PODPOWIEDZI:

Optoma UHD35X - Graj i oglądaj na dużym ekranie [TEST]

W tym materiale przybliżę Wam jeden z ciekawszych modeli, który jest bardzo uniwersalnym sprzętem, oferuje wysoką jakość, nie drenując jednocześnie bardzo mocno naszego portfela. Poznajcie Optoma UHD35X - gamingowy projektor Ultra HD!

Optoma UHD35X

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
5 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka płynność
  • Niski input lag
  • Głęboka czerń
WADY
  • Mały zakres regulacji wielkości obrazu

Optoma to jeden z największych producentów projektorów na świecie. Nic dziwnego, że przeglądając ofertę tej marki, można mieć niezły zawrót głowy. Modeli jest naprawdę mnóstwo i wcale nie dziwię się, że niektórym z Was ciężko jest wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt. Sam sprawdziłem, że w chwili nagrywania tego materiału na oficjalnej stronie Optomy znajdziemy aż 29 modeli skierowanych do użytku domowego. Nieźle, prawda?

Według producenta UHD35X jest uniwersalnym projektorem do codziennego oglądania filmów czy seriali na dużym ekranie, ale przede wszystkim sprawdzi się dla fanów gier. Mogę śmiało powiedzieć, że jest to projektor gamingowy, z tym że zamiast szalonych kolorów i bajeranckich dodatków z zewnątrz Optoma postarała się, aby jego wnętrze było odpowiednio zoptymalizowane.

Sprawdź cenę Optoma UHD35X:

Optoma HD28i oferta w sklepie

Wygląd zewnętrzny

Optoma zawsze miała obudowy, które się powtarzają, i wiele modeli o różnych parametrach wygląda tak samo lub bardzo do siebie podobnie. I dobrze, bo jest to ekonomiczne rozwiązanie - łatwiej i taniej przecież utrzymać jedną linię produkcyjną niż dla każdego modelu projektować kolejną.

W tym przypadku mamy do czynienia z niedużym białym projektorem, bardzo estetycznie wykonanym, na którym znajdziemy kilka przycisków do sterowania, pokrętła do regulacji obiektywu i nieduże logo producenta. Z tyłu niezbędne złącza, a po bokach kratki wentylacyjne.

Optoma UHD35X wygląd zewnętrzny

Obiektyw nie został umiejscowiony centralnie, lecz lekko w prawo, więc warto o tym pamiętać, np. mierząc miejsce instalacji projektora pod sufitem. Ten sprzęt możemy postawić na stoliku, jak i powiesić pod sufitem. Posiada też opcję projekcji tylnej stolikowej oraz sufitowej.

W zestawie znajdziemy niedużego pilota z podświetlanymi przyciskami, co jest bardzo pomocne podczas nocnych projekcji.

Z Optomy nie musimy jednak korzystać tylko w nocy. Projektor ten został pomyślany tak, abyśmy mogli właściwie przez cały dzień korzystać z oglądania telewizji czy wydarzeń sportowych - przecież rozgrywki odbywają się na całym świecie o różnych godzinach, może się zdarzyć, że np. mecz ulubionej drużyny wyświetlą o 16, dlaczego niby mielibyśmy rezygnować z oglądania go na dużym ekranie?

Możliwości porjektora

Zastosowano tu bardzo mocną lampę o jasności aż 3600 Lumenów - jest to naprawdę sporo, tym bardziej w układzie DLP, który już sam z siebie oferuje wysoki kontrast i duże nasycenie białego koloru. Wyłączając ekstremalne sytuacje, gdy np. słońce bezpośrednio świeci na ekran, to taka moc spokojnie wystarcza do oglądania również w dzień.

Odnośnie ekranu to jest tu również ciekawie, ponieważ wcale nie jest on obowiązkowy. Niejednokrotnie pytacie się mnie, czy trzeba stosować ekran, czy może wystarczy sama ściana? Oczywiście zastosowanie ekranu jest lepsze - mamy jednolitą, równą powierzchnię i odpowiedni współczynnik odbicia światła. Na białej ścianie ten parametr zawsze jednak jest zagadką. Pomimo tego producent przygotował Optomę UHD35X również do pracy bez ekranu. Projektor można postawić na stoliku naprzeciwko ściany i po prostu uruchomić.

