PODPOWIEDZI:

Google Pixel 7 Pro, plany CD Projekt RED, superkomputer AGH Athena - VideoNews 370

Google Pixel 7 Pro, plany CD Projekt RED, superkomputer AGH Athena - VideoNews 370

Do producentów pokazujących swoje nowości pod koniec roku dołącza Google. Oprócz tego sporo dowiemy się o przyszłości i teraźniejszości technologii w Polsce dzięki ciekawym raportom. Zapraszam na VideoNewsa 370!

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Zajrzyjcie na nasz Instagram i zostawcie obserwację!

Krótko i na temat

  • Elon Musk ponownie zmienia zdanie. Według serwisu Bloomberg multimiliarder przed sądową rozprawą postanowił, że kupi Twittera w proponowanej w kwietniu cenie 54,2$ za akcję.
  • Sztuczna inteligencja w przyszłości mogłaby tworzyć remastery gier. Na razie ich odświeżanie ćwiczy na pojedynczych kadrach, czego efektem są prace Colina Williamsona na bazie modelu Stable Diffusion.

Colin Williamson prztworzył oryginalne postaci z Virtua Fighter

  • Playstation 5 może znacznie ucierpieć. Nowa luka stworzona przez SpecterDev'a pozwala nadpisywać spore fragmenty dotychczas zablokowanej pamięci oraz daje uprawnienia do rootowania systemu.
  • Nvidia RTX 4090 to duży sprzęt - większy nawet od Xboxa Series S. Porównanie karty graficznej przez użytkownika Okami Games unaocznia skalę sprzętu, który do pracy potrzebuje zasilacza o mocy minimum 850W.

The 4090 is bigger than an Xbox Series S. pic.twitter.com/U0AtgyZapf

— Okami Games (@Okami13_) October 5, 2022
  • Google stworzyło AI o nazwie AudioLM, które jest w stanie na bazie próbki dźwiękowej kontynuować nie tylko dźwięk, ale i melodię. Wystarczy kilka sekund, by następnie system sam generował gotowe zdania i ciągi rytmiczne. Tu posłuchacie przykładowych rezultatów.
  • 4K na Youtube tylko dla posiadaczy abonamentu Premium? Youtube testuje funkcję, która ogranicza bezpłatny dostęp maksymalnie do rozdzielczości 1440p. 

Google prezentuje nowe urządzenia w serii Pixel

Pixel 7 i Pixel 7 Pro stawiają przede wszystkim na zmiany w oprogramowaniu. Dodano system rozpoznawania twarzy oparty o nauczanie maszynowe. Główny sensor 50 Mpix ma teraz działać jako podwójny zoom podobnie jak w iPhone'ach 14 Pro, a do tego pojawił się tryb kinowy z rozmyciem tła za postacią. Przełomowy może okazać się Photo Unblur - Tensor G2 ma samodzielnie usunąć rozmycie z dowolnego zdjęcia, nie tylko tych zrobionych przez nowe Pixele. Teraz automatyczną transkrypcję uruchomimy też przy nagraniach na poczcie głosowej. 

Google Pixel 7 i Google Pixel 7 Pro razem z akcesoriami Google

► Sprawdź cenę poprzedniej generacji - Google Pixel 6!

Pod względem specyfikacji zachowano te same kluczowe elementy. Google Pixel 7 oferuje ekran 6,3 cala Full HD z odświeżaniem 90 Hz, zaś w Google Pixel 7 Pro znajdziemy 6,7-calową matrycę LTPO 3120x1440 pikseli z odświeżaniem 120 Hz. Mniejszy model otrzymał 8 GB RAM-u, a większy - 12. Tylko model Pro otrzyma 48 Mpix zoom z 5-krotnym przybliżeniem optycznym oraz nowy obiektyw ultraszerokokątny 12 Mpix z polem widzenia 126 stopni (w Pixelu 7 będzie 114 stopni). W Pixel 7 Pro bateria ma 5000 mAh, a w Pixelu 7 - 4355 mAh. Model Pro wspiera Ultra Wideband.

