PODPOWIEDZI:

Prawdy i mity o naziemnym standardzie telewizji cyfrowej

Prawdy i mity o naziemnym standardzie telewizji cyfrowej

Nadchodzący nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T, rodzi wiele pytań i wątpliwości. - Czy muszę zakupić dekoder? - Czy muszę wymienić telewizor? - Kiedy odłączona zostanie transmisja analogowa? - Ile to kosztuje? itp. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który powinien odpowiedzieć na Wasze pytania

Trochę teorii

DVB-T to standard telewizji cyfrowej nadawanej naziemnie. Cyfrowe wideo, dźwięk i dane dodatkowe są przesyłane w strumieniu transportowym podobnie jak znany wszystkim i stosowany dotychczas - sygnał analogowy. Podstawowa różnica tkwi w kompresji audio/wideo, do której wykorzystano standard MPEG-2, niedawno zastąpiony przez standard MPEG-4 (H.264). Kolejnym krokiem w kierunku polepszenia jakości sygnału będzie DVB-T2, który zostaje właśnie sukcesywnie wprowadzany w Wielkiej Brytanii, przez BBC.

W Polsce wdrażaniem nowego standardu cyfrowej telewizji naziemnej zajmuje się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. To co jest jednak dla nas najważniejsze, to ostatnio przyjęty standard DVB-T: MPEG-4 jako metody kompresji.

DVB-T w praktyce

Nowy standard będziemy mogli uzyskać na kilka sposobów.
Posiadacze telewizji satelitarnej, posiadający w pakiecie programy "naziemne", mogą spać spokojnie, cyfrowy standard już do nich dotarł.
Właściciele tak zwanych "płaskich" telewizorów mogą się jednak rozczarować. Wszystko zależy od tego czy ich urządzenie posiada wbudowany tuner cyfrowy DVB-T obsługujący standard MPEG-4, ale o nim za chwilę.
Pozostała spora grupa ludzi, to użytkownicy "starych i dużych" telewizorów kineskopowych. Tą grupę czeka wymiana na telewizor w nowym standardzie, bądź zakup dekodera telewizji cyfrowej DVB-T z MPEG 4.

Zgodnie z projektem najnowszego rozporządzenia jako podstawowe wymagania przyjęto parametry odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej zgodnie ze specyfikacją:

 • OBRAZ: DVB-T zgodny ze standardem MPEG-4 (H.264/AVC)
 • DŹWIĘK: wielokanałowy zakodowany zgodnie ze standardem Dolby Digital Plus (EAC-3)

artty

MPEG-4

Rynek pełen jest telewizorów LCD, LED i plazmowych wyposażonych w tuner DVB-T. Problem w tym, że spora część tych urządzeń, a w szczególności modele na wyprzedażach i promocjach, pracują w standardzie MPEG-2, który pozwoli na odbiór samego dźwięku lub przy odrobinie szczęścia, kilku kanałów w słabej jakości. Posiadacze telewizorów ze zintegrowanym dekoderem DVB-T w standardzie MPEG-2 oraz widzowie wykorzystujący odbiorniki DVB-T/MPEG-2, wyposażone w gniazdo Common Interface: "CI", w celu odbioru programów zakodowanych w MPEG-4 mogą zakupić moduł transkodujący z MPEG-4 na MPEG-2. Trzeba pamiętać jednak, że powyższe rozwiązanie pozwoli na odbiór kanałów bez jakości HD.

Warto więc zainwestować w odbiorniki lub dekodery wyposażone w MPEG-4, gdyż bez problemu odbierają one również sygnał w kompresji MPEG-2.

Koniec ery transmisji analogowej

 • październik 2010– Zielona Góra i Żagań
 • czerwiec 2011 – Piła, Białogard, Świnoujście, Koszalin, Lębork
 • październik 2011 – Szczecin, Konin, Płock, Jelenia Góra, Kłodzko, Zakopane, Rabka
 • październik 2012 – Warszawa, Poznań, Kalisz, Częstochowa, Opole, Bydgoszcz, Wrocław, Lublin, Olsztyn, Opoczno, Dęblin, Zamość, Elbląg, Giżycko, Iława
 • czerwiec 2013 – Katowice, Łódź, Kraków, Kielce, Białystok
 • lipiec 2013 – Rzeszów, Leżajsk-Przemyśl, Wisła, Gniezno, Gdańsk, Ostrołęka, Siedlce, Tarnów, Szczawnica/Gorlice, Bieszczady, Suwałki

Podsumowanie

Użytkownicy pragnący korzystać z dobrodziejstw telewizji naziemnej, by iść z duchem czasu - muszą sprawdzić kompatybilność telewizorów ze standardem DVB-T i MPEG-4. Jeżeli nasz telewizor nie spełnia wymagań, mamy kilka możliwości:

 • zakup dekodera satelitarnego zawierającego kanały "naziemne" w swym pakiecie
 • zakup modułu transkodującego do MPEG-4, jeżeli nasz telewizor posiada standard MPEG-2
 • zakup dekodera DVB-T MPEG-4
 • zakup telewizora z wbudowanym tonerem (dekoderem) DVB-T MPEG-4


Koszt jaki będziemy musieli ponieść w celu uaktualnienia standardów, zależy więc od tego na jakie rozwiązanie się zdecydujemy i od ilości telewizorów w naszym gospodarstwie domowym.

blog comments powered by Disqus
Prawdy i mity o naziemnym standardzie telewizji cyfrowej