- Najważniejsze parametry przy zakupie szybkowaru?
- Jaki rodzaj szybkowaru?
- Jaka moc szybkowaru?
- Jaka pojemność szybkowaru?
- Jaka średnica pojemnika?
- Jak wysokie ciśnienie osiąga szybkowar?
- Czy w szybkowarze da się wyregulować temperaturę?
- Ile gotowych programów posiada szybkowar?
- Jaka jakość wykonania szybkowarów?
- Czy szybkowary są bezpieczne?
- Jakie dodatkowe udogodnienia w szybkowarach?
- Jakiej firmy szybkowar?
- Ile kosztuje szybkowar?
- Jaki szybkowar wybrać - Podsumowanie

W poradniku zakupowym, jaki szybkowar wybrać, znajdziesz wytyczne potrzebne przy zakupie sprzętu na długie lata. Dowiesz się, jakie są główne parametry ze specyfikacji, przydatne udogodnienia i inteligentne funkcje. Materiał odpowie na pytanie, na co zwrócić uwagę podczas zakupu szybkowaru. Zapraszam!
Decydując się na szybkowar do kuchni, warto zaznajomić się z głównymi elementami, aby wiedzieć, jaki szybkowar wybrać. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli oczekujesz wydajnego, wytrzymałego, komfortowego w użytkowaniu i funkcjonalnego sprzętu, który znacznie ułatwi proces gotowania. Z tą myślą powstał poniższy poradnik zakupowy obfitujący w wiele cennych porad.
Najważniejsze parametry przy zakupie szybkowaru?
Za chwilę poznasz najistotniejsze zagadnienia, tak aby wiedzieć, jak wybrać szybkowar. Tego typu urządzenie ma zagwarantować szybsze, prostsze i zdrowsze gotowanie z zachowaniem wszelkich wartości odżywczych i bez ryzyka przypalenia potraw. Przyda się podczas świątecznych przygotowań, przyjęć bądź na co dzień.
Oto czołowe cechy, jakimi należy się kierować podczas wyboru niezawodnego szybkowaru.
Jaki rodzaj szybkowaru?
Występują 2 główne typy szybkowarów.
- Szybkowar na gaz - klasyczne szybkowary bardzo przypominają zwykłe garnki. To modele, które mogą działać na każdej płycie grzewczej, w tym na indukcji. Nie zajmują wiele miejsca (kompaktowe rozmiary), często dozwolone jest ich mycie w zmywarce (bez pokrywki). Szybkowar na gaz nie kosztuje majątku, za to zapewni doskonały smak i aromat potraw bez użycia dużej ilości tłuszczu.
- Szybkowar elektryczny - to garnek ciśnieniowy na prąd, który jest mobilny, zatem zabierzesz go nawet w podróż. Nie zajmuje palnika na kuchence. Szybkowary elektryczne posiadają charakterystyczne panele sterowania przeważnie z dotykowymi przyciskami i wyświetlaczem (intuicyjna obsługa). Są nieco droższe i trzeba mieć więcej wolnego miejsca na blacie, natomiast masz tutaj do czynienia z wieloma programami automatycznymi i zaawansowanymi funkcjami. Dodatkowo prezentują się niezwykle nowocześnie.
Jaka moc szybkowaru?
Moc to ważny parametr odnoszący się do szybkowarów elektrycznych. Wpływa na szybkość działania, ogólną wydajność. Godne polecenia modele działają z mocą od 900 W do nawet 1500 W, tak jak w przypadku szybkowaru Camry CR 6409.
Jaka pojemność szybkowaru?
Zarówno w przypadku elektrycznych szybkowarów, jak i klasycznych szybkowarów na gaz trzeba przemyśleć kwestię, dla ilu osób zazwyczaj gotujesz, jak często wyprawiasz przyjęcia dla gości. Wybór nie sprawi trudności.
Dla przykładu pojemność 3 l będzie właściwa dla singla, natomiast parom wystarczy pojemność od 4 l do 5 l. Szybkowary o pojemnościach rzędu od 5,5 l do 8 l najlepiej będą służyć licznej rodzinie. Jednym z najpojemniejszych szybkowarów na kuchenkę gazową i indukcyjną jest Zwieger Klassiker ZGN1019.
