PODPOWIEDZI:

[PORADA] Nowa Generacja Konsol – Wybrać PS4 czy Xbox One?

[PORADA] Nowa Generacja Konsol – Wybrać PS4 czy Xbox One?

Ósma generacja konsol powoli nabiera tempa. Na polski rynek we wrześniu trafił najnowszy produkt Microsoftu, Xbox One. Rok wcześniej, można było kupić Sony PlayStation 4. Co wybrać? Zapraszam do przeczytania porady!

NIE TYLKO GRY

Spotkałem się z określeniem, że konsole służą tylko do gier. Nic bardziej mylnego, najbardziej nowoczesne konsole posiadają odtwarzacz Blu-ray. Dzięki niemu będziemy mogli oglądnąć filmy w wysokiej rozdzielczości i jakości. Nie można też zapominać o płytach audio z muzyką. Ją także możemy odtwarzać na naszej konsoli.

POZNAJMY BOHATERÓW

Aktualnie na rynku są trzy produkty nowej generacji: Xbox One, PS4 i WiiU. Jednak w tym tekście zajmę się tylko pierwszymi dwoma produktami. Powód jest prosty, są najbardziej nowoczesne, posiadają więcej funkcji i mają dużą bibliotekę gier. WiiU jest dla bardzo wąskiego grona graczy, którzy mają ogromną miłość do Nintendo.

Sony PS4

Early Access - Czy To Nowa Moda?

GRY

Obie konsole są do siebie bardzo zbliżone biorąc pod uwagę parametry techniczne. Posiadają podobny procesor jak i kartę graficzną. Olbrzymią różnicę można zobaczyć jedynie po stanie wizualnym urządzenia. Podstawowe pytanie jakie należy sobie zadać podczas kupowania konsoli to, w jakie gry gramy. Jeżeli jesteśmy przywiązani do serii, która jest ekskluzywem dla jednej platformy, to najprawdopodobniej wybierzemy ją. Tytuły, którą są tylko na wyłączność jednej konsoli, są moim zdaniem najważniejszym elementem podczas kupowania urządzenia. Tytuły wieloplatformowe są niezwykle do siebie podobne. Trudno jest dopatrywać się różnic. Oczywiście one występują jednak mają na tyle małe znaczenie bądź nie zobaczymy ich podczas grania w bardziej dynamiczne sceny. Przykładem może być tutaj ostatni Call of Duty: Advanced Warfare na konsoli Sony był wyświetlany w pełnym 1080p, natomiast na Xbox ONE jedynie 900p. Gra nie była jednak wyświetlała w tej rozdzielczości cały czas. Jedynie w bardziej dynamicznych momentach CoD automatycznie dostosowywał rozdzielczość. Praktycznie taka zmiana nie była odczuwalna podczas grania. Nasze oko nie widziało tej zmiany. Kto będzie dokonywał laboratoryjny pomiarów w zaciszu domowym, aby powiedzieć, że w tym momencie gra prezentowała niższą rozdzielczość?

MS Xbox ONE

KILKA SŁÓW DLA STRIMERÓW/YouTuberów

W poprzedniej generacji konsola Sony PS3 posiadała zabezpieczenia HDCP. Teraz Sony nie popełniło tego błędu. Po aktualizacji oprogramowania PS4, blokada została zdjęta i jest możliwe przechwytywanie obrazu i dźwięku. Bez przeszkód będziemy mogli nagrywać fragmenty rozgrywki na dysku i później je udostępnić na koncie YouTube. Usługi sieciowe to kolejny element, który obie konsole posiadają. Możliwe jest strimowanie na Twitcha swojej rozgrywki. Pozwala to użytkownikom konsoli zaoszczędzić pieniądze na kartę do przechwytywania. Nie są zmuszeni do posiadania komputera, wystarczy im sama konsola. PS4 i Xbox One posiada już tą możliwość domyślnie. Tak samo nagrywanie krótkich fragmentów rozgrywki i tworzenie screenshootów. Niby mała rzecz, ale bardzo dobrze, że twórcy pomyśleli o tej możliwości.

Xbox ONE Stream

PODSUMOWANIE

Wybór jest więc niezwykle prosty. Musimy zdecydować jakie tytuły eksluzywne bardziej nas interesują. Gry, których nie zobaczymy na innej konsoli. Produkty wieloplatformowe nie różnią się od siebie znacząco. Są to raczej małe różnice, które ciężko dostrzec gołym okiem. Dla zwykłego gracza, praktycznie nie będzie miało to znaczenia podczas rozgrywki. Obie konsole posiadają funkcje, które pomogą nam nagrać gameplay czy zrobić screenshoota. Strimowanie stało się także bardziej powszechne podczas tej ósmej generacji. Chcemy też poznać Twoje zdanie na ten temat. Napisz proszę, w komentarzu czym Ty się kierowałeś/kierujesz podczas wyboru konsoli.

Recenzja This War of Mine - Kolejna Znakomita Gra!

blog comments powered by Disqus
[PORADA] Nowa Generacja Konsol – Wybrać PS4 czy Xbox One?