PODPOWIEDZI:

Trzynasta generacja Intela, puchnące bateria Samsunga, pogrzeb Google Stadia - VideoNews 369

Trzynasta generacja Intela, puchnące bateria Samsunga, pogrzeb Google Stadia - VideoNews 369

Kolejny tydzień, kolejny VideoNews. Tym razem także nie brakowało premier, ale i kontrowersji z nimi związanych. Co było najciekawsze w tym tygodniu? Komu powinęła się noga, a kto wizerunkowo może okazać się zwycięzcą? Przeczytajcie VideoNewsa 369.

W tym tygodniu publikowaliśmy sporo, więc koniecznie zajrzyjcie na stronę. Poza tym polecamy:

Nie zapomnijcie zaobserwować nas na TikToku!

krótko i na temat

  • Generator obrazków oparty o sztuczną inteligencję - Dall-E jest już dostępny dla wszystkich. Po założeniu konta zyskujemy miesięcznie 50 punktów, które możemy przeznaczyć na tworzenie od zera nowych obrazków lub wykorzystywanie sztucznej inteligencji do rozszerzania obrazów i zdjęć.
  • Czy przyszły rok będzie rokiem wysp i archipelagów w smartfonach? Wczesne rendery na bazie wycieków dotyczących Galaxy S23 sugerują, że producent zrezygnuje z zabudowania aparatów

Tak może wyglądać Samsung Galaxy S23

Galaxy S22 w promocji z cashbackiem 600 zł!

  • NFT nie cieszy się już jakąkolwiek popularnością. Wartość transakcji od stycznia zmalała o 97% do poziomu 466 milionów $. Co ciekawe, wiadomość ta pokrywa się z otwarciem przez Metę narzędzi do pokazywania NFT na Instagramie oraz Facebooku dla szerokiej publiki.
  • Komisja Europejska dołącza do organów, które będą przyglądały się przejęciu Activision przez Microsoft. Ostateczna decyzja w sprawie rozpoczęcia postępowania zostanie podjęta 8 listopada.
  • Za pośrednictwem filmu na Instagramie @erlsn.acr poznaliśmy także wygląd nowych słuchawek Nothing Ear, które tym razem zamkniemy w... obracanym etui w kształcie walca.
  • Google zawalczy z narzędziami do blokowania reklam w Chrome. Nowa platforma do tworzenia rozszerzeń, Manifest V3, wejdzie w życie w 2023 roku i powstrzyma dynamiczne filtrowanie, z którego korzystały blokady reklam. Oazą spokoju dla zmartwionych użytkowników zostanie Firefox - Mozilla zapowiedziała, że nie wprowadzi zmian w blokerach reklam.
  • Po raz pierwszy w historii ludzkości 10% globalnego miksu energetycznego pochodzi z paneli solarnych oraz wiatru. Dla równowagi - po raz pierwszy od 2013 roku elektrownie węglowe były największą częścią wzrostu zużycia energii.

Intel pokazał procesory 13. generacji i Zapowiedział premierę kart Graficznych

Intel już oficjalnie pokazał serię Raptor Lake, która opiera się na hybrydowym układzie rdzeni. Pojedyncze rdzenie P-Core oferują wyższą wydajność, a E-Core - efektywność energetyczną. Układy wykonano w litografii Intel 7 (czyli 10nm z EUV). W porównaniu do poprzedniej generacji producent postawił na łatwiejsze podkręcanie z lepszymi osiągami, obsługę szybszych standardów pamięci oraz złączy. Wydajność pojedynczego rdzenia w codziennych zadaniach ma wzrosnąć o 15%. 

Specyfikacje nowych jednostek Intela (fot. Intel Corporation)

Zobacz ceny i5-12400!

Procesory serii i5 z wbudowaną kartą graficzną i bez niej dostaną 14 rdzeni i 20 wątków. 6 z nich będzie rdzeni P-Core o taktowaniu do 5,1 GHz i z 12 wątkami, a pozostałe 8 to E-Core z jednym wątkiem na rdzeń. W serii i7 liczba rdzeni wzrasta do 16 - pojawiają się dwa rdzenie P-Core więcej, z maksymalnym taktowaniem 5,4 GHz. 8 rdzeni P-Core zaoferuje też procesor i9, ale otrzyma też 16 rdzeni E-Core i maksymalne taktowanie 5,8 GHz.

Karta Intel A770 trafi na rynek w cenie od 329 dolarów

Nowe procesory zadebiutują 20 października razem z nowymi płytami głównymi opartymi o chipset Intel Z790. Nie zabrano jednak kompatybilności ze starszym standardem. Producent nie ujawnił jeszcze cen. Podzielił się za to informacją o premierze karty Intel A770, a takż A750. Ta trafi do sprzedaży już 12 października. Ceny to odpowiednio od 329 (349 za edycję limitowaną) i 289 dolarów (około 1630 i 1430 złotych).

Intel i Samsung przygotowują nas na rozsuwane wyświetlacze w komputerach

Podczas prezentacji Intel Innovation pokazano koncept rozsuwanego wyświetlacza. Rozwiązanie stworzone przez Samsunga może mieć maksymalnie 17 cali, a jego początkowa przekątna wynosi 13 cali. Według przedstawicieli firmy nie był to rozsuwany plakat, a faktyczny, statyczny obrazek. Według słów Joo Sun Choi, ekran powstaje z myślą o zastosowaniach w konsumenckich laptopach oraz tabletach.

