PODPOWIEDZI:

Świat bez TikToka? Bunt przeciwko AI i smartwatch do karmienia - VideoNews 379

Świat bez TikToka? Bunt przeciwko AI i smartwatch do karmienia - VideoNews 379

Powoli zbliżamy się do końca roku. Nim jednak do tego dojdzie, zobaczymy jeszcze kilka innowacji i projektów, na które warto będzie czekać w 2023 roku. W kilku miejscach świata rośnie napięcie pomiędzy organami rządzącymi, a firmami technologicznymi. O wszystkim dowiecie się z VideoNewsa 379.

W tym tygodniu waszej uwadze polecam między innymi:

Nie obserwujecie nas jeszcze na TikToku? Koniecznie to zróbcie!

Krótko i na temat

 • Powolne ruchy dotyczące wdrażania sieci 5G zaczynają obierać sensowny kierunek. UKE poinformowało, że 20 grudnia rozpoczną się konsultacje dokumentacji aukcyjnej na pasmo "C" sieci 5G (3400-3800 MHz).
 • Laptop bez śrubek? Dell zaprezentowało działający koncept urządzenia pod nazwą roboczą Luna, które da się rozebrać w minutę. Wystarczy odblokować zabezpieczenie z boku konstrukcji i stopniowo otwierać kolejne części laptopa.

 • Energia solarna odejdzie do lamusa? Być może stanie się to w miejscach, gdzie wieje silny wiatr. Areomine Technologics stworzyło bezśmigłowy system przetwarzania energii, który przy tym samej cenie wygeneruje o 50% więcej energii niż panele solarne.
 • Meta Quest, pomimo negatywnego wizerunku marki, jest udanym zestawem gogli. HTC szykuje konkurencję, która zaoferuje mieszaną rzeczywistość poprzez wyświetlanie obrazu z kamer. Zobaczymy ją podczas targów CES.
 • Displace zapowiada telewizor, który będzie w 100% bezprzewodowy i wykorzysta ekran dotykowy. Co prawda będzie także wymagał wymiany akumulatora, ale OLED 4K może być zwiastunem przełomu.

Magiczna mydelniczka od OPPO zbada nasze zdrowie

Podczas OPPO INNO DAY poznaliśmy OHealth H1. Urządzenie przypomina Magic Mouse od Apple, ale jego funkcjonalność jest znacznie inna. Sprzęt posłuży do domowych pomiarów zdrowotnych, a wśród nich znajdą się:

 • Saturacja krwi - Do jej pomiaru wykorzystuje się sensor fotopletyzmograficzny. Wystarczy przyłożyć palec do górnej części urządzenia.
 • Pomiar tętna - O ile ta funkcja wydaje się być spodziewana, tak OHealth H1 ma być dokładniejszy niż inne urządzenia. Do wykoannia pomiarów należy przyłożyć urządzenie do opuszków palców.
 • EKG - Dedykowany algorytm ma wykryć arytmię czy migotanie przedsionków.
 • Osłuchiwanie pracy płuc i serca - W tym celu w urządzeniu zamontowano czujniki piezoelektryczne, które mają za zadanie działać jak elektroniczny stetoskop. Sprzęt zarejestruje dźwięk z wnętrza organizmu.

Osłuchiwanie płuc i serca może okazać się przydatne przy telemedycynie

 • Temperatura ciała - Do tego OHealth H1 wykorzystuje sensor Time of Flight - ten sam, który odpowiada za wykrywanie odległości między obiektami w niektórych smartfonach.

Pomiar temperatury z użyciem OPPO OHealth H1

 • Monitoring snu - Wystarczy położyć OHealth H1 20 cm od poduszki, by czujnik analizował nie tylko chrapanie, ale i ruchy łóżka. 

Dedykowana aplikacja mobilna zbierze informacje o stanie zdrowia

► Zobacz promocję na smartwatch OPPO!

Nie zabraknie aplikacji mobilnej. Sprzęt ma być jednak dokładniejszy niż w przypadku smartwatchy ze względu na większe elektrody i sensory. Nie podano daty premiery ani realnych planów implementacji urządzenia.

Tu przeczytacie więcej o nowościach z OPPO INNO DAY 2022.

Apple kontra Unia Europejska - czekają nas duże zmiany

Apple nie ma łatwego życia z Unią Europejską. Według Marka Gurmana firma może w przyszłym roku wprowadzić do urządzeń z iOS i iPad OS instalowanie aplikacji spoza App Store. Byłoby to związane z wejściem w życiu aktu o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act). Co więcej, dotyczyłoby to nie tylko alternatywnych sklepów z aplikacjami, ale i opcji pobierania takich programów z internetu i instalowania ich z nieoficjalnych źródeł.

iPhone może mieć dostęp nie tylko do aplikacji z App Store

► iPhone 13 w świątecznej promocji!

Przedstawiciele Apple nazwali taki proces "najlepszym przyjacielem cyberzłoczyńcy", a firma mocno oponuje przeciwko wdrożeniu rozwiązania znanego użytkownikom Androida. Niewykluczone, że Apple może ograniczyć możliwość instalowania aplikacji spoza App Store tylko do Europy oraz wprowadzić metodę weryfikacji, także finansowej. Firmy do aktu prawnego Unii będą musiały dostosować się do 6 marca 2024 roku.