Optoma UHD35X na stoliku

Możliwości ustawienia obrazu są naprawdę duże - pomimo braku funkcji Lens Shift (w tym przypadku nie dziwmy się, bo w tym budżecie nie ma projektorów z Lens Shiftem). Mamy korekcję trapezu w pionie i poziomie, co bez problemu, bardzo szybko pozwala na korekcję geometrii. Dla bardziej skrupulatnych jest także korekcja rogów, która jeszcze precyzyjniej potrafi dostosować obraz albo do krzywej ściany, albo do ramek w ekranie projekcyjnym.

Optoma UHD35X ustawienia obrazu

Jeżeli zdarzyłoby się tak, że Wasza ściana nie jest biała - wpada w nią jakiś odcień, to również Optoma jest na to przygotowana i posiada funkcję korekcji koloru ściany, która dostosowuje kolory tak, aby to, co widzimy, było jak najbardziej naturalne.

Podsumowując tę funkcjonalność - Optoma zaproponowała nieduży, dobrze wyposażony projektor do użytku domowego - specjalnie tak o tym mówię, bo nie chodzi tu o wieczorne kino domowe, które koniecznie wymaga totalnego zaciemnienia.

Funkcje gamingowe

Przejdźmy teraz do najważniejszego, czyli funkcji gamingowych - wiadomo, co się liczy - szybkość działania i niski input lag. Dlatego właśnie w trybie Gra Optoma zmienia charakter swojego działania. Dezaktywuje wtedy większość procesów obróbki obrazu po to, aby sygnał, który dociera do projektora, mógł być wyświetlony jak najszybciej.

Owszem, nie ma co ukrywać, że tracimy nieco na kolorach, bo nie są aż tak dobrze nasycone, zyskujemy jednak astronomicznie niski input lag na poziomie 4,2 ms. Jest to wynik godny pozazdroszczenia przez wiele dobrych projektorów.

Optoma UHD35X granie w grę

Dodatkowo w szybkich rozgrywkach, w grach akcji bardzo istotne jest to, aby obraz wyświetlany był możliwie płynny, nie chcemy dostrzegać zbędnych rozmazań czy klatkowania, dodatkowo takie zachowanie w dłuższym czasie mocno rozprasza i męczy korzystającego. Dlatego kosztem rozdzielczości w trybie Full HD Optoma oferuje odświeżanie o częstotliwości aż 240 Hz. Jest to płynność na bardzo wysokim poziomie i każdy użytkownik powinien bez problemu dostrzec jego zalety.

Jakość obrazu

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to mocna czerń, która rzeczywiście jest widoczna. Szczególnie w trybie kinowym po zgaszeniu świateł, gdy projektor wycisza też swoją pracę dostajemy po prostu wysokiej klasy kino domowe 4K. Wysokie nasycenie barw, mocna i naturalna biel oraz dobry kontrast - tak w skrócie mogę scharakteryzować Optoma UHD35X.

Optoma UHD35X test jakości obrazu

Gdy przełączymy tryb na dynamiczny, to w zupełnej ciemni jest aż zbyt ostro, jest to dobry tryb do oglądania w dzień lub wtedy, gdy świeci się jakieś mocniejsze światło. Zdecydowanie cienie ustępują jasnościom. Do kolorów dochodzi więcej jasnych odcieni, przez co stają się bardziej widoczne, jaśniejsze i nawet jakieś boczne światło nie degraduje obrazu.

Warto też pobawić się ustawieniami ręcznymi, ponieważ tam można dodać obrazowi charakteru, ciepłoty czy sprawić, że będzie bardziej zimny. Niemniej Optoma dobrze prowadzi kolor oraz buduje plany obrazu.

Optoma UHD35X test jakości obrazu 2

Bardzo istotne jest to, że Optoma opanowała do perfekcji zarządzanie ostrością. Układy DLP mają tę przewagę nad LCD, że są po prostu ostrzejsze, widać nawet najdrobniejszy szczegół i fantastycznie ogląda się obrazy 4K HDR.

W trybie gra oczywiście obraz jest nieco gładszy, kolory delikatniejsze, ale za to przewaga, jaką otrzymujemy dzięki niesamowitej płynności, jest nie do przecenienia.

Podsumowanie

Podsumowując - dawno nie widziałem tak udanego i funkcjonalnego modelu jak UHD35X. Optoma świetnie poradziła sobie z tym zadaniem, dlatego sprawdzajcie, kupujcie i cieszcie się wysokiej jakości obrazem na dużym ekranie.

Sprawdź też inne testy projektorów:

blog comments powered by Disqus
Optoma UHD35X - Graj i oglądaj na dużym ekranie [TEST]