Jaka średnica pojemnika?
Pojemność to jedno, ale liczy się również średnica pojemnika szybkowaru. Im większa, tym bardziej komfortowe użytkowanie niż w przypadku wąskich. Zazwyczaj spotkasz się ze średnicami 22 cm lub 24 cm. W takich bez problemu umieścisz większe porcje produktów. Pamiętaj jednak, że średnicę musisz także dobrać według wielkości palnika/pola grzewczego.
Jak wysokie ciśnienie osiąga szybkowar?
Szybkowary to urządzenia wytwarzające wysokie ciśnienie, dzięki któremu szybko dochodzi do temperatury wrzenia, a to z kolei przekłada się na krótszy czas gotowania. Wartości są różne. Robocze ciśnienie najczęściej mieści się w przedziale od 70 kPa do 90 kPa, natomiast są wyjątki od tej reguły. Mowa między innymi o szybkowarze Sencor SPR 3600WH, którego najwyższe dozwolone ciśnienie sięga aż 160 kPa.
Czy w szybkowarze da się wyregulować temperaturę?
Istnieją szybkowary elektryczne, które dają możliwość regulacji temperatury i to w zakresie nawet od 30°C do 200°C. Z pewnością jest to dogodne rozwiązanie, bowiem dopasujesz odpowiednią temperaturę w zależności od przyrządzanego dania.
Ile gotowych programów posiada szybkowar?
Zdarza się, że ciśnieniowy szybkowar na gaz cechuje się 2 oddzielnymi trybami. Jednym z nich jest tryb do warzyw, a drugi do ryb i mięsa. W jednym szybko ugotujesz, w drugim możesz długo dusić mięso. Jeżeli chodzi o elektryczne szybkowary na prąd, to tutaj są imponujące możliwości. Programów automatycznych jest nawet 14, tak jak w modelu Eldom SW500 Perfect Cook.
Ogólnie rzecz biorąc, w szybkowarach wyróżnia się programy do robienia domowego jogurtu, do zdrowego gotowania na parze, do makaronu, do ryżu, do chleba, do warzyw, do ryb, do zup, do deserów. Możliwe wolne gotowanie, smażenie, duszenie, pieczenie, gotowanie fasoli bez uprzedniego namaczania. Nawet mięso wołowe będzie miękkie i soczyste.
Nawet osoba, która niezbyt dobrze sobie radzi w kuchni, będzie mogła ugotować potrawę bez większych trudności i zamartwiania się, jakie ustawienia dobrać. Wszystkim zajmie się urządzenie, Ty natomiast wlewasz wodę, dodajesz składniki, zamykasz pokrywę i wybierasz dany program.
Jaka jakość wykonania szybkowarów?
Szybkowary najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej, o czym zresztą można się przekonać, odwiedzając porównywarkę szybkowarów. Chodzi zarówno o korpus, jak i wnętrze. Pojemnik powinien cechować się nieprzywierającą powłoką, dzięki czemu także czyszczenie okaże się prostsze.
Stal nierdzewna wyróżnia się wytrzymałością, dobrą dystrybucją ciepła. Urządzenie może być zrobione z aluminium. To również trwały materiał, który bardzo dobrze rozprowadza ciepło po całym wnętrzu. Sporo modeli na rynku charakteryzuje się wielowarstwowymi konstrukcjami dna.
Czy szybkowary są bezpieczne?
Jeżeli nie wiesz, jak wybrać szybkowar, aby był bezpieczny w codziennym użytkowaniu, to już podpowiadam. Koniecznie przyjrzyj się, czy został wyposażony w antypoślizgowe nóżki zwiększające stabilność (w przypadku elektrycznych szybkowarów), izolowane uchwyty, które się nie nagrzewają (i tym samym nie dojdzie do poparzenia), oraz funkcję automatycznego wyłączania. Pokrywa powinna posiada blokadę zamykania i otwierania. Najlepiej, jak masz do czynienia z uwalnianiem nadmiaru pary.
