PODPOWIEDZI:

Z czego składa się tusz do drukarek?

Z czego składa się tusz do drukarek?

Gdyby wziąć do ręki lupę, drukowanie tekstu, grafik lub zdjęć przypominałoby obfitą ulewę. W jednej sekundzie pod wpływem impulsu elektrycznego z kartridża wydostaje się ok. 30 milionów kropelek tuszu. Każda z prędkością ok. 50 km/h. Ale w odróżnieniu od cząsteczek wody, które po zderzeniu z powierzchnią bezładnie rozbryzgują się we wszystkie strony, oryginalny tusz potrafi odwzorować najbardziej skomplikowany projekt z chirurgiczną precyzją – mówi Michał Tomczak, Training Manager HP.

Tajemnica drukowania wysokiej jakości zdjęć tkwi w recepturze, według której wytwarzany jest tusz. Wkład atramentowy do drukarek to bowiem nie tylko woda zabarwiona kolorantem, ale też kilkanaście dodatkowych składników. Dobrane w odpowiedniej kolejności i proporcji, zapewniają właściwe wchłanianie wilgoci, zapobiegając jednocześnie zwijaniu się papieru i mieszaniu się cząsteczek atramentu w trakcie drukowania, dzięki czemu krople tuszu, np. żółte i niebieskie są rozprowadzane punktowo i nie zlewają się w zieloną plamę.

Uzyskanie tuszu o oryginalnych właściciwościach nie jest jednak takie proste. Przez ostatnie 2 dekady HP wprowadziło na rynek ponad 100 nowych typów tuszów, z których każdy wymagał przetestowania ok. tysiąca prototypowych mieszanek. Efektem tak gigantycznych inwestycji są oryginalne tusze HP, które gwarantują najwyższą wydajność oraz jakość wydruków.

Owszem, objętość oryginalnych tuszów, może się różnić od objętości zamienników. Nie mililitry jednak decydują wyłącznie o liczbie wydrukowanych stron, lecz także odpowiednia gęstość, która nie będzie miała negatywnego wpływu na inne właściwości tuszu. Znalezienie takiej równowagi wymaga żmudnej i dokładnej pracy. Najmniejsze odejście od parametrów skutkuje bowiem gorszą jakością i mniejszą wydajnością wydruków.

Z czego składa się tusz do drukarek

Kanaliki zlokalizowane na spodzie kartridży, z ktorych wystrzeliwane są kropelki tuszu, mają średnicę mniejszą niż jedna trzecia ludzkiego włosa. Choćby mikroskopijne zanieczyszczenie może więc zatkać dyszę drukującą i zmusić użytkownika drukarki do wielokrotnego czyszczenia głowic drukujących. Tak marnuje się tusz i papier, i tak płaci się więcej za energię elektryczną.

Odzwierciedleniem są wyniki badań laboratorium QualityLogic. Okazało się, że co najmniej 1 na 7 zamienników jest wadliwych i przy tej samej objętości tuszu, co oryginalne materiały eksploatacyjne HP, drukują średnio o 34 proc. stron mniej.

blog comments powered by Disqus
Z czego składa się tusz do drukarek?