PODPOWIEDZI:

Izera - I co teraz? Polacy wygrali konkurs Dysona, Ray Tracing na telefonach - VideoNews 375

Izera - I co teraz? Polacy wygrali konkurs Dysona, Ray Tracing na telefonach - VideoNews 375

Ten VideoNews będzie inny. Jeden z tematów znacznie zdominuje jego treść, a to dlatego, że Izera wydaje się być najambitniejszym polskim przedsięwzięciem okołotechnologicznym ostatnich lat. Nowa wizja i partner technologiczny wydają się budować wrażenie projektu, który faktycznie może zostać ukończony. Rodzi się jednak pytanie: Czy to się opłaca?

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Krótko i na temat

  • Intel stworzył oprogramowanie, które ma 96% skuteczności w rozpoznawaniu deepfake'ów. FakeCatcher potrafi analizować przepływ krwi w ludzkiej twarzy i porównywać to z rzeczywistymi modelami z prawdziwych materiałów.
  • Naukowcy z Bostonu znaleźli nietypowe zastosowanie dla wydychanego przez ludzi dwutlenku węgla. Powietrze pobrane z pomieszczeń było wypuszczane przy szpinaku, który wzrastał 4 razy efektywniej niż próba kontrolna bez nawozu.
  • Microsoft patentuje literę "P". Nie chodzi jednak o każde "P" na świecie, a o charakterystyczny kształt i zastosowane logo. Firma nie ujawniła zastosowania dla nowego oznaczenia.

Microsoft patentuje literę "P"... tak jakby

  • W ubiegłym tygodniu upadła trzecia największa giełda kryptowalut FTX. Jej zobowiązania wynoszą od 10 do 50 miliardów dolarów. 
  • Nvidia nie chce pogodzić się z krytyką, jaka spadła za palące się złącza 12VHPWR i jako oficjalny powód awarii podaje nieprawidłowe wpięcie kabli, co potwierdza materiał Gamers Nexus. Firma zwraca też uwagę, że problem dotyczy maksymalnie 50 egzemplarzy karty globalnie.

Izera znalazła partnera technicznego - Polski samochód na chińśkich podzespołach?

Od lipca 2020 roku słuch po polskim pojeździe elektrycznym zaginął. Przez ten czas Electromobility Poland, spółka z udziałem skarbu państwa, poszukiwała dostawcy platformy. Wśród 26 wstępnie uwzględnianych podmiotów, wybrano czterech dostawców, a następnie przez rok negocjowano warunki. Za platformę SEA do modeli Izery będzie odpowiadało Geely - chińska spółka, która posiada prawa do produkcji samochodów Volvo oraz Lotus, a także jest częściowym udziałowcem Daimler AG (m.in. Mercedes i Smart).

Geely stworzyło uniwersalną platformę

Dedykowana platforma (niekonwertowana ze spalinowych rozwiązań) pozwoli na tworzenie pojazdów w trzech układach: SUV, Hatchback i kombi. Po raz pierwszy zostanie dostarczona do pojazdów spoza holdingu Geely. Samochód może mieć od 4500 do 4750 mm długości, od 1820 do 1850 mm szerokości bez lusterek oraz od 1500 do 1600 mm wysokości. Można zastosować tu zawieszenie wielowahaczowe McPherson. 

Specyfikacja techniczna platformy nie pozwoli stworzyć pojazdu wyścigowego

Według specyfikacji platformy Izera nie rozpędzi się powyżej 160 km/h. Do 100 km/h pojazd rozpędzi się od 6 do 7 sekund. Na ten moment przedstawiciele marki nie powiedzieli, kto będzie dostawcą akumulatorów, ale Izera zaoferuje zasięg od 340 do 450 kilometrów (WLPT) na jednym ładowaniu i wsparcie dla ładowania prądem stałym z mocą 150kW oraz prądem zmiennym 22 kW. To wszystko przy momencie obrotowym około 200 kW, dającym nawet 270 koni mechanicznych i z napędem na tylną oś.

