PODPOWIEDZI:

Sprawdzamy iPhone ze Swappie - Jak zamówić, na co zwracać uwagę

Sprawdzamy iPhone ze Swappie - Jak zamówić, na co zwracać uwagę

Kupno iPhone'a to spory wydatek, nie dziwi więc, że przy zakupie telefon, niczym pieniądz, oglądamy z każdej strony. Oprócz odkupu telefonu z drugiej ręki istnieją także odnowione iPhone'y, jak chociażby te ze Swappie. Dziś przyjrzę się procesowi zakupowemu, otrzymanemu telefonowi oraz zastanowię się, czy iPhone 11 ma sens w 2022 roku. Mamy też dla was kod rabatowy!

Proces zakupu używanego smartfonu za pośrednictwem internetowych aukcji bywa problematyczny. W wielu przypadkach musimy uwierzyć zdjęciom, które mogą nie oddawać całej prawdy. Pod atrakcyjną ceną mogą kryć się ukryte wady, kiepski stan baterii lub brak oryginalnych podzespołów. Przy kupnie iPhone'ów liczba tych problemów rośnie, chyba że zdecydujemy się na zakup odnowionego urządzenia od zaufanego partnera. 

iPhone 11 ze Swappie (wyżej) nie gromadzi wielu rys z tyłu

Apple w Polsce nie sprzedaje odnowionych iPhone'ów, więc pozostają inni dostawcy. Wśród nich Swappie - fińska firma założona w 2016 roku, która specjalizuje się w odświeżaniu telefonów na terenie całej Europy. W ofercie na stronie sklepu znajdziemy asortyment Apple od iPhone'a 7 aż do najnowszych iPhone'ów 13 Pro Max. Czy jest to miejsce godne zaufania? Jak prezentuje się przykładowy telefon zamówiony ze strony? Odpowiedzi szukajcie poniżej!

Proces zamawiania iPhone'a ze Swappie jest prosty

Swappie nie stawia procesu zamawiania iPhone'a do góry nogami. Można nawet przyznać, że go ułatwia, bo nie wymaga od nas zakładania konta. Na stronie widzimy modele, które mogą być dla nas interesujące. Jeśli wśród nich nie znajdziemy interesującego nas telefonu, to po kliknięciu na przycisk "Kup iPhone już teraz!" ukaże nam się lista wszystkich dostępnych modeli

Strona Swappie pozwala spersonalizować swojego iPhone'a przed zakupem

Po wyborze telefonu zobaczymy konfigurator, gdzie spersonalizujemy nasz smartfon. Często do wyboru jest kilka opcji pamięciowych oraz kolorystycznych. Jednak najistotniejsze z perspektywy ceny są dwie kolejne opcje. Pierwsza opisuje stan odnowionego iPhone'a w jednym z trzech kryteriów:

  • Akceptowalny: Telefon będzie posiadał znaczne ślady użytkowania, takie jak głębsze zadrapania, wgniecenia i inne. Telefon jest odblokowany, w pełni przetestowany i działa jak nowy.

  • Bardzo dobry: Telefon będzie posiadał widoczne ślady użytkowania, takie jak zadrapania, wgniecenia i inne. Telefon jest odblokowany, w pełni przetestowany i działa jak nowy.

  • Znakomity: Telefon może posiadać lekkie ślady użytkowania, takie jak małe zadrapania. Telefon jest odblokowany, w pełni przetestowany i działa jak nowy.

Niezależnie od tego, który stan wybierzecie, Swappie objęło smartfony 12-miesięczną gwarancją. Sklep daje też opcje zakupu wybranych smartfonów z nowymi bateriami. Jeśli jednak nie będziecie mieć do czynienia z nowym akumulatorem, nie martwcie się - każdy sprzedawany telefon oferuje pojemność akumulatora powyżej 80% fabrycznej. Średnia pojemność wśród smartfonów sprzedanych w 2021 roku wyniosła 95%.

