PODPOWIEDZI:

RTX 4060, AI gra w Minecrafta, protest w fabryce iPhone - VideoNews 376

RTX 4060, AI gra w Minecrafta, protest w fabryce iPhone - VideoNews 376

W świecie, gdzie nowe smartfony pojawiają się każdego tygodnia, przełomy nadchodzą po cichu, a miejsca na protesty jest niewiele. Te w chińskim Foxconnie przybierają na sile. W międzyczasie AI pokonuje kolejne bariery, podobnie jak naukowcy. O wszystkim przecytacie w 376. odsłonie VideoNewsa.

W tym tygodniu waszej uwadze polecamy szczególnie:

Najwięcej promocji gromadzimy na Instagramie Videotestów!

Krótko i na temat

  • Kiedy zobaczymy Playstation 6? Według wewnętrznej dokumentacji Sony, która pojawiła się w sprawie przejęcia Activision przez Microsoft, nie wcześniej niż w 2028 roku.
  • To niejedyny producent, który będzie próbował zachęcić nas do płacenia za to, co już kupiliśmy. Intel Pay-As-You-Go to program, w którym po zapłaceniu za procesory serwerowe Xeon Scalable Sapphire Rapids dodatkowe funkcje i moc zyskamy dopiero po dopłaceniu.
  • Samochody mogą stać się usługami subskrypcyjnymi. Mercedes chce doliczać  1200 dolarów rocznie za to, by jego pojazdy elektryczne przyspieszały szybciej, a także miały wyższy moment obrotowy.

Mercedes rozważa dodatkową opłatę za przyspieszanie

  • Jeżeli nastawiacie się na kupno elektroniki w 2024 roku, to musicie się też przygotować na podwyżki cen. Nowy wafel krzemowy wykonany w procesie N3E przez TSMC kosztuje 20 000$ - dwukrotnie więcej, niż kosztował wafel 7nm w 2018 roku.
  • Coraz ciekawiej wyglądają narzędzia oparte o sztuczną inteligencję. Magic3D od badaczy w Nvidii potrafi tworzyć rendery 3D obiektów po otrzymaniu od użytkownika wyłącznie opisu.
  • Jaka jest maksymalna wysokość, na jaką może wzbić się dron? Jeżeli wystartuje na wysokości Mount Everestu, to może wzbić się na 9232 metry, jak zrobiono to z użyciem drona DJI Mavic 3.

Pracownicy Foxconna masowo strajkują. Premiery Apple zagrożone?

Chińska polityka dotycząca eliminacji zagrożenia związanego z pandemią COVID-19 jest restrykcyjna. Fabryka Foxconnu w Zhengzhou to miejsce pracy 200 000 pracowników, które obecnie boryka się z zamykaniem kolejnych filii z powodu wzrostu zarażeń. Pracownicy sprzeciwiają się takiemu stanowi rzeczy, jak i opóźnieniom w wypłatach, wychodząc poza terytorium fabryki i ścierając się z lokalną policją. Pracownicy, przetrzymywani w bazach noclegowych fabryki podczas kwarantanny, nie dostawali na czas jedzenia oraz odpowiednich subsydiów. 

W międzyczasie Foxconn zaproponował nowym pracownikom atrakcyjniejsze płace i premie za terminowość, co dodatkowo zaogniło spory. Nie pomaga też zakaz wyjazdu z miasta dla tych, którzy nie mają negatywnego testu na COVID-19, co w połączeniu z ograniczonymi możliwościami testowania pracowników zamkniętych w hotelach pracowniczych. Foxconn celem uspokojenia sporu oferuje pracownikom jednorazową wypłatę w wysokości 10000 chińskich juanów (około 6300 złotych). Według pracowników prowadzących rozmowy z BBC, sytuacja jest już uspokojona.

Sztuczna inteligencja przekracza kolejne granice

70000 godzin materiałów z Minecrafta obejrzała sztuczna inteligencja stworzona przez Open AI. W rezultacie powstał bot, który potrafi grać w Minecrafta w zaawansowany sposób, między innymi wytwarzając diamentowe narzędzia. Do tego celu niezbędne było wytrenowanie drugiego bota, który rozpoznawał i kategoryzował treści video. Ponadto zatrudniono graczy, którzy stworzyli 2000 godzin materiału z informacjami o ruchach myszki i przyciskach na klawiaturze. Zdobyta wiedza pozwoli tworzyć boty, które w naturalniejszy sposób będą poruszały się po internecie zaprojektowanym dla ludzi.

Minecraft może posłużyć do uczenia botów korzystania z sieci

Sprawdź cenę Minecrafta!