Projekt zaplanowano tak, aby z całościową realizacją zamknąć się w kwocie 6 miliardów złotych od wyboru partnera do produkcji pierwszego pojazdu. Obecnie akcje spółki w 82% ma skarb państwa, a reszta należy do spółek z udziałem skarbu państwa.  Docelowo fabryka w Jaworznie ma produkować ponad 100000 samochodów rocznie, by osiągnąć rentowność.

Przedstawiciele Izery starali się wyglądać przekonująco

Wokół projektu pojawiły się nowe pytania i wątpliwości. Beata Białoń-Dudek, dyrektorka ds. Łańcucha Dostaw przyznała podczas konferencji, że samochód może składać się w 60% z części lokalnych. Spółka nie ujawniła przy tym wartości podpisanej umowy z Geely. Jednocześnie nie zdradzono żadnej współpracy z polskimi dostawcami - na to Electromobility Poland zostawia sobie czas do 2024 roku, gdy ustalony zostanie zarówno dostawca linii produkcyjnej, jak i 5 największych dostawców komponentów.

Także w 2024 roku zostanie ogłoszona firma, która rozpocznie budowę fabryki w Jaworznie. Nie znajdziemy w niej jednak tłoczni blach karoseryjnych i te będzie trzeba importować. Electromobility Poland zakłada przy tym, że tarcia na linii USA - Chiny nie wpłyną na produkcję Izery.

Polacy wygrali konkurs im. Jamesa Dysona 

Polski projekt SmartHEAL zdobył nagrodę dzięki implementacji technologii monitorującej w plastrach. Te składają się, poza materiałem i warstwą gojącą, z dwóch elektrod. Jedna z nich odczytuje bazowy poziom pH skóry, a druga mierzy, czy nie zmienia się odczyn na bardziej kwasowy lub zasadowy. Taka zmiana spowodowana chociażby wyciekiem limfy zostaje zarejestrowana, a poprzez antenę RFID informacja może być przesłana do urządzenia odczytującego informacje.

Smartwatch, który mierzy ciśnienie - sprawdź!

Przewagą SmartHEAL nad podobnymi rozwiązaniami jest fakt, że opatrunku nie trzeba zdejmować, by odczytać informacje. Jest on też stosunkowo tani - jego koszt zamyka się w około 50 groszach za plaster. Nagroda w wysokości 162 tysięcy złotych pozwoli na dalszy rozwój projektu, za którym stoi trójka naukowców.

Zagrożenia w sieci mnożą się dookoła nas

Już wkrótce rozpocznie się Black Friday, choć promocje w sieci już trwają. To nie tylko żniwa dla sklepów, ale i tych, którzy podszywają się pod sklepy. Z tej okazji CERT Polska wypuścił poradnik zakupowy. Jak zauważa Iwona Pruszyńska z CERT Polska, rosnąca liczba zgłoszeń i interwencji ma dwa powody:

Z jednej strony mamy do czynienia z rosnącą liczbą ataków - nasze życie przenosi się w znacznej mierze do Internetu [...] i tam przenosi się aktywność cyberprzestępców. Z drugiej strony to, że odnotowujemy coraz więcej ogłoszeń, wynika z coraz większej wiedzy i świadomości zagrożeń.

Wśród zagrożeń, jakie w ostatnim czasie stają się coraz bardziej efektywne, są między innymi materiały telewizyjne ze zmienionym lektorem, które namawiają do inwestycji. Wykorzystuje się też bezprawnie wizerunki celebrytów lub renomę spółek skarbu państwa i ministerstw, by namawiać do nieprawdziwych inwestycji. Iwona Pruszyńska z CERT Polska wskazuje dwa sposoby zabezpieczania się przed cyberoszustwami:

Z jednej strony - zabezpieczenia techniczne. Aktualizujemy nasz sprzęt, dbamy o aktualizację oprogramowania, bo wtedy nawet jeżeli pojawiają się luki, to na bieżąco im przeciwdziałamy. Z drugiej - cyberhigiena, czyli ogólne zasady tego, jak być bezpiecznym w sieci. Dbamy o to, by nasze hasło było mocne, w miarę możliwości wykorzystujemy logowanie dwuskładnikowe i pilnujemy, by jak najmniej osób miało dostęp do naszych danych logowania [...].