Na stronie Swappie znajduje się takie porównanie - sami oceńcie jego sensowność

Telefony przed sprzedażą przechodzą proces kontrolny. W konwersacji z przedstawicielami Swappie nie dowiedziałem się dokładnie, jakie testy i naprawy odbywają się na telefonach, jednak przedstawiono mi kluczowe etapy:

  • Ocena kosmetyki;
  • Sprawdzenie pracy podzespołów;
  • Seria testów baterii;
  • Czyszczenie poszczególnych elementów telefonu.

Swappie przygląda się telefonom w ramach 52-stopniowego procesu kontrolnego, który zapewne objęto tajemnicą rynkową. Szkoda, bo uważam, że nawet jeśli skopiowałaby go konkurencja, to konsument wyszedłby na tym korzystnie na wiedzy, co dokładnie dzieje się z telefonem przed zakupem.

Krótki kwestionariusz pozwala wycenić urządzenie

W tym miejscu warto zaznaczyć, że Swappie nie tylko sprzedaje, ale i odkupuje iPhone'y. Po przejściu przez krótką ankietę, w której diagnozowany jest stan waszego telefonu, otrzymacie propozycję ceny za odkup smartfonu. Możecie dzięki temu obniżyć cenę zakupu odświeżonego iPhone'a lub po prostu otrzymać pieniądze na konto.

Zamówiliśmy iPhone'a ze Swappie - jak wygląda?

W serwisach aukcyjnych iPhone'y dominują kategorie smartfonów. Powstaje więcej ofert im poświęconych niż smartfonom Samsunga czy Xiaomi. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć takiego stanu - smartfony Apple dłużej otrzymują aktualizacje, są solidnie wykonane i dobrze zoptymalizowane. Niestety, często padają też ofiarą nieautoryzowanych wymian komponentów, co może prowadzić do blokady części funkcji, a w skrajnych przypadkach - całych smartfonów.

iPhone 11 zamówiony ze Swappie

Dlatego też zamówiłem popularny telefon z portfolio Apple, który wyszedł w 2019 roku, a mimo tego jeszcze w 2021 roku był w dziesiątce najpopularniejszych smartfonów na świecie. Mowa o iPhonie 11 w wersji z 64 GB i w kolorze czarnym. Jego koszt na Swappie wyniósł 2099 zł za stan znakomity, zaś nowe egzemplarze kosztują w okolicy 2500-2600 złotych. Po dwóch dniach roboczych do mieszkania przyszła niewielka paczka. Czy oszczędzano na zawartości pudełka? 

Pudełko Swappie, w którym przyszedł smartfon

Na początku trzeba zaznaczyć, że smartfon przychodzi w pudełku Swappie, nie zaś oryginalnym pudełku Apple. Zaplombowano je i prezentuje się jak każde inne pudełko ze smartfonem - w środku znajdziemy wytłaczankę, w której leży telefon, a pod nią kabel oraz kluczyk do tacki na kartę SIM. Godnym odnotowania jest to, że kabel Lightning od Swappie korzysta ze znacznie popularniejszego USB-A na jego drugim końcu, a w dodatku jest solidniejszy od rozwiązania dołączanego przez Apple.

Kabel Swappie do iPhone'a jest solidniejszy od dołączanego przez producenta

Mam dobrą wiadomość: iPhone 11, którego zamawiałem ze strony w stanie "znakomitym" faktycznie wygląda bardzo dobrze. Ze śladów użytkowania przed uruchomieniem zauważyłem jedynie lekkie odpryski na  metalowej ramce, tuż obok ekranu. iPhone 11 dotarł dokładnie wyczyszczony, także w newralgicznych miejscach, jak okolice głośnika czy złącza ładowania. Rys nie dostrzegłem na szkłach aparatu ani przy wcięciu z modułem Face ID. 

Tył telefonu wygląda bardzo dobrze

Nieco gorzej wyglądał ekran, który miał nieco rys w okolicy Face ID (te nie wpływają jednak na działanie odblokowywania twarzą). Jednocześnie to on najszybciej nabywał nowe rysy podczas korzystania i rezultat widoczny poniżej to efekt mojego korzystania. Rekomenduję błyskawiczne nałożenie szkła zabezpieczającego.

