PODPOWIEDZI:

Wagi Kuchenne – Wszystko o Wyborze Najlepszej Wagi Kuchennej

Wagi Kuchenne – Wszystko o Wyborze Najlepszej Wagi Kuchennej

Nie wyobrażamy sobie świąt bez pysznych ciast. Trudno jednak o pyszne ciastko, bez dokładnego odmierzenia składników za pomocą wagi kuchennej. O sukcesie lub porażce może zadecydować kilkanaście gramów produktu, więc metoda „na oko” jest wykluczona. Jaką wagę kuchenną wybrać?

Mechaniczna czy elektroniczna - Która waga kuchenna jest najlepsza?

Odpowiedź jest prosta – elektroniczna. Waga elektroniczna jest jedynie kilka złotych droższa od mechanicznej, a gwarantuje dużo dokładniejszy pomiar. Jak bardzo? Wystarczy wspomnieć, że większość elektronicznych wag waży z dokładnością do 1g. W wagach mechanicznych może to być nawet 20g. Dodatkowo wiele wag mechanicznych nie posiada możliwości tarowania, więc jesteśmy zmuszeni do korzystania wyłącznie z akcesoryjnej misy lub odejmowania wagi tary samodzielnie.

Dokładność pomiaru w wagach kuchennych

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dokładność pomiaru odgrywa dużą rolę. Jeśli jesteś na diecie i zliczasz dokładnie każdy gram produktu, zadbaj o to, by wyniki były wiarygodne i precyzyjne. Większość wag odmierza produkty z dokładnością do 1 grama, co z powodzeniem wystarczy do domowego użytku. Jeśli jednak zamierzasz ważyć produkty lżejsze, np. przyprawy, potrzebujesz dokładniejszą wagę, np. aptekarską lub jubilerską, z dokładnością pomiaru rzędu 0,1g lub nawet 0,01g.

wagi kuchenne

Maksymalny załadunek w wagach do kuchni

Wagi kuchenne stworzone są do ważenia lekkich produktów. Waga maksymalna wielu z nich to 1kg. Warto jednak wybrać model, który pozwala na zważenie do 5 kilogramów produktów. Taki zapas zdecydowanie może się przydać, np. do zważenia owoców lub warzyw. Niezwykle ważne jest to, by po przekroczeniu limitu ciężaru, waga pokazywała błąd, a nie maksymalną wartość. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wskazana waga jest zawsze prawidłowa.

Zasilanie wag kuchennych

Większość wag zasilana jest za pomocą baterii. Wystarcza ona na długo, więc nie musimy się martwić o częstą wymianę. Warto jednak wiedzieć, że słaba bateria może nam fałszować wyniki. Jak sprawdzić w jakiej kondycji jest bateria? W najtańszych wagach symptomem będzie słabszy wyświetlacz. Jeśli cyfry są niewyraźne, prawdopodobnie należy wymienić baterię. Droższe wagi same alarmują o konieczności wymiany baterii, a niektóre z nich mają także wskaźnik stanu baterii.

Waga kuchenna z Miską - Praktyczne rozwiązanie?

Często słyszy się, że waga wyposażona w miskę jest bardziej praktyczna. Czy na pewno? Przecież różnorakich misek mamy w kuchni zazwyczaj bez liku, więc nic nie stoi na przeszkodzie by użyć jednej z nich. Dzięki temu odmierzymy odpowiednią ilość mąki bezpośrednio w misce, w której będziemy zagniatać ciasto. Po co brudzić kolejną? Dodatkowo wagi bez misy mają tę zaletę, że są zgrabniejsze, a przez to łatwiejsze w przechowywaniu. Często mają zaledwie kilka milimetrów grubości. Waga z misą może zaś utrudniać np. zważenie banana lub innego produktu o nieregularnych kształtach.

wagi kuchenne

Przelicznik jednostek wagowych w wagach kuchennych

Przepisów na pyszności jest mnóstwo. Niestety, nie wszystkie w języku polskim i niektóre podawane są w innych jednostkach wagowych, np. w funtach lub uncjach. Przelicznik jednostek wagowych pozwoli Ci zważyć odpowiednią porcję produktu bez zbędnej matematyki i główkowania. Równie użyteczny jest przelicznik wagi na mililitry.

Wagi dietetyczne - Idealne wagi kuchenne dla sportowców

Każdy sportowiec i zwolennik zdrowego odżywania wie, jak ważna jest zbilansowana dieta. W niektórych sportach, np. w kulturystyce, liczenie makroskładników jest wręcz obowiązkowe. Umożliwi Ci to waga z bazą produktów, która sama wyliczy zawartość makroskładników (tłuszczy, węglowodanów i białka), a także innych elementów, np. cholesterolu, kalorii, soli czy jednostek chlebowych. Taka waga będzie też niezbędna dla diabetyków. Najpopularniejsze wagi dietetyczne posiadają bazę 999 produktów i umożliwiają zapamiętywanie 99 najczęściej używanych składników.

wagi kuchenne

Wagi kuchenne - Sterowanie

Czy rodzaj przycisków ma znaczenie? Ogromne! Wystarczy przypomnieć sobie jak wyglądają nasze dłonie podczas przygotowywania ciasta. Aby nie zniszczyć wagi, powinna mieć ona przyciski odporne na działanie wody i brudu. Najlepsze są przyciski dotykowe. Mniej zakamarków i szczelin, to mniej problemów z myciem.

Waga kuchenna składana

Jeśli uwielbiasz modne gadżety w kuchni, koniecznie sprawdź wagi składane. Są bardzo poręcze i nie zajmują wiele miejsca, a dodatkowo posiadają najczęściej futurystyczną stylistykę, która z pewnością może się podobać. Po złożeniu zajmują tyle miejsca, co smartfon, więc mogą w szufladzie lub na półce, zupełnie nie zawadzając na co dzień. Przydadzą Ci się w wielu sytuacjach, nie tylko w domu, ale np. podczas wypadu na działkę.

Dodatkowe parametry wag kuchennych

Podczas wyboru wagi kuchennej warto również zwrócić uwagę na antypoślizgowe nóżki, zapewniające stabilność), jakość wykonania (musi być solidna i wytrzymała, polecane są płyty z hartowanego szkła lub ze stali nierdzewnej), kwestię czyszczenia (przykładowo wagi ze szklaną powierzchnią są bardzo proste w czyszczeniu), wyświetlacz (musi być wyraźny i stosunkowo duży), różnego rodzaju wskaźniki (w tym wskaźnik przeciążenia i stanu baterii). Dodatkowymi funkcjami może być pomiar temperatury otoczenia, minutnik z alarmem, chowany wieszak (zyskujemy wiszącą wagę co wiąże się z oszczędnością miejsca), jak również możliwość połączenia z naszym smartfonem za pomocą Bluetooth.

Masz już jakąś wagę kuchenną na oku? Jeśli nie, zapraszamy do naszego rankingu wag kuchennych, w którym pokazujemy najpopularniejsze modele. Z pewnością znajdziesz tam coś dostosowanego do Twoich potrzeb oraz do… wystroju Twojej kuchni. No co, przecież stylistyka jest równie ważna co użyteczność, nie sądzicie?

blog comments powered by Disqus
Wagi Kuchenne – Wszystko o Wyborze Najlepszej Wagi Kuchennej