PODPOWIEDZI:

Jak ustawić telewizor, aby osiągnąć doskonałe wrażenia podczas oglądania?

Jak ustawić telewizor, aby osiągnąć doskonałe wrażenia podczas oglądania?

Mundialowe emocje już za nami, dlatego warto wiedzieć, jaka jest prawidłowa odległość telewizora w pokoju dziennym, aby uzyskać niesamowite wrażenia. W poradniku przedstawię kilka zasad, jak ustawić telewizor, aby odpowiednio stworzyć swoją telewizyjną strefę oraz jaki rozmiar telewizora wybrać?

Jeżeli chcesz przygotować domową strefę kibica, a nie wiesz, jak ustawić telewizor w pokoju dziennym, to jesteś w dobrym miejscu. Za chwilę poznasz główne zasady, jakimi należy się kierować, aby poczuć się w centrum akcji i osiągać piłkarskie emocje.

Jaka odległość od telewizora?

Pierwszą zasadą jest zadbanie o odpowiednią odległość od telewizora. Ranking telewizorów jest przykładem na to, że na rynku występuje wiele zaawansowanych technologicznie urządzeń o rozdzielczości 4K, natomiast nie zapominaj o dobraniu wielkości ekranu do swoich warunków mieszkaniowych. Zarówno zbyt mały ekran w dużym pomieszczeniu, jak i za duży telewizor w mało przestronnym wnętrzu, nie przyniesie zadowalającego komfortu oglądania.

Rozdzielczość ekranu TV a odległość od kanapy

Pamiętajmy o tym, że telewizory mają coraz większe rozdzielczości ekranów. Dlatego nie można tak samo przeliczać odległości telewizora Full HD z telewizorem Ultra HD 4K. Prawidłowa odległość od telewizorów 65 calowych w różnych rozdzielczość wygląda następująco:

  • TV 65" Full HD powinniśmy oglądać z odległości z 260 cm
  • TV 65" Ultra HD 4K powinniśmy oglądać z odległości z 130 cm
  • TV 65" Ultra HD 8K możemy oglądać z odległości 65 cm
  • TV 65" 10K możemy oglądać z odległości 50 cm

Odległość od kanapy to jedno, a wysokość na jakiej jest zawieszony to druga, bardzo ważna kwestia przy prawidłowym rozmieszczeniu telewizora. Ekran telewizora nie może być umieszczony wyżej niż 120 cm nad poziomem podłogi. Mówiąc wprost, osoba siedząca powinna cieszyć się wysokością telewizora w zasięgu swojego wzroku.

odległość telewizora Hisense od kanapy

Kalkulator odległości telewizora

Eksperci radzą, aby pomnożyć przekątną ekranu przez 4,2 w celu ustalenia odległości, jaka ma być między kanapą a telewizorem (w centymetrach).

Przykład: TV 55 calowy Full HD * 4,2 = 231 cm
Telewizor 55 calowy powinien być oddalony o 231 cm od kanapy.

Prawidłowa odległości od telewizora
ekran telewizora rozdzielczość ekranumin. odległość od telewizora w cm
35 caliFull HD147 cm
45 caliFull HD189 cm
50 caliFull HD210 cm
55 caliFull HD231 cm
60 caliFull HD252 cm
65 caliFull HD273 cm
75 caliFull HD315 cm
80 caliFull HD336 cm
35 caliUltra HD 4K70 cm
45 caliUltra HD 4K90 cm
50 caliUltra HD 4K100 cm
55 caliUltra HD 4K110 cm
60 caliUltra HD 4K120 cm
65 caliUltra HD 4K130 cm
75 caliUltra HD 4K150 cm
80 caliUltra HD 4K160 cm
35 caliUltra HD 8K35 cm
45 caliUltra HD 8K45 cm
50 caliUltra HD 8K50 cm
55 caliUltra HD 8K55 cm
60 caliUltra HD 8K60 cm
65 caliUltra HD 8K65 cm
75 caliUltra HD 8K75 cm
80 caliUltra HD 8K80 cm

Problem odbijającego się światła słonecznego

Odbijające się światło słoneczne w ekranie telewizora to zmora wielu osób. Obraz w takim momencie jest niewyraźny, mniej widoczny. Przy modelach z niskim poziomem jasności będzie to spory problem. Jeżeli telewizor ma być postawiony w nasłonecznionym salonie, to musi to być produkt z wysoką jasnością obrazu i odpowiednim kontrastem.

Telewizory nowej generacji oferują imponującą specyfikację, dzięki której oglądanie nawet w pełnym oświetleniu będzie komfortowe. Pomocne są tutaj również dodatkowe tryby. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku starszych modeli. Takiego telewizora nie należy umieszczać ani naprzeciw okna ani na ścianie wzdłuż okien. Skutkowałoby to rozmytym obrazem i rażeniem w oczy.

Wpadające światło nie może wpływać na komfort oglądania. Co zrobić jednak, gdy wnętrze nie pozwala na takie umiejscowienie telewizora? Pozostaje kwestia zakupu rolet bądź zasłon, których zadaniem jest zaciemnienie pomieszczenia. Pamiętaj, aby przy wyborze telewizora zwracać uwagę na parametr jasności.

Powiesić na ścianie czy postawić na szafce telewizor?

