PODPOWIEDZI:

Premiera kart RTX, wycieka GTA VI, konsola od Logitecha - VideoNews 368

Premiera kart RTX, wycieka GTA VI, konsola od Logitecha - VideoNews 368

To był zaskakująco intensywny tydzień. Rockstar i Uber ucierpiały w wyniku hakerskich ataków, ale to pierwsza firma ma teraz ogromny problem. Do tego zobaczyliśmy nowe sprzęty, które zadecydują o przyszłości gamingu, a także dowiemy się co nieco o tym, co Polacy wiedzą o metawersum. Oto VideoNews 368!

W minionym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Zajrzyjcie na nasz Instagram!

Krótko i na temat

 • Nieco ponad rok od premiery poprzedniej generacji doczekamy się premiery nowych Macbooków Pro. Według Bloomberga nowe laptopy miałyby trafić na rynek z początkiem 2023 roku, wraz z nowymi procesorami M2.
 • Nowy procesor AMD Ryzen 9 7950X, pobił rekordowy wynik Intel i9-12900KS w benchmarku Cinebench R23 tylko z pomocą chłodzenia AiO. Co ciekawe, zrobił to przy zegarze 5,4 GHz, gdy procesor Intela osiągał 7 GHz i wymagał dedykowanego chłodzenia.
 • Open AI stworzyło potężne narzędzie do konwertowania mowy na tekst - Whisper nakarmiono ponad 680 000 godzinami nagrań w 98 językach, a pierwsi testerzy mówią o większej efektywności niż w tłumaczu Google. Kod źródłowy i baza danych mają zostać udostępnione za darmo.
 • Tymczasem w Korei Południowej, z obawy przed narastającą liczbą pozwów ze strony pracowników, firmy masowo "zatrudniają" roboty i podejmują się automatyzacji. To efekt nowej uchwały, według której kierownictwo firmy musi zostać zwolnione lub obarczone dużą karą, jeśli pracownik dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu lub zginie podczas pracy.
 • Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości? Tak twierdzi jeden z badaczy odpowiedzialnych za DeepMind (AI od Google), który jako współautor pracy naukowej w AI Magazine rysuje przyszłość AI jako rozwiązań, którym ludzkość będzie przeszkadzała w osiąganiu celów i zdobywaniu nagród.
 • W San Francisco policjanci będą widzieć wszystko. Lokalne prawo oznacza, że policjanci podczas śledztw zyskają wgląd do kamer IP zwykłych obywateli w czasie rzeczywistym, choć nie w ramach ciągłej transmisji i tylko przy zgodzie właścicieli sprzętu.

Nvidia zaprezentowała RTX 4090 i RTX 4080 - najważniejsze informacje

Nowe karty to RTX 4090, RTX 4080 16 GB oraz RTX 4080 12 GB VRAM. Sprzęty bazują na nowej architekturze nazwanej na cześć pierwszej programistki - Ady Lovelace. Karty oparto na procesie 4N - zmodyfikowanym 5-nanometrowym procesie litograficznym od TSMC. RTX 4090 wyposażono w 24 GB pamięci GDDR6X od Microna i 16384 rdzeni CUDA. RTX 4080 zaoferuje 16 GB pamięci GDDR6X i 9728 rdzeni CUDA lub 12 GB VRAM-u i 7680 rdzeni CUDA. Sugerowane ceny nowych kart graficznych to:

 • RTX 4090 (450W TDP): 9399 zł
 • RTX 4080 16 GB (320W TDP): 7049 zł
 • RTX 4080 12 GB (285W TDP): 5299 zł

► Zobacz cenę RTX 3090 przed premierą nowej generacji!

Nowe karty graficzne oznaczają także nowe technologie utylizujące ich moc. Nvidia zapowiedziała DLSS 3, poprawiający wydajność nawet 4-krotnie. Wszystko dzięki uwzględnianiu, oprócz danych z silnika oraz poprzedniej i aktualnej klatki, pola przepływu optycznego, korzystającego z akceleratora optycznego w nowych kartach. Zniknie też problem wąskiego gardła, jakim jest procesor, poprzez działanie na etapie postprodukcji klatki.

