PODPOWIEDZI:

Era Symetrycznego Internetu

Era Symetrycznego Internetu

Coraz częściej użytkownicy domowego internetu mogą korzystać z tzw. łączy symetrycznych, do niedawna zarezerwowanych wyłącznie dla klientów biznesowych. Czym różnią się one od standardowych rozwiązań?

Najbardziej popularny na rynku jest tzw. internet asymetryczny. Jego cechą charakterystyczną jest różna prędkością pobierania i wysyłania danych. Sprzedawca dysponujący taką właśnie ofertą, podaje nam na ogół tylko wartość pobierania (np. 20 Mb/s), pomijając drugą wartość. W praktyce może być ona niższa nawet o kilkanascie Mb/s. Czy ma to dla nas jakieś znaczenie?

,,Wbrew pozorom, prędkość wysyłania plików, jest bardzo ważna nie tylko dla osób korzystających na co dzień z programów typu torrent, czy skype. Musimy wiedzieć, że wszystkie strony internetowe otwierają się dzięki wysłaniu swoistego „żądania”. Dlatego jeśli wykorzystamy swój cały kanał wysyłający w innym celu, np. korzystając ze skype czy gadu-gadu, to nasze połączenie z Internetem, pomimo potencjalnie dużej przepustowości i dobrych parametrów, będzie działać mało wydajnie" mówi Paweł Dobosz z Moico, operatora internetu światłowodowego z Wrocławia.

Upload = download

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla bardziej wymagających użytkowników jest internet symetryczny, a więc taki, w którym prędkość kanału wysyłającego jest równa prędkości kanału odbierającego. Niestety wciąż jest to opcja, z której korzystać mogą głównie firmy. Klient indywidualny nie znajdzie takiej pozycji w standardowych ofertach największych operatorów działających na polskim rynku.

W poszukiwaniu internetu symetrycznego warto jednak dokładniej przyjrzeć się usługom operatorów lokalnych. Może się okazać, że ich oferta będzie pod tym względem nieporównywalnie bardziej korzystna. ,,Internet i nasze oczekiwania co do możliwości korzystania z zasobów sieci uległy na przestrzeni lat ogromnym przeobrażeniom. Samo sprawdzanie poczty, przeglądanie stron, to tylko część aktywności użytkowników domowego internetu. Dlatego całkowicie zrezygnowaliśmy z łączy asymetrycznych. Niezależnie od tego, z jakiej przepustowości korzysta nasz klient – 12, 55 czy 1Gb/s, zawsze prędkości pobierania i wysyłania danych są takie same" dodaje Paweł Dobosz. – ,,W ciągu kilku, kilkunastu lat internet symetryczny powinien stać się standardem".

symetryczny internet

Asymetryczne ceny

Na razie – przynajmniej w przypadku internetu domowego - jest to rozwiązanie dostępne tylko dla nielicznych. Część dostawców dostrzegających potrzeby rynku, decyduje się co prawda na tego typu usługę, ale jednocześnie podnosi znacząco cenę abonamentu. W efekcie, miesięczny koszt za symetryczne łącze o przepustowości 2 Mb/s może wynieść nawet kilkaset złotych. Niektórzy operatorzy (w tym ci najwięksi), albo nie posiadają takiej oferty w ogóle, albo warunki i cenę korzystania z łącza symetrycznego uzgadniają wyłącznie indywidualnie. Największą elastycznością wykazują się operatorzy lokalni, nierzadko sprzedający Internet symetryczny w cenie asymetrycznego.

blog comments powered by Disqus
Era Symetrycznego Internetu