PODPOWIEDZI:

Radeon RX 7900 XTX, Elon przejął Twitter, Meta pikuje - VideoNews 373

Radeon RX 7900 XTX, Elon przejął Twitter, Meta pikuje - VideoNews 373

Wracamy po krótkiej przerwie, a jest do czego wracać, bo w świecie technologii doszło do wielu fascynujących zmian. Poznaliśmy ostateczne detale dotyczące premiery PS VR2, AMD pokazało wydajne karty graficzne, a Elon Musk dopiął swego i zakupił Twittera. O tym wszystkim, a także o innych sprawach przeczytacie w VideoNewsie 373.

Polecam waszej uwadze kilka materiałów:

Po więcej treści zapraszamy na Instagram Videotestów!

Krótko i na temat

  • TikTok zmienia politykę prywatności tak, by od 2 grudnia dane Europejczyków mogły być przetwarzane przez pracowników z całego świata, w tym w Chinach.
  • Microsoft na sprzedaży jednej konsoli Xbox Series S traci nawet do 200 dolarów. Jednocześnie firma zapowiedziała ustami Phila Spencera, że na razie nie planuje podwyżek cen swoich sprzętów.
  • Xiaomi 12S Ultra to smartfon z 1" sensorem współtworzony we współpracy z Leicą. Okazuje się, że powstała też druga wersja smartfonu z tym samym sensorem, ale i bagnetem Leica M do montażu obiektywów na smartfonie. Prototyp jest funkcjonalny i działa z wieloma obiektywami w standardzie, potrzebuje jednak pierścienia konwertującego dla zamocowania obiektywów.

Xiaomi 12S Ultra z obiektywem Leica

  • NASA testuje drukarki 3D, których zadaniem jest tworzenie ludzkich tkanek w kosmosie. Na początek NASA, Redwire oraz 4DBio3 spróbują wydrukować w ten sposób łękotkę i zbadają jej cechy. 
  • RTX 4080 12 GB nie był dobrym pomysłem. Według nieoficjalnych benchmarków, które pojawiły się na forum Chiphell, nowa karta zaledwie dorównywała RTX 3080. Anulowaną kartę być może zobaczymy pod nazwą RTX 4070.
  • Chcesz mieć kolory w aplikacjach Adobe? To musisz płacić. Chodzi o rozszerzenie Pantone Connect, którego brak ukrywa certyfikowane przez Pantone palety barw i ich parametry. Abonament kosztuje 15 dolarów miesięcznie lub za 90$ rocznie.
  • Sejm zabierze się za roboty dzwoniące i zabroni automatycznych połączeń w marketingu bezpośrednim oraz jako źródła niechcianej informacji handlowej.
  • Raport dla akcjonariuszy Qualcommu wskazuje na to, że Samsung Galaxy S23 na każdym rynku będzie zasilany Snapdragonami 8 Gen 2.

AMD pokazuje karty graficzne Radeon

Nowe karty w portfolio AMD to Radeon RX 7900 XT oraz mocniejszy Radeon RX 7900 XTX. Obydwie oparto o architekturę RDNA 3 i zajmują 2,5 slotu PCIe, są więc mniejsze od RTX 4090. Mają też zapewniać do 50% więcej wydajności przy tym samym poborze mocy. RX 7900 XTX otrzyma 24 GB pamięci GDDR6 o przepustowości do 20 Gbps, a RX 7900 XT - 20 GB GDDDR6 o tej samej przepustowości. Każda z nich zaoferuje 58 miliardów tranzystorów, a ich moc to odpowiednio 52 i 61 TFLOPS.

Nowa karta AMD trafi na rynek z obsługą Display Port 2.1

Zobacz cenę Radeon RX 6900 XT!

Najmocniejszą kartę w portfolio AMD wyróżni taktowanie rzędu 2300 MHz w trybie Boost oraz 96 rdzeni do śledzenia promieni. W tańszym wariancie zegary taktują na poziomie 2000 MHz, a do tego otrzymujemy 84 rdzenie śledzące promienie. Karty zaoferują pobory mocy rzędu 355 i 300 watów. Przy okazji firma zapowiedziała pracę nad trzecią generacją techniki AMD FidelityFX Super Resolution, ale nie ujawniła większej liczby detali. Karty Radeon RX 7900 będą zgodne z nadchodzącym formatem Display Port 2.1.

Nowe karty trafią na rynek w grudniu

► Zobacz cenę Radeon RX 6800 XT!

Na rynek karty trafią już 13 grudnia 2022. Za RX 7900 XT zapłacimy od 899 dolarów bez podatków (4285 zł), a za RX 7900 XTX - od 999 dolarów bez podatków (4760 zł). 