Bunt przeciwko obrazom generowanym z czyjejś pracy

Generatywne sieci neuronowe zyskują w ostatnim czasie sporą popularność między innymi dzięki Stable Diffusion, Dall-E 2 czy ChatGPT. Wystarczy wpisać opisową frazę, a model sztucznej inteligencji wygeneruje obrazki o różnym stopniu realności i zauważalnym dla wielu artystów stopniu podobieństwa do ich prac. Artyści za pośrednictwem popularnych platform jak ArtStation oraz mediów społecznościowych masowo protestują przeciwko wykorzystaniu generatorów zdjęć AI. 

Strona ArtStation zapełnia się pracami sprzeciwiającymi się AI

Popularna w ostatnim czasie Lensa AI, stworzona przez rosyjskie Prisma Labs, nie tylko potrafi stworzyć nowe zdjęcie profilowe na bazie kilku naszych zdjęć, ale i... rozbierać osoby do zdjęć. Co więcej, redaktorka MIT Technology Review sugeruje, jakoby kobiety o azjatyckiej urodzie częściej były narażone na zmianę ich zdjęć na bardziej erotyczne i operujące nagością niż mężczyźni, a nawet białe i czarne kobiety

John nie istnieje, ale dzięki AI udało się stworzyć nieco przekonujący wizerunek

Tymczasem redaktorzy ArsTechnica postanowili stworzyć Johna - cyfrową wersję człowieka, którą dzięki mocy AI umieszczano w różnych scenariuszach. John nie istnieje, ale sieć neuronowa na bazie siedmiu zdjęć potrafiła stworzyć sceny z udziałem twarzy Johna, które z daleka wyglądają całkiem realistycznie. W tym celu wykorzystano sieć Stable Diffusion i narzędzie Dreambooth, a "trenowanie" algorytmów zajęło około godzinę. Nie dziwi więc, że w Chinach zakazano wykorzystywania zdjęć tworzonych przez sztuczną inteligencję bez znaku wodnego.

TikTok może zniknąć ze Stanów Zjednoczonych

Senator Marco Rubio we współpracy z innymi senatorami proponuje ustawę, która zakazałaby transakcji firmom tworzącym media społecznościowe, gdy te pochodzą z krajów uznanych za przeciwników lub są pod wpływem tamtejszych polityków. Wśród takich państw znajdują się Korea Północna czy Wenezuela, ale także i Chiny.

TikTok może na stałe zniknąć ze Stanów Zjednoczonych (fot. Mourizal Zativa)

TikTok potwierdził, że pracownicy z Chin mogą uzyskać dostęp do danych z innych regionów świata. Nim jednak dojdzie do całkowitej blokady, Senat USA przegłosował ustawę, według której pracownicy federalni rządu Stanów Zjednoczonych mają zakaz instalowania aplikacji na służbowych urządzeniach. Teraz muszą zatwierdzić ją Izba Reprezentantów. 

Diagnoza zaledwie po kilku zdaniach? Nowy pomysł uczonych z AGH

W głosie i naszych wypowiedziach mogą kryć się biomarkery - elementy wskazujące na stan zdrowia albo podatność na choroby, które diagnozujemy często zbyt późno. Prace kierowane przez dr Darię Hemmerling pomogą stworzyć system analizy zmian w głosie. Na tym polu naukowczyni ma już sukcesy - udało jej się zidentyfikować zmiany, do jakich dochodzi w rozwoju choroby Parkinsona. Nowy projekt zajmie się analizą problemów kardiologicznych.

Na warsztat naukowczyni weźmie przede wszystkim samogłoski. Te w zdrowym organizmie wybrzmiewają stabilnie, zaś proces chorobowy może je zaburzać. Po zarejestrowaniu nagrań będzie dokonywana parametryzacja, czyli wydobywanie konkretnych informacji z głosu. Algorytmy będą szukały korelacji między określonymi zmianami chorobowymi, a zmianami w głosie. W rozwiązaniu jest nadzieja na skrócenie kolejek i odciążenie systemu zdrowia publicznego.

Ten Smartwatch musisz nakarmić, by działał

Uczeni z Uniwersytetu w Chicago stworzyli obwód elektryczny, którego integralną częścią jest żywe stworzenie. Następnie zamknęli go w formie smartwatcha, który może mierzyć nasze tętno. By do tego doszło, trzeba regularnie karmić Physarum polycephalum, czyli protista złożonego z plazmodium. Jeśli codziennie będzie otrzymywał on niewielką porcję wody, a co dwa dni niewielką dozę owsianki, zegarek zadziała i wykona niezbędne pomiary.

Celem takiego połączenia jest wprowadzenie aspektu opieki do korzystania ze sprzętów elektronicznych. W rezultacie naukowcy chcą wzbudzić w użytkownikach większą świadomość dotyczącą elektronicznych odpadów. Badanie przeprowadzane w przedziale od 9 do 14 dni pokazało, że użytkownicy na swój sposób przywiązują się do protista i chcą dbać o jego stan nie tylko ze względu na działanie zegarka.


Zobacz pozostałe ciekawostki technologiczne:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Świat bez TikToka? Bunt przeciwko AI i smartwatch do karmienia - VideoNews 379