Obydwa smartfony nie zmieniły swojej ceny startowej - Google Pixel 7 kosztuje 599 euro, a Pixel 7 Pro - 899 euro. Telefony nie trafią oficjalną dystrybucją do Polski. 

W Niemczech w ramach przedsprzedaży użytkownicy dobiorą do nich w gratisie Google Pixel Watch. Oparty o Wear OS 3.5 zegarek pracuje na procesorze Exynos 9110 oraz koprocesorze Cortex M33. Otrzymał 2 GB RAM-u, Bluetooth 5.0 oraz NFC. Zbada puls, poziom natlenienia krwi, a ponadto wyposażono go w czujnik wysokościowy oraz akcelerometr i żyroskop. Nie zabrakło mikrofonu oraz głośnika na potrzeby między innymi rozmów telefonicznych.

Google Pixel Watch pracuje pod kontrolą systemu Wear OS 3.5

Sam zegarek waży 32 gramy, a producent zakłada, że na jednym naładowaniu baterii 294 mAh sprzęt będzie działał przez dobę. The Verge otrzymało informację, że ten wynik osiągnięto przy 240 powiadomieniach, 280 sprawdzeniach czasy, 50 minutach nawigacji z podpiętym smartfonem, 45 minutami treningu z użyciem LTE, śledzeniem lokalizacji i przesyłaniem zapisanej na dysku muzyki z Youtube Music i z 5-minutową rozmową telefoniczną przez LTE. Pełne naładowanie zegarka zajmie 80 minut.

Tablet został zaprezentowany jako koncept

Aby wykorzystać pełnię jego możliwości, niezbędne jest skorzystanie z abonamentu Fitbit Premium, który firma udostępni posiadaczom zegarka przez pół roku bez opłat. Przy okazji premiery zabraknie opasek od zewnętrznych dostawców. Zegarek kosztuje 349 euro w wersji z Wi-Fi oraz 399 euro za wariant z dostępem do sieci komórkowej. 

USB-C jedynym standardem ładowania smartfonów w Unii

Parlament Europejski we wtorek, 4 października przegłosował rezolucję, w związku z którą od końca 2024 roku port USB-C stanie się jedynym standardem ładowania dla smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych oraz słuchawek, klawiatur, myszek i innych akcesoriów o mocy ładowania do 100 watów. Wiosną 2026 roku wymóg ten obejmie też laptopy. Na ładowarkach pojawi się nowe oznaczenie, które da pojęcie o mocy ładowania. Choć parlament nie zdradza szczegółów, możemy podejrzewać ogólną kompatybilność ładowarek ze standardem Power Delivery.

Informacja o standardzie ładowania będzie łatwiej dostępna

Zobacz powerbank ze wsparciem dla Power Delivery!

Według szacunków podawanych przez biuro prasowe Komisji Europejskiej, w ten sposób na zakupie ładowarek Europejczycy zaoszczędzą 250 milionów euro rocznie. Nie będzie wśród nich użytkowników iPhone'ów, którzy od 2024 roku będą zmuszeni do kupna kompatybilnych kabli dla swoich smartfonów i rezygnacji z akcesoriów opartych o złącze Lightning. 

Najpotężniejszy superkomputer w Polsce wystartował

W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH uruchomiono superkomputer AthenaAthena osiąga teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PetaFlopsów, co daje jej 105 miejsce na liście TOP 500 najpotężniejszych superkomputerów na świecie. To także najszybszy superkomputer w Polsce. Sprzęt korzysta z serwerów z dyskami w standardzie NVMe oraz sieci wewnętrznej o przepustowości 4x200 Gb/s. 

Superkomputer Athena jest wysoce wydajny (fot. Cyfronet AGH)

Dzięki 384 kartom graficznym Nvidia A100 i procesorom AMD Epyc z łącznie 6144 rdzeniami obliczeniowymi CPU moc komputera w obliczeniach sztucznej inteligencji wyniesie nawet 240 PetaFlopsów. Moc komputera zostanie wykorzystana przez polskich naukowców. Sprzęt pomoże w badaniach substancji mogących blokować koronawirusa, wesprze także obliczenia modeli rozwoju serca w życiu płodowym i badania szczepionek.

