PODPOWIEDZI:

Jaką wagę kuchenną wybrać?

Jaką wagę kuchenną wybrać?

W poradniku zakupowym, jaką wagę kuchenną wybrać, poznasz wskazówki niezbędne przy zakupie dokładnego i wytrzymałego sprzętu do kuchni. Znajdziesz czołowe parametry ze specyfikacji, praktyczne funkcje i inne udogodnienia. Publikacja podpowie, na co zwrócić uwagę podczas wyboru wagi kuchennej.

Jeżeli planujesz zakup wagi kuchennej, to radzę najpierw poznać główne elementy i inteligentne funkcje, za które warto dopłacić, tak aby wiedzieć, jaką wagę kuchenną wybrać. Wszystko po to, aby w efekcie nabyć żywotny, precyzyjny i wygodny w użytkowaniu produkt, który odmierzy potrzebną ilość składników do dania. Poniższy poradnik zakupowy zawiera cenne wytyczne.

Najistotniejsze parametry przy zakupie wagi kuchennej

Za moment dowiesz się, jakie są najważniejsze zagadnienia, aby wiedzieć, jak wybrać wagę kuchenną. Ten mały i niepozorny sprzęt dokładnie odmierzy produkty do dania, a to ważne zwłaszcza dla sportowców, osób na diecie, kulturystów, ludzi borykającymi się z różnymi chorobami, jak na przykład cukrzycą, otyłością, nietolerancjami pokarmowymi, podwyższonym cholesterolem.

Oto czołowe elementy, jakimi należy się kierować podczas wyboru niezawodnej wagi kuchennej.

Jaki rodzaj wagi kuchennej?

Na rynku znajdziesz kilka typów wag do kuchni różniących się między sobą nie tylko designem, ale także mechanizmem działania.

Najpopularniejsze to:

 • Wagi kuchenne mechaniczne - najtańszy i najprostszy rodzaj wag spożywczych, natomiast nie zachwycają dokładnością pomiaru, brakuje jej dodatkowych funkcji. Mają zamontowany wewnętrzny odważnik ze wskazówką. Wynik znajduje się na zegarze. Do orientacyjnego pomiaru będzie wystarczająca, ale nie dla osób na diecie. Nie wymagają użycia baterii. Obecne wagi mechaniczne często występują w stylu retro.
 • Wagi kuchenne elektroniczne - cechują się płaskim odważnikiem i wyświetlaczem, na którym jest pokazany precyzyjny wynik pomiaru składników (czujnik tensometryczny). Są to przeważnie niskie wagi kuchenne, które bez problemu zmieszczą się w szafce bądź szufladzie. Wykazują dodatkową funkcjonalność, nowoczesny design i tym samym są droższe od mechanicznych odpowiedników.
 • Wagi kuchenne z miską - w misce umieścisz nawet sypkie produkty bez ryzyka ich rozsypania, to wygodna forma, nie trzeba szukać własnego naczynia. Bez trudu odmierzysz mąkę, cukier, sól czy cukier do pieczenia potrzebne do domowych wypieków. Również okrągłe owoce czy warzywa zważysz w komfortowy sposób. Misy mają różne pojemności. Ceny takich wag zaczynają się od przystępnego pułapu. Zajmują więcej miejsca, chyba że masz do czynienia ze składaną, silikonową misą.
 • Ścienne wagi kuchenne - z takimi wagami zaoszczędzisz miejsce na blacie kuchennym, gdyż wygodnie je zamontujesz na ścianie. Masz ją zawsze pod ręką, tak jak wagę Beurer KS 52.
 • Składane wagi kuchenne - mniej klasyczne są składane wagi z mechanizmem elektronicznym, wyświetlaczem i rozkładanymi ramionami, w których znajduje się system czujników tensometrycznych. Na nich ustawisz miskę. Sama waga zajmuje najmniej miejsca.
 • Wagi kuchenne analityczne - wagi kuchenne dietetyczne to modele dla wymagających osób, które chcą znać dokładny skład swojego posiłku. Waga przedstawi ilość kalorii, tłuszczu, białka, cholesterolu, błonnika, węglowodanów, a więc wszelkich wartości odżywczych. Wskaże jednostki chlebowe, co jest pomocne dla cukrzyków. Poznanie ilości dostarczanych makroskładników pomoże w przyrządzeniu właściwego do swojej diety czy potrzeb posiłku. Przeważnie posiadają dużą ilość przycisków dotykowych, ale bywają modele, które są ograniczone do użycia tylko dwóch, a reszta odbywa się poprzez aplikację mobilną na Twoim telefonie. Posiadają rozbudowane funkcje, bogatą bazę produktów.

kiwi na dietetycznej wadze kuchennej Zelmer

Jakie maksymalne obciążenie wagi kuchennej?