W innym kierunku rozwinął się program od Mety. Cicero (Cyceron) to pierwsze AI, które osiągnęło podobny poziom w grze planszowej Dyplomacja, co zaawansowani gracze. Program potrafi negocjować, formułując ludzko brzmiące stwierdzenia. Połączenie modeli myślenia strategicznego oraz naturalnego przetwarzania języka odpowiada za program, który przewiduje zachowania graczy i analizuje kontekst sytuacyjny, także adekwatnie do sposobu wypowiadania się.

Jednocześnie nie każdy model sztucznej inteligencji okazuje się być udany. Galactica to inne rozwiązanie stworzone przez Metę, które przetworzyło informacje z 48 milionów publikacji naukowych. Zamiast udzielać poprawnych naukowo odpowiedzi, program nie potrafił ustalić konsensusu naukowego: nie wiedział, czy szczepionki powodują autyzm i nie radził sobie z prostą arytmetyką. Po dwóch dniach zawieszono działanie wersji demonstracyjnej.

Koniec dużych głośników? Nowe rozwiązanie LG

LG zapowiedziało głośniki samochodowe, które nie korzystają z cewek czy magnesów. Zamiast tego rozwiązanie opiera się na wibrujących panelach, podobnych do tego, co od kilku lat pojawia się w telefonach oraz telewizorach. Mają one zaledwie 2,5 milimetra grubości dzięki zastosowaniu autorskiego patentu na wąski siłownik. W pierwszej formie taki głośnik mieści się w wymiarach 9 na 15 centymetrów.

Głośnik od LG może zastąpić rozwiązania w samochodzie

Nowoczesne radio do samochodu - sprawdź cenę!

W rezultacie są one 90% cieńsze od konwencjonalnych głośników w samochodach, a przy wadze 40 gramów - o 75% lżejsze od konwencjonalnych głośników. Jest też rozwiązaniem bardziej ekologicznym, gdyż nie wykorzystuje metali ziem rzadkich. Za stworzenie wibrujących głośników 3D odpowiada... LG Display. Zostanie ono skomercjalizowane od połowy 2023 roku. 

Powstaną aparaty z atomowymi matrycami?

Każda rzecz z materii składa się z atomów, a naukowcy nauczyli się formować je w arkusze o grubości jednego atomu. Z takich arkuszy stworzyli... fotograficzną matrycę. Rozwiązanie nie wyprze współczesnych aparatów, gdyż w obecnej formie operuje na rozdzielczości 900 pikseli (w aparatach i smartfonach goszczą matryce od 2 do 200 megapikseli). Do jego budowy wykorzystano siarczek molibdenu, który umieszczono na podłożu z szafiru i w ten sposób powstała warstwa zastępująca w normalnych matrycach płytę krzemową.

Miniaturowa matryca wielkości atomu

Matryca stworzona w ten sposób, choć spisuje się gorzej od konwencjonalnych sensorów, tak pobiera od nich zauważalnie mniej energii, nawet pikodżul na jeden piksel. Całość "oczyszcza się" z zarejestrowanego obrazu poprzez zaaplikowanie dużego napięcia zmiennego. Problemem takiego rozwiązania, poza jakością, jest jego szybkość. Obraz w niebieskiej skali rejestruje ono w około 2 sekundy, w czerwieni - przez 10 sekund. Mimo tego matryca ma potencjał, by znaleźć zastosowanie w energooszczędnych sprzętach rejestrujących.

RTX 4060 nie będzie tak drogi, jak jego bracia

Nvidia zamierza rozszerzyć portfolio kart o tańszą opcję - RTX 4060.  Będzie ona, wzorem mocniejszych propozycji, oparta o architekturę Ada Lovelace. Jednocześnie jej moc obliczeniowa będzie wyższa o około 20% niż w RTX 3060, podobnie jak cena na premierę. Według menedżera ds. planowania produktów w Lenovo Gaming, karta będzie droższa o 20% od bazowej odsłony i około 10% od RTX 3060. Oznaczałoby to około 400$ bez podatków, a w Polsce cena mogłaby wynieść około 2300 złotych.

Nowa karta Nvidii będzie tańsza od RTXa 4090 (na zdjęciu)

Sugerowany pobór mocy nowej karty wyniesie między 150 a 180 watami, czyli mniej niż w przypadku RTX 3060 i RTX 3060Ti. Przewagą karty nad starszymi modelami może okazać się obsługa DLSS 3. Premiera karty odbędzie się latem 2023 roku.


Zobacz pozostałe ciekawostki technologiczne:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
RTX 4060, AI gra w Minecrafta, protest w fabryce iPhone - VideoNews 376