w mieszkaniu kuchni z wyspą. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie aranżacji wnętrz, które wyraża nowy sposób patrzenia na gotowanie.

Kuchnia z wyspą jest to wolno stojące stanowisko pracy, które jest wyeksponowane i odsunięte od ściany tak, żeby było umiejscowione na środku kuchni. W skład takiej kuchni z wyspą mogą wejść rzeczy takie jak blat roboczy z płytą kuchenną, zlewozmywakiem i kuchenką. Do tego może być dodany np. stół gdzie będziemy spożywali posiłki.

Kuchnia z wyspą

Dzięki takiej przestrzeni mamy możliwość wydobycia z ukrycia osób które przyrządzają posiłek. Mogą wówczas oni pokazać wszystkim swój kulinarny kunszt. Oprócz tego każdy ma możliwość delektowania się widokiem potraw. Dzięki temu że blat znajduje się na środku kuchni, więcej osób może uczestniczyć w procesie przygotowania potraw, ustawiając się w koło kuchni. Do takiego gotowania można wówczas łatwo wyciągnąć domowników i przyjaciół.

Jeżeli chcemy stworzyć kuchnie z wyspą nada się do tego zarówno duża, zamknięta kuchnia jak i mniejsza mająca charakter otwarty, łączona z jadalnią lub salonem. Kuchnia taka potrzebuje większej ilości miejsca niż typowa zabudowa. Wkoło wyspy musimy zapewnić odpowiednią przestrzeń tak żeby można było się tam swobodnie poruszać. kuchnia z wyspa 3

Musimy też pamiętać o doprowadzeni instalacji do wolnostojącego fragmentu zabudowy, gdzie może być umieszczony zlewozmywak czy płyta kuchenna. Z tego powodu wyspę należy zaprojektować na etapie wykończenia mieszkania. Inaczej może zdarzyć się, że będziemy musieli stworzyć pewne przeróbki tak żeby podłączyć rury lub przewody.

Do adaptacji na wyspę nie potrzebujemy specjalnego sprzętu AGD. – „Idealnie nadają się do tego zwykłe kuchenne urządzenia do zabudowy. Jest jednak jeden wyjątek. Stanowisko do gotowania wymaga zamontowania specjalnego okapu – mocowanego do sufitu” – podpowiada Alina Chemperek-Gumiela, przedstawicielka firmy Candy Polska, producenta urządzeń AGD.

Kuchnia z wyspą 2

Ze względu na szczególne wyeksponowanie stanowiska pracy, wyspa wymaga systematycznej dbałości o czystość i porządek. To na niej przede wszystkim skupia się uwaga osoby wchodzącej do kuchni. Taka organizacja przestrzeni kuchennej daje dużą swobodę dla miłośników gotowania a zarazem dyscyplinuje tych, którzy lubią kuchenny rozgardiasz.

blog comments powered by Disqus
Kuchnia z wyspą - zaproś gości do gotowania