Oprócz tego Nvidia zapowiedziała RTX Remix - oprogramowanie, które z pomocą sztucznej inteligencji automatycznie poprawia grafikę w starszych grach. Podczas prezentacji ukazano je na przykładzie gry The Elder Scrolls III: Morrowind. Wystarczy zarejestrować rozgrywkę gry budowanej na DirectX 8 i 9, a następnie przepuścić ją przez program, by wygenerować modyfikację. W narzędziu powstał także mod do pierwszej części gry Portal, do którego dostęp gracze uzyskają bezpłatnie w listopadzie.

Czy z europejskiego rynku znikną telewizory 8K?

Związek Cyfrowa Polska poinformował o nowym zapisie w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. Nowy obowiązek dotyczący ekoprojektowania wyświetlaczy wprowadza limity konsumpcji energii, które wykluczałyby produkcję telewizorów 8K oraz blisko 70% obecnych już na rynku telewizorów 4K. Ekolimity mają stanowić zagrożenie dla technologii Micro LED, która w żadnym wariancie nie jest w stanie sprostać ich zapotrzebowaniu. Regulacje miałyby obowiązywać od 1 marca 2023 roku.

Badania DIGITALEUROPE - większość telewizorów pobiera za dużo mocy

Tani, 50-calowy telewizor 4K na promocji!

Czy jednak faktycznie nowe limity ograniczą wprowadzenie nowych telewizorów? Niekoniecznie. Projekt przechodzi przez etap konsultacji społecznych, a w dodatku limity poboru mocy dotyczą obrazu w standardowej rozpiętości tonalnej, a mimo tego źródła powołują się na pomiary telewizorów w HDR-ze. W dodatku raport DIGITALEUROPE, na bazie którego dostawcy telewizorów formują swoje zastrzeżenia, nie rozdziela kategorii telewizorów Full HD i 4K, co może sugerować manipulację danymi. 

Ogromny wyciek GTA VI potwierdza plotki

Atak na wewnętrzne serwery Rockstara doprowadził do wycieku materiałów z projektowania nowej odsłony GTA. Najwięcej kontrowersji wywołał... wygląd gry, która wydaje się być bardzo wstępną wersją z niedopieszczoną grafiką i niepełnymi ruchami postaci. Według brytyjskiej policji za wszystkim może stać 17-latek z Oxfordshire, który został zatrzymany. Rockstar przyznał oficjalnie, że doszło do przecieku, ale nie wpłynie on na rozwój gry.

Żeńska postać w GTA to nowość dla serii

Co wiemy o grze Rockstara?

 • Pokierujemy dwójką bohaterów: Jamesem oraz Lucią. Po raz pierwszy zagramy postacią kobiecą. Duet będzie parą wzorowaną m.in. na historii z filmu  Bonnie i Clyde. Postacie otrzymają wspólny ekwipunek.
 • Miejscem akcji ponownie zostanie Vice City, ale mapa może być rozszerzona o okoliczne obszary i być nawet 2,5 raza większa niż ta z GTA V.
 • Małą rewolucją mogą być elementy gry RPG. Wskaźnik głodu, potrzeby snu czy zmęczenia mogą pojawić się zarówno w wersji online, jak i kampanii dla pojedynczego gracza.
 • Kolejnym elementem z RPG będą opcje dialogowe podobne do tych z Red Dead Redemption II.
 • Policja ma być mniej zabójcza - przy mniejszym poziomie poszukiwania jej działania nie będą skierowane na zabicie postaci kieowanej przez gracza. 
 • Już nie tylko kolor karoserii, ale i rejestracja będą musiały ulec zmianie, jeśli nie chcemy zostać przedwcześnie schwytani przez policję lub wojsko.
 • Zyskamy możliwość skuwania zakładników, a policja będzie z nami negocjować.

Nie dostaliśmy informacji o przybliżonej dacie premiery. Rockstar zapowiedział, że pokaże grę, gdy ta będzie gotowa. 

