PODPOWIEDZI:

Recenzja i test chłodzenia Noctua NH-D15

Firma Noctua całkiem niedawno wypuściła ulepszoną wersję chłodzenia NH-D14. Nowy model NH- D15 poprawia kilka błędów poprzednika. Zapraszam na recenzję i testy najnowszego chłodzenia od Noctua.

Noctua NH-D14

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Ładny desing
 • Wydajne
 • Ciche
 • Profesjonalne opakowanie
 • Bogate akcesoria
 • Kompatybilność z wysokimi pamięciami RAM i pierwszym slotem PCI-E
 • Potencjał OC
WADY
 • Brak instrukcji i informacji na opakowaniu w języku polskim

OPAKOWANIE

Pudełko jest naprawdę bardzo dużych rozmiarów. Tak jak przyzwyczaiła nas firma Noctua opakowanie jest bardzo dobrze wykonane. W środku znajdziemy wszystkie niezbędne rzeczy do instalacji. Bardzo podoba mi się, że poszczególne elementy nie są porozrzucane luzem a zamknięte w osobne mniejsze pudełka. Wentylator, chłodzenie, zestawy instalacyjne Intel i AMD jak i narzędzia posiadają osobne kartony. Są one w bardzo dobry sposób opisane co w nich znajdziemy. Na bokach pudełka znajdziemy specyfikację techniczną, dodatkowe informacje o produkcie w wielu językach. Niestety nie znajdziemy tam tekstów w języku polskim.

Noctua NH-D15

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W środku znajdziemy wszystko to co będzie nam potrzebne do instalacji chłodzenia. NH-D15 jest w pełni kompatybilny z podstawkami Intel: LGA2011, LGA1156, LGA 1155, LGA1150 i AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+.

Noctua NH-D15

Zawartość pudełka:

 • Instrukcja obsługi w języku angielskim

 • Zestaw montażowy Intel i AMD

 • 2 wentylatory NF-A15 PWM

 • 2 adaptery zmniejszające obroty (L.N.A.)

 • Cztero pinowy kabel „Y”

 • 4 śrubki montażowe

 • 4 gumowe kołki antywibracyjne

 • Śrubokręt

 • Pastę termoprzewodzącą NT-H1

 • Specyfikacja NH-D15:

Noctua NH-D15

Specyfikacja NF-A15 PWM

Noctua NH-D15

» Zobacz Genius Energy Mouse

Noctua NH-D15

Firma Noctua zadbała o wszystko aby produkt już na początku zrobił na nas olbrzymie wrażenie. Poszczególne elementy są opakowane w mniejsze kartony. W akcesoriach znajdziemy pastę do odprowadzenia ciepła. Jej wystarczy na kilka aplikacji tak więc nie musimy się obawiać, że może nam jej nie wystarczyć podczas instalacji. Mamy długi śrubokręt, który ułatwi nam pracę montażową. Bardzo podoba mi się, że w pudełku znajdziemy także dodatkowe śruby i gumowe kołki. Możemy wykorzystać ten dodatkowy wentylator NF-A15 do instalacji na obudowie. Austryjacka firma z logiem sowy zadbała o każdy szczegół.

Noctua NH-D15

Noctua NH-D15

INSTALACJA

Proces instalacji chłodzenia jest bardzo dobrze opisany w instrukcji obsługi. Opakowanie zawiera dwie różne instrukcje w zależności od naszego procesora. W teście wykorzystywałem zestaw montażowy przystosowany do podstawki AMD AM3+. Chłodzenie jest bardzo duże przez co montaż może być trochę utrudniony w przypadku mały obudów. Ja musiałem niemal całkowicie wyciągnąć płytę główną z obudowy aby komfortowo zainstalować NH-D15. Bardzo przydatny okazał się bardzo duży śrubokręt. Później wystarczyło tylko dołączyć dwa wentylatory NF-A15. Do testów wykorzystywałem pastę NT-H1.

Noctua NH-D15

Noctua NH-D15

TESTY

Wszystkie pomiary były dokonywane na komputerze

Procesor: AMD FX-8150 (3.6GHz)

Płyta główna: GIGABYTE 990XA-UD3

Pamięć RAM: 2x Kingston HyperX KHX1866C9D3/4GX

Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 600W

Do porównania wybrałem swój stary cooler SilentiumPC Spartan HE923. Nie spełniał on już swojego zadania i temperatury były strasznie wysokie. W przypadku tego chłodzenia wykorzystałem pastę termo przewodzącą z pudełka po Spartanie. Do obciążenia procesora wykorzystywałem oprogramowania prime95, temperaturę odczytywałem z programu HWMonitor i pomocny okazał się także CPU-Z. Niestety nie posiadam odpowiedniego narzędzia do mierzenia głośności. W tym celu wykorzystałem aplikację na tablet. Zacznijmy od pomiaru temperatur podczas spoczynku jak i stresu. Dane są podawane w stopniach celcjusza. Im niższa wartość tym lepiej.

Noctua NH-D15

Czas teraz na pomiary głośności pracy wentylatorów. Im niższa wartość tym lepiej.

Noctua NH-D15

Pora teraz sprawdzić jak chłodzenie NH-D15 dawało sobie radę z podkręconym procesorem. AMD FX-8150 podkręciłem go do 4.4 GHz. Spartan HE923 nie dawał sobie już rady przy takim taktowaniu.

Noctua NH-D15

Pomiar głośności wentylatorów po OC.

Noctua NH-D15

[PODSUMOWANIE]

Jestem pod bardzo dużym wrażeniem chłodzenia NH-D15. Temperatury są zdecydowanie niższe na podstawowym taktowaniu AMD FX-8150. Daje to nam dość duże możliwości podkręcania tego procesora. Na pewno z czasem będę musiał o takim zabiegu pomyśleć aby wykorzystać potencjał chłodzenia Noctua NH-D15. Wentylatory są także bardzo ciche i słychać je jedynie gdy przystawimy ucho do obudowy. Nie mam problemów także z dość wysokimi pamięciami RAM. Chłodzenie posiada po dwóch stronach wypustki abyśmy mogli je tam schować. Wolny także jest pierwszy slot PCI-E w, którym to możemy zainstalować kartę rozszerzeń. Producent zadbał o wszystko w najmniejszych szczegółach aby zadowolić klienta. Z czystym sumieniem polecam chłodzenie NH-D15.

rekomendacja

blog comments powered by Disqus
Recenzja i test chłodzenia Noctua NH-D15