PODPOWIEDZI:

Napędy Optyczne - Czy Ktoś Jeszcze Tego Używa?

Napędy Optyczne - Czy Ktoś Jeszcze Tego Używa?

Technologia bardzo szybko się zmienia. Kiedyś posiadanie napędu optycznego było standardem. Bardziej zamożni, mogli sobie pozwolić na DVD-ROM. Teraz praktycznie wyszło to z użycia. Czy jeszcze pamiętacie te czasy?

Pamiętam, jak pierwsze napędy były straszliwie drogie. O nagrywarkach wtedy nikt nie słyszał. Dane archiwizować mogliśmy wtedy na dyskietkach 3.5” oraz dyskach twardych. Były to najbardziej popularne nośniki danych. W późnych latach 90 na rynek trafiły pierwsze nagrywarki CD. Otwierało to możliwość zapisywania plików na płytach CD. Bardzo często te operacje służyły jednak do kopiowania zawartości płyt. Urządzenia cechowały się niską prędkością zapisu, wypalanie płyt trwało wieki. Internet nie był na tyle popularny i dość szybki, aby móc pobierać dane.

Szerokopasmowy Internet przyczynił się do upadku takich nośników jak: dyskietka, płyta CD czy DVD. Kupując grę zamawiam sam klucz, bez płyty i opakowania. Dystrybucja cyfrowa pozwala mi na pobranie całej gry z Internetu. Zamiast instalować grę z płyt, pobieram ją bezpośrednio na dysk. Nie muszę czekać na przesyłkę, ten czas mogę wykorzystać na ściąganie.

Płyty Blu-ray

Jak Podzielić Dysk Twardy Na Partycje Za Pomocą Programu GParted?

Płyty DVD5 mają pojemność około 4.7GB, jest to dość mało dla osoby pracującej na większych plikach. Użytkownicy korzystających z znacznie większych danych, są skazani na korzystanie z płyt DVD9. Na szczęście nie są one już tak drogie, jak kiedyś. Do tego raz nagrany nośnik nie będziemy mogli nadpisać. Będziemy potrzebować kolejnych płyt, aby pomieścić nasze dane. Wiele osób przeniosło się na wirtualne serwery takie jak chmury. Tam przetrzymują swoje pliki, kopie zapasowe jak i inne przydatne dane. Sam bardzo lubię tą technologię, serwisy oferują bardzo dużą przestrzeń dyskową za darmo. Najbardziej popularne na ten moment chmury to: Microsoft Azure, Dysk Google, Mega, iCloud.. Lubię mieć większą kontrolę nad plikami. Dlatego na pewno nie porzucę nagrywarki DVD. Płyty są dość tanie i zawsze mam dodatkowy backup na dane.

Popularne Chmury

W dużej mierze to Internet stoi za tym, że napędy optyczne są coraz rzadziej spotykane w komputerach. W netbookach zamiast DVD-ROMa, często możemy znaleźć dysk SSD. Napisz Drogi Użytkowniku jakie masz zdanie na temat napędów optycznych? Wykorzystujesz je podczas codziennej pracy? Kupując gry wybierasz sam klucz czy może wersje pudełkowe. Chętnie poznam Twoje zdanie w komentarzu.

[PORADA] Nowa Generacja Konsol – Wybrać PS4 czy Xbox One?

blog comments powered by Disqus
Napędy Optyczne - Czy Ktoś Jeszcze Tego Używa?