PODPOWIEDZI:

AGD pomoże w walce z zarazkami

AGD pomoże w walce z zarazkami

Zwykle w życiu codziennym nie potrzebujemy korzystać w pralkach czy zmywarkach z wysokich temperatur. Jeżeli jesteśmy natomiast osobami które zmagają się z różnymi bakteriami, wirusami, pasożytami czy alergiami często jesteśmy skazani na używanie specjalnych programów w urządzeniach AGD.

Pościel higienicznie czysta

Wirusy i bakterie dają nam znać szczególnie wiosną i jesienią. Jest to czas przeziębień i zwiększonych zachorowań na grypę. Kiedy jedna osoba z domu zachoruje, wzrasta niebezpieczeństwo, że zarazi pozostałe osoby. Zarazki drogą kropelkową szybko się przenoszą np. na odzieży, dłoniach czy przedmiotach. Chronić się możemy często myjąc ręce, czy zachowując podstawowe zasady higieny, a także w miarę możliwości oddzielać osoby chore od pozostałych. Czy można zrobić coś jeszcze, żeby zapobiec roznoszeniu się szkodliwych drobnoustrojów?

AGD pomoże w walce z zarazkami

Tak. Naukowcy udowodnili, że bakterie potrafią przenosić się z tkaniny na tkaninę, a także z tkaniny na ręce. Pozbycie się tych zarazków wymaga prania ubrań i ręczników w wysokich temperaturach. Kiedyś pościel wygotowywano, dziś możliwość prania w temperaturze nawet 90 stopni oferują pralki. Dzięki temu możemy się pozbyć wielu szkodliwych drobnoustrojów, które są wrażliwe na wysoką temperaturę. Dla przykładu, wirus grypy w 60°C zostaje zdezaktywowany w czasie 30 minut. Natomiast w temperaturze powyżej 70°C obumiera i traci zakaźność. Konieczność odkażania pościeli i ręczników w wysokiej temperaturze jest niezbędna także, gdy wśród domowników pojawią się pasożyty - świerzb, owsica czy wszawica.

Alergicy uczuleni na roztocza kurzu domowego odczują także ulgę piorąc rzeczy w wysokiej temperaturze. Mikroskopijne, nie widoczne gołym okiem (0,1-0,5 mm długości) pajęczaki przebywają m.in. w łóżku i pościeli. Szczególnie niekorzystne jest to dla osób które są uczulone i podczas snu stykają się z alergentami długotrwale i bezpośrednio. Jeżeli chcemy unieszkodliwić pościel powinno się prać w temperaturze wyższej niż 60°C. W takich warunkach giną żywe pajęczaki, a równocześnie usuwane są ich szczątki i odchody.

Kiedy warto sterylizować naczynia?

Również w zmywarkach mamy możliwość korzystania z wysokich temperatur. Niektóre urządzenia na rynku pozwalają na zmywanie w temperaturze 75°C. Kiedy powinniśmy używać takiej wysokiej temperatury? „Ze względu choćby na oszczędność energii, na co dzień nie musimy używać aż tak wysokiej temperatury zmywania. Wystarczy program standardowy. Jednak, gdy któryś z domowników zachoruje np. na grypę, wtedy zmywanie w 75°C pozwala zniszczyć zarazki wirusa na naczyniach używanych przez chorą osobę i zapobiega ich rozprzestrzenianiu się” – radzi Paweł Pierściński, przedstawiciel Candy Polska, producenta urządzeń AGD.

Kiedy wśród członków rodziny pojawi się noworodek, sterylizacja naczyń jest koniecznością. Butelki i naczynia dla dziecka powinno się dokładnie wyparzyć albo umyć w zmywarce w najwyższej dostępnej temperaturze. Jeśli naczynia nie będą odkażone, może się pojawić skłonność do pleśniawek, stanów zapalnych buzi czy biegunek.

Programy prania lub zmywania w temperaturach wysokich używane są zazwyczaj okazjonalnie. Warto czasem używać takich programów, nawet jeżeli nie wystąpią szczególne okoliczności. Pozwalają one bowiem na dezynfekcję wnętrza pralki i zmywarki, zapobiegając nieprzyjemnym zapachom.

blog comments powered by Disqus
AGD pomoże w walce z zarazkami