Być może wielu z Was zastanawia się, czy powiesić telewizor na ścianie, czy może jednak ustawić na szafce lub komodzie. Tutaj wiele zależy od gabarytów telewizora oraz od wielkości pomieszczenia. Telewizor zawieszony na ścianie to dobre rozwiązanie w przypadku sporych rozmiarów samego odbiornika bądź niewielkiej przestrzeni do dyspozycji. Występuje stelaż sufitowy, naścienny i narożny.

Telewizor ustawiony na szafce RTV sprawdzi się w momencie, gdy dysponujesz przestrzennym salonem lub też telewizor nie należy do bardzo dużych. Istnieje jeszcze jedna opcja, a mianowicie schowanie telewizora w zamykanej szafce. Takie ukrycie przyda się, gdy nie chcesz, aby telewizor był widoczny lub w sytuacji, gdy nie korzystasz z niego zbyt często.

telewizor umieszczony na szafce

Powyższe wskazówki sprawią, że Twój salon będzie stanowił prawdziwą strefę kibica, poczujesz się jak w centrum akcji, a nawet jak w sali kinowej.

Wybór telewizora

W ostatnim punkcie chcę zwrócić uwagę na temat samego wyboru telewizora, co jest kluczowe, gdy pragniesz przenieść wrażenia na jeszcze wyższy poziom. Niezawodne telewizory to takie produkty, które spełnią oczekiwania podczas oglądania wydarzeń filmowych i sportowych.

Już teraz mogę polecić dwa modele marki Hisense. Wspominam o nich dlatego, że zdobyły tytuł oficjalnych TV na Mistrzostwa Świata w Katarze. Modele pochodzą z linii U7HQ i kupisz je w rozmiarach 55" i 65".

Hisense 55U7HQ i Hisense 65U7HQ

Hisense 55U7HQ i Hisense 65U7HQ wyróżniają się matrycą 120 Hz najnowszej generacji, która zapewnia wyraźny i płynny obraz, bez zacinania się bądź przeskakiwania klatek. Zachwyca tryb sportowy upłynniający ruch. Telewizory Hisense zostały wyposażone w technologię Quantum Dot Colour dbającą zarówno o bogactwo kolorów, jak i ich idealne odwzorowanie.

Nie zawodzi kwestia dźwięku. Tutaj wymienia się technologię Dolby Atmos. Unikalną opcją jest Ambient Light Adaptive, która polega na automatycznym optymalizowaniu kontrastu i kolorów w zależności od panujących warunków oświetleniowych w pokoju.

Inteligentne telewizory Hisense z linii U7HQ ucieszą także fanów gamingu, z kolei szybka matryca i bogactwo barw sprawia, że odnajdą się w e-sporcie. Użytkownik będzie miał satysfakcję podczas oglądania filmów czy wydarzeń sportowych (dostosowanie najlepszych ustawień, duża rozdzielczość, głębia kolorów i szeroka gama barw, wysokiej jakości dźwięk, odpowiedni kontrast).

telewizor Hisense z linii U7HQ

Hisense 100L9G i Hisense 120L9G

Nowa linia telewizorów laserowych, a dokładniej Hisense 100L9G i Hisense 120L9G to drugi oficjalny telewizor Mistrzostw Świata. Laser TV z linii L9G jest dostępny w dwóch rozmiarach: 100" i 120". Zaznaczę, że marka Hisense okazała się tutaj pionierem, jeżeli chodzi o nowoczesną technologię Laser TV. Użytkownik znajdzie dwa główne elementy, czyli ekran i projektor krótkiego rzutu (za pomocą wiązki lasera wyświetla obraz na ekranie).

Zastosowano technologię TriChroma, czyli laser emituje światło w kolorze czerwonym, niebieskim i zielonym. Liczba wyświetlanych barw jest zwiększona, podobnie zresztą jak nasycenie czy jasność (aż 3000 lumenów). Realistyczny obraz to zasługa szerokiej palety barw (107%) i samej jakości kolorów. Z przydatnych rozwiązań wymienia się jeszcze funkcję Smooth Motion (upłynnianie i naturalność obrazu) oraz technologię Dolby Atmos (czysty dźwięk, głębokie brzmienie, zwiększenie doznań związanych z dźwiękiem przestrzennym).

laser TV Hisense 120L9G Ekranowi z powierzchnią Ambient Light Rejection nie straszne nasłonecznienie. Obraz wciąż będzie odpowiednio wyraźny, jasny i ostry.

Podsumowując krótko publikację, jak ustawić telewizor, aby osiągnąć doskonałe wrażenia podczas oglądania, przypomnę, aby zachować właściwą odległość od telewizora, wziąć pod uwagę kwestię pomocnych rozwiązań w razie odbijającego się światła, podjąć decyzję na temat zawieszenie telewizora na ścianie bądź ustawienia go na szafce RTV w zależności od jego gabarytów i wielkości samego pomieszczenia. Oczywiście wybierz model z takimi technologiami, aby wpływały na właściwe odwzorowanie detali, zachowały żywe kolory, a także nie zawiodły pod względem dźwięku.

blog comments powered by Disqus
Jak ustawić telewizor, aby osiągnąć doskonałe wrażenia podczas oglądania?