Pod względem największego obciążenia masz spory wybór. Wagi cechują się maksymalnym obciążeniem zarówno 3 kg, 5 kg, jak i 15 kg, a nawet 20 kg, jak ma to miejsce w wadze Beurer KS 59 XXL. Te dwie ostatnie grupy sprawdzą się również do innych czynności, jak na przykład ważenie paczek, tak aby na poczcie nie być zaskoczonym ceną przesyłki.

Przemyśl, jakie ilości produktów najczęściej będziesz ważyć, i dobierz właściwą pod swoje potrzeby. Ważne, aby powierzchnia robocza była odpowiednich wymiarów, aby zapewnić sobie wygodę.

Jaką dokładność pomiaru oferuje waga kuchenna?

Najdokładniejsze wagi kuchenne ważą składniki z precyzją do 1 g i takie też polecamy. Zdarzają się wyjątki, które charakteryzują się pomiarem nawet do 0,1 g, jak na przykład model Hoto Smart Kitchen Scale. Są to modele elektroniczne. Pamiętaj, że podczas przyrządzania na przykład ciast drożdżowych lub liczenia kalorii skrupulatne określenie składników ma wielkie znaczenie. Wagi mechaniczne charakteryzują się dokładnością w zakresie 10 g - 20 g.

Jak jest zasilana waga kuchenna?

Niemal wszystkie wagi kuchenne są zasilane bateryjnie, co czyni je przenośnymi (mobilnymi) urządzeniami. Przeważnie są to baterie AA bądź AAA, ewentualnie CR 2032. W każdym miejscu będziesz mógł kontrolować ilość składników do swoich dietetycznych potraw. Wyjątkiem są wagi mechaniczne, które nie potrzebują baterii do swojego działania.

Jaka pojemność misy w wadze kuchennej?

Te wagi, które zostały wyposażone w misy z pewnością pomogą zważyć okrągłe czy sypkie produkty, natomiast istotna jest ich pojemność. Sięga ona od 1 l do około 5 l. Im pojemniejsza, tym więcej składników zmieścisz, masz zapewnioną swobodę użytkowania, natomiast weź pod uwagę, że jej przechowywanie może być nieco trudniejsze, bo zajmie więcej miejsca. Jedną z najpojemniejszych wag kuchennych jest Eldom WK340 i Joseph Joseph Switch.

Poza miską występują jeszcze modele z talerzem, tacką.

ważenie w wadze kuchennej z pojemną miską

Jaka jest jakość wykonania wagi kuchennej?

Powierzchnie i misy wag kuchennych są wykonane z różnych materiałów. Najbardziej polecam wagi z platformą/misą ze stali nierdzewnej, gdyż jest odporna na uszkodzenia, nie odbarwia się i nie pochłania zapachów. Takim modelem jest między innymi Caso Germany L 15.

Drugą cenioną opcją są szklane wagi kuchenne. Szkło hartowane jest bezpieczne dla żywności, a dodatkowo prezentuje się elegancko, jest odporne na zarysowania, ale bardziej narażone na stłuczenie. Najmniej trwałe są wagi plastikowe, chyba że użyte tworzywo sztuczne jest wysokiej jakości.

Niektóre wagi kuchenna łączą w sobie dwa materiały. Przykładowo korpus jest zrobiony ze stali, a misa ze szkła. Na solidne wykonane wpływają także antypoślizgowe nóżki zapobiegające ślizganiu się po blacie. Sprzęt stabilnie stoi, nie przesuwa się. Pod względem designu występują w różnych kolorach, rozmiarach, jak również kształtach (owalne, prostokątne).

Co wpływa na prostsze czyszczenie wagi kuchennej?

Jednym z elementów są wyjmowane misy, które umyjesz pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Przy wyborze wagi polecam stawiać na dotykowe panele sterowanie, gdyż nie posiadają zakamarków, w które dostałyby się zabrudzenia. Płaskie wagi z gładkimi platformami wystarczy przecierać na bieżąco wilgotną szmatką, tak jak ma to miejsce w przypadku wagi Zelmer ZKS1500N.

waga kuchenna dietetyczna z Bluetooth

Jakie dodatkowe udogodnienia i funkcje posiada waga kuchenna?

Producenci stosują praktyczne opcje, które wpływają na komfort użytkowania i ogólna funkcjonalność urządzenia. Wśród chwalonych rozwiązań wymienia się:

