PODPOWIEDZI:

Early Access - Czy To Nowa Moda?

Early Access - Czy To Nowa Moda?

Niezwykle popularne, stało się wypuszczanie gier niedokończony do cyfrowej dystrybucji. Gracze płacą za produkt niekompletny, który nie zawsze musi działać do końca tak jak powinien. Autorzy jednak oferują nam możliwość wcześniejszego przetestowania gry. Gdzie tkwi haczyk?

Wcześniejszy dostęp wcale nie jest taką złą rzeczą. Bardzo podoba mi się pomysł, jednak nie zawsze wykonanie jest takie jak mówi teoria. Ona oferuje nam niezwykle prosty układ. Płacimy za rozwój gry i bierzemy w niej udział współtworzenia. Testujemy produkt, następnie dzielimy się z autorem na temat tego co nam się podoba, a co jest złe. On może wziąć to pod uwagę bądź po prostu zignorować. Dobry twórca, zawsze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom twórcom.

Gorzej natomiast, gdy gra za którą zapłaciliśmy pieniądze się nie rozwija. Twórcy nie wypuszczają nowych patchy, premiera ciągle jest przekładana i gracze żądają zwrotu pieniędzy. Wiele mniejszych firm tak właśnie robi. Rozbudza swoimi pomysłami gracza, obiecuje im gruszki na wierzbie. Przykładem takiej niechlubnej gry może być The Stomping Land.

The Stomping Land

Pojawiają się też dobre produkcje w fazie wczesnego dostępu. Chciałbym wymieć tutaj grę Verdun. Twórcy bardzo często aktualizują swoją grę: dodając nową zawartość czy poprawiając błędy, rozmawiają z użytkownikami, a nawet z nimi grają. Bardzo często można się z nimi spotkać na serwerze i wspólnie pograć w tego FPSa. Dobrych przykładów jest naprawdę bardzo dużo. Ja, ze swojej strony mogę wymienić takie tytuły jak: Elite Dangerous, Kingdom Come: Deliverance czy Wasteland 2.

Elite Dangerous

Z wczesnym dostępem nigdy do końca nie mamy pewności, czy dobrze zainwestowaliśmy swoje pieniądze. Jest to jakby kupowanie kota w worku. Dlatego warto do tego podejść z zimną głową. Zastanowić się, czy dana gra jest tego warta i czy się nie rozczarujemy. Osobiście wspieram gry tylko i wyłącznie te, które mi się najbardziej podobają. Widzę w nich potencjał i gdyby nie wsparcie graczy projekt by w ogóle nie powstał. Duże firmy nie są zainteresowane nowymi markami i boją się zaryzykować. Mniejsze studia developerskie mogą zapełnić tą niszę, oferując gatunki, które już dawno wymarły. Potrzebować będą jednak nakładów finansowych. A Ty, jakie masz podejście do Early Access? Podoba Ci się ten sposób czy raczej jesteś zawiedziony? Zostaw proszę, komentarz pod tym artykułem.

blog comments powered by Disqus
Early Access - Czy To Nowa Moda?