PODPOWIEDZI:

AGD dla Seniora

AGD dla Seniora

Do gustu niejednego 30-latka przypadnie nowoczesna pralka która posiada wyświetlacz LCD i zaawansowane rozwiązania technologiczne. Jednak czy ten sam produkt przypadnie również do gustu starszym osobom? W artykule przedstawiamy na co zwracać powinniśmy uwagę wybierając sprzęt AGD dla seniora.

Sprzęt AGD który mamy obecnie na rynku różni się znacznie od tego który był produkowany kilkanaście lat temu, zarówno pod względem ilości funkcji jak i samego zaawansowania technologicznego. Nowe pralki mają kilkanaście programów, bębny masujące pranie oraz innowacyjne techniki płukania natryskowego. Piekarniki wielofunkcyjne pozwalają na przygotowywanie potraw na parze, można również na nich grillować lub piec dwie różne potrawy jednocześnie. Starsze osoby mogą w tych nowinkach technologicznych pogubić się.

Łatwa, intuicyjna obsługa

Sprzęt posiadający wiele funkcji nie jest najbardziej odpowiedni dla starszej osoby. Ważne jest aby znajdowały się tutaj podstawowe, najczęściej używane funkcje, tak aby senior nie miał problemu z korzystaniem ze sprzętu. Liczy się przede wszystkim prosta obsługa oraz czytelny, przyjazny panel sterowania. Dla osób starszych i słabo widzących bardziej odpowiednie są urządzenia ze sterowaniem za pomocą tradycyjnych pokręteł zamiast paneli dotykowych. Lepiej zrezygnować ze sprzętu, którego działanie jest uzależnione od ustawienia elektronicznego zegara. Wystarczy bowiem mała przerwa w dostawie prądu i taki zegar trzeba ustawiać od nowa, co seniorom może sprawiać kłopot. Najważniejsze, aby użytkownik czuł się komfortowo korzystając z urządzenia i mógł się cieszyć samodzielnością” – podpowiada Alina Chemperek-Gumiela, przedstawicielka Candy Polska, producenta urządzeń AGD.

AGD dla seniora

Bezpieczeństwo korzystania z urządzeń

Dla seniora ważne również ze względu na bezpieczeństwo są różne "przypominacze". Na ceramicznych płytach czy w piekarniku taką rolę pełni minutnik, sygnalizujący kiedy wyłączyć urządzenie. Okap z funkcją timera również pozwala na samoistne wyłączenie się np. po 15 minutach. W kuchenkach i płytach gazowych przydatne jest zabezpieczenie przeciw wypływowe. Chroni przed ulatnianiem się gazu w przypadku zalania płomienia np. przez kipiącą zupę. Natomiast ryzyko przypadkowego oparzenia eliminuje system zimnych drzwi, spotykany w nowoczesnych piekarnikach. Wykorzystanie właściwości izolacyjnych nawet czterech szyb termorefleksyjnych czyni drzwi piekarnika zawsze chłodnymi, nawet gdy temperatura we wnętrzu osiąga wartość maksymalną.

Sprzęt AGD dla seniora przede wszystkim powinien być funkcjonalny. Kupując nową pralkę lub kuchenkę trzeba znaleźć kompromis pomiędzy nowoczesnością i modą a zdrowym rozsądkiem. Ważne jest także ergonomiczne rozmieszczenie urządzeń, tak, aby wszystko było pod ręką.

blog comments powered by Disqus
AGD dla Seniora