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak uniknąć oszustwa na Black Friday, kliknijcie w nasz tekst.

Pixel Fold nabiera kształtów - render na podstawie wycieków

Według Google jest to ich najbardziej owiany tajemnicą projekt, ale nie przeszkodziło to Front Page Tech, by stworzyć rendery nowego smartfonu Google. Jego premiery oczekuje się podczas Google I/O w maju przyszłego roku, razem z tabletem Pixel. Według wycieku doczekamy się dwóch wersji kolorystycznych - białej oraz szarej. Urządzenie zachowa charakterystyczną wyspę aparatów, a sprzęt ma być dość ciężki (jednak źródło nie podało punktu odniesienia).

Google Pixel Fold zachowa język projektowania Google (fot. Front Page Tech)

Google Pixel 7 - sprawdź cenę i kup najtaniej!

Wyciekła także cena Pixel Fold - 1799$, czyli tyle samo, ile na premierę kosztował Samsung Galaxy Z Fold 4 w Stanach Zjednoczonych. Urządzenie będzie opierało się na drugiej generacji procesora Tensor i zaoferuje proporcje ekranu zbliżone do OPPO Find N

Apple jest już blisko premiery własnych gogli AR

Według Marka Gurmana z Bloomberga gogle mieszanej rzeczywistości od Apple są już na ukończeniu. W swoim newsletterze poinformował on o bliskim końcu prac nad reality OS - systemem Apple, który zaoferuje integrację z najważniejszymi aplikacjami Apple pokroju wiadomości, FaceTime czy Map. System przechodzi testy wewnętrzne i pojawi się na headsetach w przyszłym roku. 

Koncept gogli Apple na bazie wycieków od The Information

Apple najpewniej planuje też swoją odpowiedź na koncept metawersum. Firma opublikowała oferty pracy, w których poszukuje pracowników z doświadczeniem w tworzeniu wirtualnych środowisk oraz elementów rozgrywki, by tworzyli zawartość do środowisk VR oraz AR. Ponadto firma desygnowała większą liczbę pracowników do obserwacji procesu produkcyjnego, w tym osoby odpowiedzialne za projekt samochodu Apple.

Nowością w przyszłorocznych smartfonach będzie śledzenie promieni

Premiera procesora Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 rzuciła światło na nowości, jakich doczekamy się w grach. Najnowszy układ graficzny Adreno jest do 25% szybszy i oferuje o 45% większą wydajność energetyczną. Jednocześnie smartfon otrzymał dedykowaną jednostkę do śledzenia promieni. Obsłuży także narzędzia Unreal Engine 5 oraz kreatora Metahuman od Epic Games. Nowy procesor zmieni też układ rdzeni - od teraz poza najmocniejszym Cortex X3 będą także cztery wydajne rdzenie z taktowaniem 2,8 GHz i trzy energooszczędne na poziomie 2 GHz.

Snapdragon 8 Gen 2 zaoferuje nową wydajność dla AI

Nowy procesor Qualcomma daje dostęp do technologii Wi-Fi 7. Stawia także na nową jednostkę AI Hexagon wydajniejszą o 435% od rozwiązania ze Snapdragona 8 Gen 1. Nowy silnik przetwarzania danych ma poradzić sobie z bardziej zaawansowanymi zadaniami. Pojawi się też wsparcie dla Spatial Audio oraz dwie aktywne karty SIM. Swoje telefony w oparciu o tę jednostkę zapowiedziały już ASUS ROG, Motorola i OPPO.


Zobacz pozostałe ciekawostki technologiczne:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Izera - I co teraz? Polacy wygrali konkurs Dysona, Ray Tracing na telefonach - VideoNews 375