Playstation VR2 oficjalnie będzie droższe od PS5

W Europie cena headsetu z dwoma kontrolerami zaczyna się od 599,99 euro za wersję bazową (około 2810 złotych), a z grą Horizon Call of the Mountain zestaw kupimy za 649,99 euro (około 3045 złotych). Na sklepowe półki zestawy trafią 22 lutego. Oprócz gogli producent wypuści stację ładującą PS VR2 dla kontrolerów DualSense w cenie 49,99 euro (około 235 zł). Przedsprzedaż w części krajów Europy (bez Polski) oraz USA rozpocznie się 15 listopada.

W tej cenie otrzymamy gogle z ekranem 4000x2040 pikseli (po 2000x2040 pikseli na jedno oko) i odświeżaniem do 120 Hz i polem widzenia 110 stopni. Sprzęt pozwoli na śledzenie wzroku celem kontroli w z użyciem w rozgrywce, a do tego headset oferuje silnik wibracji, podobnie jak kontrolery. Sony przewiduje, że na premierę PS VR2 otrzyma około 20 gier. Nie będzie jednak wstecznie kompatybilny z poprzednią generacją PS VR.

Elon Musk przejął Twittera i zaczął porządki

28 października Elon Musk dokończył transakcję opiewającą na 44 miliardy dolarów, która pozwoliła przejąć mu Twittera w cenie 54,20$ za akcję. Multimiliarder zakończył proces dzień przed rozpoczęciem procesu, w którym Twitter pozwał Elona Muska za niedotrzymanie umowy. Do zakupu doszło po uzyskaniu pieniędzy ze sprzedaży akcji Tesli na wartość 8,5 miliarda dolarów oraz za pożyczki od m.in. banku Morgan Stanley i Bank of America. Do transakcji rękę przyłożył też saudyjski miliarder Alwaleed Bin Talal, który dzięki 1,9 miliarda jest drugim największym udziałowcem.

Twitter zmieni swój charakter (fot. Claudio Schwarz)

Elon Musk za pośrednictwem swojego konta proklamuje wizję Twittera jako przestrzeni pełnej wolności słowa. Zaproponował też podniesienie ceny abonamentu Twitter Blue - najpierw do 20$ miesięcznie, a po krytyce, m.in. z ust Stephena Kinga - do 8 dolarów za miesiąc. Przedmiot krytyki to jednak nie cena, a wymuszenie posiadania abonamentu, by zachować status oficjalnego konta. Według New York Times nowy CEO Twittera zwolni blisko połowę pracowników (ok. 3700 osób). Na razie zamknięto biura i kazano im czekać na email.

Meta (Facebook) obrała kurs pikujący

Na przestrzeni ostatnich tygodni wartość akcji Meta Platforms spadła o 89 miliardów dolarów, a w porównaniu z ubiegłym rokiem wartość akcji firmy jest niższa o 2/3. Stało się to po podaniu wyników za trzeci kwartał. W 2022 roku firma straciła ponad 9,4 miliarda dolarów na rzecz dywizji zajmującej się metawersum, a w 2023 roku środki przeznaczone na ten cel mają jeszcze powiększyć spadki. Tymczasem według Wall Street Journal usługa Horizon Worlds nie gromadzi nawet 200000 użytkowników.

Meta kładzie nacisk na gogle i metawersum, ale na razie to się nie opłaca (fot. Meta)

Do ponurego obrazu dokładają się też zmniejszone o 3,7% rok do roku przychody z reklam. Meta przewiduje, że utrata informacji o śledzeniu aktywności użytkowników na iOS może zmniejszych przychody o 10 miliardów dolarów w tym roku. Do tego czas użytkowników na Instagramie zabiera TikTok. Nie dziwi więc, że firma szuka źródeł zarobku, takich jak tworzenie i sprzedawanie NFT na Instagramie.

Przyszłość druku 3D to zmiennokształtność

Uczeni z uniwersytetu w Heidelbergu pod przewodnictwem Evy Blasco stworzyli tusz do druku 3D, który może zmieniać swój kształt i właściwości już po wydrukowaniu. Dzięki wykorzystaniu dwufotonowego druku laserowego (2PLP), naświetlanie laser doprowadza do polimeryzacji. W ten sposób proste struktury molekularne (monomery) reagują między sobą i tworzą długie łańcuchy znane jako polimery. Przy precyzyjnym naświetlaniu w okolicy materiału światłoczułego da się stworzyć miniaturowe, ale bardzo szczegółowe konstrukcje.

Druk 3D zmieniający swoje cechy może mieć zastosowanie w medycynie

Wydrukowane na bazie materiału światłoczułego przedmioty mają rozmiar mniejszy niż 20 mikrometrów. Po umieszczeniu całości w polistyrenie oraz podgrzaniu w ciągu czterech godzin konstrukcje zwiększyły swój rozmiar nawet 8-krotnie. Różnicą między podobnymi technologiami ma być jednak to, że właściwości materiału można zmieniać tu wielokrotnie i w szerokim zakresie rozmiarów i cech. Następnym krokiem dla tego materiału jest uczynienie go zgodnym z homeostazą żywych organizmów.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Radeon RX 7900 XTX, Elon przejął Twitter, Meta pikuje - VideoNews 373