Przełom w tworzeniu procesorów? Potrzebna jest... woda

Badacze z Harvardu (Massachusetts) stworzyli prototyp procesorów jonowych, które mogą być alternatywą dla używanych obecnie wafli krzemowych. Podobnie jak w ludzkim mózgu, do transportu informacji wykorzystuje się elektrochemię. Zamiast impulsów elektrycznych wykorzystuje się jony, którym zmiana składu chemicznego nadaje odpowiednie kierunku podróży.

Procesor transportujący informacje w wodzie

Na ten moment to rozwiązanie mniej wydajne niż procesory półprzewodnikowe - jony w wodzie podróżują wolniej niż elektrony w półprzewodnikach. Ponadto na ten moment utworzono siatkę połączeń o wymiarach 16 x 16 - znacznie mniejszą niż 114 miliardów tranzystorów w procesorze Apple M1 Ultra. Jednocześnie uczeni wierzą, że nowa metoda pozwoli na nowe metody dystrybucji informacji, a w przyszłości zostanie wykorzystana większa liczba jonów.

CD Projekt RED planuje na lata, ale kiedy zobaczymy gry?

Głośnym echem odbiła się informacja dotycząca szerokich planów CD Projekt RED. Firma zapowiedziała między innymi stworzenie gry z serii Wiedźmin o nazwie kodowej Sirius, która zaoferuje zarówno doświadczenie dla pojedynczego gracza, jak i multiplayer. Wcześniej zobaczymy Polaris, która wprowadzi innego głównego bohatera, a do tego powstanie odsłona Canis Majoris, tworzona przez zewnętrzne studio.

Sprawdź cenę Cyberpunk 2077!

Film wrzucony na kanał CD Projekt RED potwierdził też, że doczekamy się drugiej odsłony Cyberpunka o nazwie kodowej Orion. Jego produkcją zajmie się nowe studio w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, CD Projekt RED chce także stworzyć własną markę, która nie będzie oparta na prozie Sapkowskiego czy Pondsmitha. Na razie projekt Hadar istnieje w fazie koncepcyjnej. Do każdego z nowych produktów CD Projekt RED chce dodawać towarzyszące dzieła kultury, jak seriale czy filmy. 

40% Polaków narzeka na prędkość internetu

Według raportu Fiberhost w Polsce z internetu nigdy nie korzystało aż 15% osób. Przy tym nieco ponad co 10-ta osoba jest wykluczona cyfrowo i nie ma warunków do korzystania z sieci. Najczęściej wykluczeni są osoby w wieku 55-74 lata, które stanowią 80% populacji stroniącej od rozwiązań cyfrowych. Ważnym kryterium wykluczenia są także dochody - 63% gospodarstw domowych spośród 3,8 miliona Polaków ma dochody poniżej 2500 złotych.

Z internetu korzystamy, by ułatwić sobie życie

Jeżeli już mamy internet, to w 2/3 przypadków pochodzi on ze złącza szerokopasmowego o prędkości powyżej 100 Mbit/s. Co ciekawe, choć do światłowodu dostęp ma 61% Polaków, korzysta z niego zaledwie 57% osób z dostępem. Główną motywacją Polaków w takim momencie są przede wszystkim koszty takiego łącza oraz poczucie, że obecne łącze internetowe im wystarcza. Coraz częściej do internetu przekonują się osoby powyżej 55. roku życia, które dzięki niemu rzadziej chodzą na pocztę lub do urzędu i płacą za rachunki w sieci.

Pełen raport znajdziecie w informacji prasowej Fiberhost.

Oglądaj cały VideoNews


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Google Pixel 7 Pro, plany CD Projekt RED, superkomputer AGH Athena - VideoNews 370