Rysy na ekranie widoczne po wyraźnym podświetleniu

Sam iPhone działa bezproblemowo. Po przejściu przez konfigurację naszym oczom ukazują się ten sam system oraz jego ustawienia. Podzespoły gwarantujące TrueTone czy Face ID też nie sprawiają kłopotów. Kondycja baterii wynosi deklarowane 96%. 

Porównałem telefon do iPhone'a 11 używanego przez blisko dwa lata, którego pożyczyłem (dzięki Zuza!). Odświeżony iPhone ze Swappie najpewniej będzie mieć przewagę nad używanymi modelami, gdy chodzi o ilość mikrorysek na ekranie i tylnej tafli. Pomimo używanie iPhone'a w etui, biały wariant zgromadził sporo śladów użytkowania. Odnowiony iPhone ze Swappie pod tym względem wygląda niemal jak sklepowy.

iPhone 11 ze Swappie (po prawej) ma bardziej widoczne odciski palców

W używanym przez prawie 2 lata iPhonie najbardziej widoczne są odpryski i zdarcia lakieru na bocznych ramkach. To normalne dla telefonów użytkowanych przez dłuższy czas. W przypadku dwuletniego iPhone'a, kondycja jego baterii spadła do 85%. Przez ten czas telefon nie nabył znaczących rys na wyspie aparatów. Mimo tego w porównaniu lepiej wypada odnowiony iPhone ze Swappie, gdzie szkiełka obiektywów są bez skazy.

Używany iPhone 11 ma już znacznie więcej rys niż iPhone 11 ze Swappie

Pożyczony iPhone nie miał wymienianych kluczowych elementów (jak na przykład moduł Face ID czy ekran), więc mogłem je bezpośrednio porównać i działanie każdego z tych komponentów wyglądało identycznie. Tak samo klikały także przyciski czy brzmiał głośnik. Wychodzi więc na to, że iPhone 11 ze Swappie jest w naprawdę dobrym stanie. 

iPhone 11 w 2022 roku - czy warto?

To pytanie zmotywowało powstanie tego materiału. Smartfony z logiem jabłka od lat nie są już owocami szalonych rewolucji, a raczej spokojnych ewolucji. Kolejne skoki wydajności procesorów są mniej spektakularne, a i w temacie aparatów Apple od lat stawia na 12-megapikselowe matryce dopieszczane oprogramowaniem. Stąd rodzi się we mnie myśl, że iPhone 11 w 2022 roku w dalszym ciągu jest dobrym wyborem. Czy faktycznie tak jest?

iPhone 11 ma swoje mocne strony

Spójrzmy na rynkową perspektywę. W cenie iPhone'a 11 ze Swappie możemy kupić nowego Samsunga Galaxy A53 5G lub S20 FE 5G, realme GT Neo 2 czy Xiaomi 11T 5G (na promocjach). Żaden z tych telefonów nie zaoferuje bezprzewodowego ładowania, większość nie ma także certyfikatów wodo-i i pyłoszczelności (wyjątkiem Samsung). Trudno też szukać na nich płynności systemu jak na iPhonie 11 - tu aplikacje pojawiają się w mig i długo zostają w pamięci operacyjnej.

W zamian smartfony z Androidem oferują lepsze ekrany z wyższą częstotliwością odświeżania.  Nie oznacza to jednak, że ekran iPhone'a 11 jest zły - dla większości ludzi, którzy nie zajmują się recenzowaniem, jest on wystarczający. Na pewno mają też większe baterie, które nieraz dają 8 godzin pracy na ekranie. Tu iPhone 11 także wypada mniej okazale, gdyż dawał mi średnio 6 do 6,5 godziny czasu pracy. To w dalszym ciągu dobry wynik i dwa dni pracy u osób mniej drenujących baterię np. grami. Lepiej w iPhonie spisują się także głośniki.

Wybór zawsze jest trudny, ale dla tych, którzy myślą bardziej o prostocie korzystania i niezawodności niż o wyścigu na cyferki, iPhone 11 będzie całkiem sensowną propozycją.

iPhone 11 jest większy, ale nie przytłacza rozmiarem

Dla zanurzonych w ekosystemie Apple nie będzie wielu alternatyw w tej cenie. Najbardziej wyrazistą i korespondującą cenowo wydaje się być iPhone SE (2022), którego mam okazję bezpośrednio porównać.