 • Wskaźnik przekroczenia obciążenia - wskaźnik przeciążenia zapobiega uszkodzeniom wagi, ponieważ informuje, kiedy masa produktów jest większa od dozwolonego obciążenia.
 • Funkcja automatycznego wyłączania - znacznie wpływa na oszczędność baterii. Waga samodzielnie się wyłączy po określonym czasie bezczynności.
 • Wskaźnik zużycia baterii - dzięki niemu zawsze wiesz na czas, kiedy wymienić baterie, aby nic nie zakłóciło jej działania.
 • Wyświetlacz - waga kuchenna z wyświetlaczem powinna oferować sporej wielkości wyświetlane cyfry (na przykład o wysokości 1,2 cm, 2 cm), aby wszystko było wyraźne. Dobrą czytelność oferuje podświetlenie pomocne w słabych warunkach oświetleniowych.
 • Pomiar objętości płynów - niezwykle przydatna funkcja umożliwiająca pomiar objętości mleka, wody, soku. Nie potrzebujesz odrębnych miarek.
 • Funkcja tarowania - opcja tary (wyzerowanie masy pojemnika) oznacza wskazanie wagi produktu bez opakowania, w którym się znajduje. Waga samodzielnie odejmie masę pojemnika od zawartości i poda pomiar. Polecana opcja zwłaszcza do sypkich produktów.
 • Przeliczanie i zmiana jednostek wagowych - wagi kuchenne dają możliwość wyboru spośród różnych jednostek wagowych, na przykład g/ml/oz/lb, przeliczą na przykład gramy na mililitry.
 • Technologia Bluetooth - wagi kuchenne z Bluetooth, tak jak na przykład Sencor SKS 7075RS, to zaawansowane sprzęty, które pozwolą na korzystanie z aplikacji mobilnej na Twoim telefonie. W aplikacji znajdziesz wiele przepisów, zobaczysz ostatnie pomiary, niekiedy analizę składu posiłku, otrzymasz dzienny raport odżywiania, a nawet skorzystasz z asystenta ręcznego parzenia kawy. Samo sparowanie zajmuje chwilę.
 • Pomiar wartości odżywczych - to zasługa analitycznych wag kuchennych, które potrafią określić ilość kalorii i innych makroskładników.
 • Funkcja stopniowego dodawania składników - wagi elektroniczne potrafią odmierzać kolejne składniki, które dodajesz do miski.
 • Funkcja pamięci - wskaże wynik ostatniego pomiaru, więc nawet jak zapomnisz, to będziesz mógł do niego powrócić.
 • Termometr domowy - pomiar temperatury otoczenia występuje rzadziej, a szkoda, bo to praktyczny dodatek. Za termometr domowy posłuży waga Adler AD 3134.
 • Minutnik z alarmem - w ustawionym czasie uruchomi się alarm.
 • Uchwyt do powieszenia - niektóre wagi powiesisz na relingu, co zaoszczędzi miejsce. W specjalny uchwyt została wyposażona waga kuchenna Brabantia 480607 Profile.

zaawansowana waga kuchenna z aplikacją

Jakiej firmy waga kuchenna?

Każdy sprzęt, nawet z segmentu małych urządzeń AGD powinno pochodzić od renomowanego producenta. Wybór cenionej marki wpływa na bezawaryjną pracę przez długi czas.

W przypadku wag kuchennych polecam takie firmy, jak Sencor, Caso Germany, Eldom, Blaupunkt, Hoto, Beurer, Joseph Joseph, Brabantia, Adler, Gotze & Jensen, Zelmer, Tech-Med, Koenic, Lamart, MPM, Severin, Terraillon, Łucznik, Milla Home, Tefal, Saturn, Clatronic, Girmi, Lafe, Scarlett, Philco, WMF, Camry, Gotie, Concept, Mesko, Optimum, Profi Cook, Esperanza, ETA, G3Ferrari, Cecotec, Gastroback, Graef, Raven, Vesta, Zwilling, Gallet, Teesa, Kenwood, Aurora.

Ile kosztuje waga kuchenna?

Ranking wag kuchennych wyłania godne uwagi modele, których zakres cen waha się mniej więcej od 60 zł do 285 zł. Kwota jest zależna między innymi od rodzaju wagi, ilości funkcji, głównych parametrów, materiału wykonania.

kompaktowa waga kuchenna

Jaką wagę kuchenną wybrać - Podsumowanie

Prowadząc zdrowy tryb życia, warto zadbać o prawidłowy skład posiłków. W tym celu posłuży dobra waga kuchenna. Powyższe porady znalazły się po to, aby wiedzieć, jaką wagę kuchenną wybrać. Na samym początku określ, jaki chcesz nabyć rodzaj wagi, jakiej dokładności pomiaru oczekujesz, jakie maksymalne obciążenie będzie odpowiednie dla Twoich potrzeb. Dowiedz się, jaka jest pojemność misy, z jakich materiałów została wykonana waga.

Celuj w funkcjonalne urządzenie kuchenne wyposażone w takie opcje, jak na przykład automatyczne wyłączanie, wskaźnik rozładowania, wskaźnik przekroczenia obciążenia, czytelny wyświetlacz, funkcję tarowania, pomiar objętości płynów, przeliczanie w różnych jednostkach wagowych czy dostęp do aplikacji mobilnej. Podstawą jest wybór zaufanej firmy i określenie, jaką kwotę możesz przeznaczyć na zakup wagi kuchennej. Nie zapomnij o położeniu wagi na stabilnym podłożu.

blog comments powered by Disqus
Jaką wagę kuchenną wybrać?