Rozsuwany wyświetlacz powiększa rozmiar do 17 cali (fot. Intel Corporation)

Producent nie ujawnił informacji o rozdzielczości i parametrach matrycy. Jednocześnie pozycjonuje ją jako ekran rozsuwany, nie zaś rozwijany, co ma pomóc w odróżnieniu się od OPPO X 2021 czy rozwiązań LG.

Czy baterie Samsunga są problematyczne?

Na kanale Mrwhosetheboss został opublikowany film, w którym Arun Rupesh Maini wskazuje na wyższą niż u innych producentów częstotliwość uszkodzeń baterii. W jego przypadku spośród nieużywanych smartfonów tylko urządzenia Samsunga miały pęknięte łączenia obudów. Powodem takiego stanu okazały się napuchnięte baterie. W filmie Youtuber pokazuje, że sytuacja dotyczy nie tylko starszych urządzeń, ale także smartfonów pokroju Samsunga Galaxy Z Fold2 oraz Galaxy S20 FE.

Samsung nie odniósł się do materiału. Przedstawiciele firmy chcieli zabrać telefony od Youtubera bez informowania o tym, czy odzyska je z powrotem i jakim procesom zostaną poddane.

Tesla prezentuje robota Optimus

Minął ponad od pierwszej prezentacji konceptu robota od Tesli i ponownie ujrzeliśmy robota Optimus. Tym razem w wersji bez obudowy, z widocznymi komponentami. Elon Musk przyznał ze sceny, że gdy robot wkroczył na scenę, była to jego pierwsza minuta bez stałego podpięcia kabli. Chwilę później pokazano inną wersję robota, którą osadzono na platformie, bo nie była w stanie samodzielnie się przemieszczać. Posłużyła do prezentacji nowej obudowy dla robota.

Elon Musk wskazuje, że znaczną część oprogramowania dla robota będą stanowiły rozwiązania znane z samochodów Tesli. Sztuczna inteligencja rozpoznaje już obiekty oraz warunki, w jakich Optimus się porusza. "Oczami" Optimusa są trzy kamery dające mu niemal 180 stopni pola widzenia. Miliarder ogłosił, że sprzęt będzie kosztował około 20 tysięcy dolarów. Nim roboty trafią do sklepów, będą testowane jako pracownicy w fabryce samochodów Tesli. 

Google Stadia kończy działalność

Po prawie trzech latach od rynkowego debiutu 19 listopada 2019 roku, przedstawiciela Google ogłaszają koniec Google Stadia. Oficjalnym powodem jest "brak oczekiwanego zainteresowania ze strony użytkowników". Obecnie zamknięto sklep z aplikacjami i niemożliwe jest kupowanie nowych gier. Granie w chmurze od Google zostanie wyłączone 18 stycznia 2023 roku. Co ważne, użytkownicy uzyskają zwroty pieniędzy za zakupione gry i subskrypcję Stadia Pro, ale także za wszystkie sprzęty (czyli Chromecast i pad od Google).

Stadia nie zdobyła uznania na rynku

W obliczu zwrotów konsumenckich dziwi, że deweloperzy gier na Stadię nie wiedzieli o planach Google dotyczących usługi. Mowa tu nie tylko o twórcach konwersji, ale i nowych gier, które miały premierę zaplanowaną na listopad. Firma nie podzieliła się informacjami, czy zapłaci też deweloperom za pracę nad tytułami.

T Phone 5G to pierwszy smartfon 5G w Polsce produkcji... operatora

Podczas czwartkowej konferencji T-Mobile pokazał dwa smartfony - T Phone 5G oraz T Phone Pro 5G. Urządzenia trafią do wolnej sprzedaży 5 października w cenie 1099 i 1399 złotych. Jednocześnie nie oczarowują specyfikacją. Łączy je rozdzielczość ekranów HD+ (1640x720 pikseli) i procesor MediaTek Dimensity 700 oraz wykończenie oparte o tworzywo z charakterystycznym akcentem w postaci czytnika linii papilarnych w kolorze magenta.

T Phone 5G i T Phone Pro 5G

T Phone 5G zaoferuje 6 GB RAM-u i 128 GB na pliki użytkownika oraz większy ekran - 6,82 cala. W mniejszym modelu zadowolimy się zestawem 4 GB RAM-u i 64 GB na pliki użytkownika. Obydwa smartfony otrzymają główny aparat 50 Mpix, ale tylko w T Phone Pro 5G znajdziemy aparat ultraszerokokątny 5 Mpix oraz 16 Mpix aparat selfie (w bazowym modelu będzie to 5 Mpix). Opłacalność telefonów może wzrosnąć w ofertach abonamentowych, gdzie w 24-miesięcznym zobowiązaniu T-Mobile pokryje płatność 6 rat za urządzenie przy wzięciu planów abonamentowych M oraz L.

Jeżeli interesują was pierwsze wrażenia z T Phone 5G, to zapraszam do tekstu, który przygotowałem tuż po premierze.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Trzynasta generacja Intela, puchnące bateria Samsunga, pogrzeb Google Stadia - VideoNews 369