Miniaturowy ekran iPhone'a SE (2022) bywa problematyczny i o ile wygoda kompaktowego rozmiaru jest niewątpliwą zaletą, tak gabaryty iPhone'a 11 także nie przytłaczają. Choć jest on większy, to w zamian dostajemy zauważalnie większy ekran, na którym granie czy oglądanie video jest zdecydowanie przyjemniejsze. W iPhonie 11 znajdziemy też lepszą matrycę - wyświetla żywsze barwy, ma większą jasność maksymalną i minimalną.

iPhone SE (2022) rzadko kiedy jest szybszy niż iPhone 11

Wydajnościowo można by pomyśleć, że nowszy procesor daje iPhone'owi SE przewagę, ale tak nie jest. Ba, czasem aplikacje szybciej uruchamiały się na iPhonie 11 z procesorem A13. Codzienne zadania są realizowane szybko. Co prawda iPhone 11 lubi nieco mocniej się przegrzać, ale to problem niewielki, bo po chwili wszystko wraca do normy. Otrzymujemy za to wyraźnie lepszy czas pracy na jednym ładowaniu. O ile iPhone SE (2022) niemal zawsze się rozładowuje tego samego dnia, tak iPhone 11 ze Swappie zawsze wytrzymywał dzień bez podłączenia do prądu. 

Porównanie zdjęć z iPhone'a 11 i iPhone'a SE 2022
Zdjęcie jedzenia iPhone 11Zdjęcie z iPhone'a SEPortret z iPhone'a 11Portret z iPhone'a SEPortret z iPhone'a 11Zdjęcie z iPhone'a SE
Zdjęcie z iPhone'a 11Zdjęcie z iPhone'a SEZdjęcie z iPhone'a 11Zdjęcie z iPhone'a SEZdjęcie z iPhone'a 11Zdjęcie z iPhone'a SE

Fotograficznie nie ma większych różnic między obiektywami głównymi obydwu smartfonów. Zdjęcia są jasne, ale nieprzepalone, z szerokim zakresem przejść tonalnych. Nie brakuje im szczegółowości. Bywają momenty, w których iPhone SE (2022) rejestruje ładniejsze rozmycie lub przyjmuje nieco więcej światła, ale to mało odczuwalne. 

Co jest znacznie bardziej odczuwalne, to obecność obiektywu ultraszerokokątnego w iPhonie 11, któremu iPhone'owi SE (2022) brakuje. Przyda się do zdjęć grupowych i krajobrazów, ale nie tylko. iPhone 11 oferuje też tryb nocny, którego w modelu SE nie znajdziemy. 

Czy iPhone ze Swappie to dobra inwestycja?

Zdaję sobie sprawę, że perspektywa przedstawiona przeze mnie opiera się na jednym zakupie. Są jednak pewne niepodważalne argumenty przemawiające za Swappie. Telefon, który otrzymałem, faktycznie znajduje się w dobrym stanie, jest bezproblemowy w obsłudze i jak na 2022 rok prezentuje się całkiem dobrze w porównaniu z konkurencją. Stan wizualny iPhone'a 11 od Swappie daje pewność, że przy próbie odsprzedaży lub zwrotu, o ile zadbacie o urządzenie, nie stracicie zbyt wiele. 

iPhone 11 ze Swappie po prostu jest dobrym urządzeniem

Pewne korzyści związane z bezpieczeństwem zakupu czy szybką dostawą z wieloma metodami płatności nie są do zmierzenia. Reszcie, mam nadzieję, przyjrzałem się dokładnie w tym tekście oraz video.

Jeśli zachęciłem was do zakupu w Swappie, to zachęcam też do skorzystania z kodu rabatowego:

videotesty

Obniży on koszt waszego zamówienia o 45 złotych, dzięki czemu kupicie iPhone'a w jeszcze niższej cenie. Dajcie znać w komentarzu, jeśli uda wam się go wykorzystać!

blog comments powered by Disqus
Sprawdzamy iPhone ze Swappie - Jak zamówić, na co zwracać uwagę