Logitech G Cloud Gaming Handheld - przenośna konsola do grania w chmurze

Sprzęt Logitecha oparto o pełnoprawnego Androida z dostępem do usług Google. Sprzęt powstawał we współpracy z Tencentem i umożliwi dostęp do usług grania w chmurze GeForce Now oraz Game Pass. Postawiono w nim na 7-calowy, dotykowy ekran o aspekcie 16:9 i rozdzielczości Full HD z częstotliwością odświeżania 60 Hz. Rozczarowywać może także wybór układu - Snapdragon 720G w połączeniu z 4 GB RAM-u LPDDR4X nie zapewni najwyższej jakości grafiki poza chmurą. Logitech zapewnia 64 GB pamięci z opcją jej rozszerzenia z pomocą karty Micro SD.

Konsola przenośna od Logitecha

W obliczu sprzętu przeznaczonego do rozgrywki w chmurze rozczarowuje brak slotu na kartę SIM. Logitech stworzył własną nakładkę, w której między innymi przypiszemy klawisze dla każdej z gier. Bateria 6000 mAh ma wystarczyć na ponad 12 godzin rozgrywki, a całość zamknięto w obudowie o wadze 463 gramów. Konsola trafi do graczy w Ameryce Północnej 17 października. Jej cena to 349 dolarów (około 1700 złotych). 

Co Polacy wiedzą o metawersum?

Agencja 24/7Communication wraz z firmą badawczą OpinionWay Polska przygotowały raport na temat wiedzy o metawersum w Polsce. Okazuje się, że pojęcie metawersum zna tylko 23% Polaków, z czego 64%  z nich - wyłącznie z nazwy. W sieci o metawersum dyskutuje się głównie na Twitterze (58,81% wszystkich interakcji), a kontekstem są NFT (33,7% tagów tematycznych) i kryptowaluty (30,4%). Połowa ankietowanych chciałaby skorzystać z możliwości metawersum w najbliższych 5 latach, ale też 27% nie wie, czy chce.

VR będzie nieodłączny dla metawersum (fot. Julia M Cameron)

Do czego Polacy chcieliby używać metawersum? Najczęściej powtarzającą się eskapizm - 72% ankietowanych chciałoby uciec z rzeczywistości do przyjemnego miejsca. 65% widzi w metawersum szansę na częstsze spotykanie swoich bliskich. Aż 63% chciałoby w ten sposób poznać bliskich, których nie ma już na świecie. Młodzi (18-30 lat) widzą w metawersum częściej okazję na poznanie kogoś, kogo nie mogą poznać w rzeczywistości, a do tego chcą uczestniczyć w metawersowych wydarzeniach kulturalnych. Starsi (po 30. r. ż.) liczą na nowe metody kontaktu z bliskimi i rodziną.

Pełny raport pobierzecie za darmo ze strony 24/7 Communication.

Polacy rezygnują z subskrypcji?

46% ankietowanych przez Blue Media Polaków przyznaje, że nie korzysta z serwisów subskrypcyjnych. To o 5 p.p. więcej niż przed rokiem. Zmalał procent osób subskrybujących abonamenty gier online, oprogramowania, rozszerzonych wersji aplikacji sportowych oraz (z 41 na 40%) serwisów z dostępem do filmów i seriali. Wzrósł za to odsetek osób korzystających z muzycznych serwisów streamingowych. Spadek dotyczy także nieinternetowych abonamentów - w tym roku aż 76% ankietowanych uznało, że nie korzysta z żadnej usługi - to o 8 p.p. więcej niż przed rokiem.

Serwisy streamingowe są nieco mniej popularne

Główną motywacją do wzięcia subskrypcji dla Polaków jest wygoda i łatwość korzystania - te odpowiedzi zaznaczyło 56 i 44% ankietowanych. Duży wzrost popularności zyskała odpowiedź o tym, że serwisy abonamentowe są tańsze od płacenia każdorazowego - o 6 p.p. do 36%. Coraz częściej płacimy nie tradycyjnym przelewem, a kartą kredytową, BLIKiem czy Google Pay.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Premiera kart RTX, wycieka GTA VI, konsola od Logitecha - VideoNews 368