Jakie dodatkowe udogodnienia w szybkowarach?
Producenci stosują różne rozwiązania, aby sprostać wymaganiom szerszej grupy użytkowników.
Mowa o takich elementach, jak:
- Funkcja podtrzymywania ciepła - zdolność podtrzymywania ciepła potrawy nawet do 8 godzin to ceniona opcja. Nie trzeba się martwić, że ktoś z gości się spóźnia i danie wystygnie. Zazwyczaj odbywa się to w temperaturze do 80°C.
- Funkcja opóźnionego startu pracy - pomoże w lepszym zaplanowaniu dnia. Przykładowo ustawisz rozpoczęcie pracy o takiej porze, aby wszystko było gotowe, jak wrócisz z pracy.
- Minutnik - zarządzasz czasem gotowania, po którym następuje wyłączenie. Nie dojdzie do rozgotowania potrawy.
- Składane uchwyty - rączki powinny być przede wszystkim chłodne, ale jeżeli są składane, to jest to dodatkowa zaleta. Dzięki temu łatwiej przechowasz szybkowar i zajmie mniej miejsca.
- Wyświetlacz - ekran w szybkowarach na prąd musi być czytelny. Dobrze, jak posiada podświetlenie zwiększające widoczność nawet w słabo oświetlonym pomieszczeniu. To właśnie na nim zobaczysz pozostały czas gotowania.
- Zewnętrzne uzupełnianie wody - rzadziej spotykane udogodnienie, które umożliwia dolanie wody w dowolnym momencie.
- Pojemnik do sypkich produktów - to również nieczęsto spotykane rozwiązanie, choć oferuje je między innymi model Tesla EliteCook K70.
- Miarka - w wielu szybkowarach znajduje się pomocna miarka wewnątrz garnka. Pomoże odmierzyć właściwą ilość wody.
- Dodane akcesoria - na wyposażeniu można znaleźć między innymi łopatkę, łyżkę, książkę kucharską, koszyk/tackę do gotowania na parze.
Jakiej firmy szybkowar?
Wybieraj tylko urządzenia od cenionych producentów, którzy cieszą się renomą na rynku. Markowy sprzęt gwarantuje bezawaryjną pracę przez długi czas. W przypadku szybkowarów zaufanymi markami są: Sencor, Eldom, Camry, Tesla, Gerlach, Zwilling, BergHOFF, Tefal, WMF, Zwieger, Ambition, La Bonita, Florina, Bergner, Browin, Clatronic, Lamart, Smile, MPM, Turbotronic.
Ile kosztuje szybkowar?
W dziale ranking szybkowarów znalazły się różne rodzaje tych urządzeń, o odmiennych funkcjach, pojemnościach i innych parametrach. Ogólny zakres cenowy wynosi od 300 zł do 1000 zł. Należy określić swoje oczekiwania oraz budżet, który możesz przeznaczyć na zakup.
Jaki szybkowar wybrać - Podsumowanie
Wiele osób narzeka na zbyt długi czas spędzony w kuchni. Ten problem pomoże rozwiązać dobry szybkowar, który znacznie skróci proces gotowania. Poznałeś już wskazówki, żeby wiedzieć, jaki szybkowar wybrać. Teraz krótko je podsumuje.
W pierwszej kolejności podejmij decyzję, z jakiego rodzaju szybkowaru chcesz korzystać (do wyboru na gaz lub elektryczny). W zależności od tego przyjrzyj się mocy, ilości programów automatycznych, pojemności, średnicy pojemnika, zakresowi temperatur i maksymalnej wartości ciśnienia. Dowiedz się, z jakich materiałów jest wykonany.
Postaw na produkt, który ma szereg elementów zwiększających bezpieczeństwo użytkowania. Warto również dopłacić za przydatne udogodnienia, jakimi są między innymi minutnik, funkcja podtrzymywania ciepła, opcja opóźnionego startu pracy, miarka wewnętrzna czy wyświetlacz z podświetleniem. Pamiętaj, że tylko markowy sprzęt zagwarantuje wydajne działanie przez wiele lat.
blog comments powered by Disqus