PODPOWIEDZI:

Składany iPhone, PS5 Slim, najbardziej ekologiczny samochód - VideoNews 374

Składany iPhone, PS5 Slim, najbardziej ekologiczny samochód - VideoNews 374

Nowy VideoNews to nowa porcja niespodziewanych treści, przełomów i informacji, o których pewnie już wiedzieliście, ale w razie czego napiszemy o nich jeszcze raz. To wszystko w przystępnej formie VideoNewsa 374.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Nie zapomnijcie wchodzić na naszego Instagrama i zostawiać obserwacje!

Krótko i na temat

  • Użytkownicy Xbox Insider Hub (program testowania oprogramowania dla Xboxa) otrzymali zestaw pytań dotyczących... ekologicznego korzystania z konsol. Jedno z pytań sugeruje, że firma może myśleć nad trybem ekologicznym w grach, który przykładowo obniżałby liczbę klatek na sekundę.
  • RTX 4080 12 GB, z którego premiery Nvidia zrezygnowała, zadebiutuje jako RTX 4070 Ti już 5 stycznia - przynajmniej według doniesień użytkownika Twittera @Kopite7Kimi.
  • Tymczasem Sony Interactive Entertainment zgotowało nieciekawą niespodziankę tym, którzy chcieli zagrać w God Of War: Ragnarok po polsku. Część z fizycznych egzemplarzy gry sprzedawanych w Polsce nie posiada polskiego dubbingu. Firma przygotowała aktualizację 2.01 dostępną na PS5, a niebawem pojawi się aktualizacja 2.02 na PS4.

Mini telewizor od TinyTV Mini

  • The TinyTV Mini rozwiąże problem braku polskiego dubbingu w God of War, bo nie ma głośników. Jest za to miniaturką telewizora z ekranem OLED o rozmiarze 0,6 cala z ekranem 64x64 piksele. Za taki komfort oglądania trzeba zapłacić 50$ na Kickstarterze
  • Samsung pobił rekord pobierania danych w sieci 5G na dystansie 10 km, osiągając 1,75 Gbps wysyłania. Nie tak imponujący była średnia prędkość wysyłania danych - "zaledwie" 61,5 Mbps.
  • Google rozwija dwa produkty tworzące video na bazie napisanych przez nas zdań. Tu zobaczycie Imagen Video oraz Phenaki.

Powstał składany iPhone

Na składane urządzenie od Apple przyjdzie nam czekać - według analityka rynkowego Ming Chi Kuo najwcześniej do 2024 roku. Z takim stanem rzeczy nie mógł pogodzić się zespół Tech Aesthetics z Japonii. Wykorzystali obudowę Motoroli Razr z 2019 roku do stworzenia iPhone'a V - składanego w pół telefonu. Ekran, który wykorzystano pochodzi z iPhone'a X. Nim udało się znaleźć właściwą matrycę, projektanci wykorzystali 37 starych ekranów iPhone'a.

► iPhone 14 w sporej promocji!

To jednak nie był najbardziej wymagający element zestawu, tym okazała się płyta główna, która składała się z części wykonanych drukiem 3D. Aby projekt się udał, dokonano mocnego ograniczenia baterii - ta ma pojemność zaledwie 1000 mAh i nie obsłuży bezprzewodowego ładowania. Ekipa Tech Aesthetics nieco zmieniła oprogramowanie, by dopasować je do składanego ekranu. Tworzenie składanego smartfonu zajęło niemalże rok.

Playstation 5 Slim pojawi się w przyszłym roku?

The Leak dotarło do informacji, które sugerują powstanie zauważalnie mniejszej wersji Playstation 5. Już w ubiegłym roku Sony zmniejszyło wymiar płyty głównej, ale nie na tyle, by stworzyć nowy wariant sprzętu. Firma skurczy płytki półprzewodnikowe dzięki niższemu procesowi technologicznemu. Nowy wariant nie uzyska jednak nazwy Slim, a Sony może wprowadzić go jako główną opcję zakupową. Celem jest obniżenie kosztów dostawy poprzez zmniejszenie pudełka.

Playstation 5 może znacząco się zmniejszyć (fot. Ben Iwara)

Zobacz cenę Playstation 5 z grą God of War: Ragnarok

Nowa konsola miałaby zachować tę samą moc, co bazowe Playstation 5. Jedyną większą zmiana najprawdopodobniej będzie rezygnacja z dedykowanej podstawki, dzięki czemu konsola utrzyma się pionowo i poziomo samodzielnie. Całość ma działać identycznie przy mniejszym poborze mocy i niższych temperaturach. Sony planuje rozpocząć produkcję w drugim kwartale przyszłego roku i wypuszczać pierwsze konsole w połowie od trzeciego kwartału 2023 roku.

Jeśli zginiesz w grze, zginiesz w prawdziwym życiu

Palmer Luckey to jeden ze współzałożycieli Oculusa, który stworzył autorską wersję gogli Meta Quest Pro... z trzema ładunkami wybuchowymi. Gogle wyposażono w fotokomórkę, która rozpoznaje określone częstotliwości światła. Gdy na ekranie pojawia się odpowiednie natężenie czerwonego światła, ładunki eksplodują

Palmer Luckey stworzył wybuchową wersję gogli

Inspiracją dla projektu były wydarzenia z uniwersum Sword Art Online. W tym MMO w jednym z wydarzeń 6 listopada 2022 graczom fikcyjnych gogli NerveGear grożono użyciem przeciwko nim wbudowanego generatora fal elektromagnetycznych. Palmer Luckey w swoim dziele chce dodatkowo stworzyć blokadę, która uniemożliwi zdjęcie gogli bez konsekwencji.

Powstał przedmiot do... łaskotania robaków?

Uczeni z uniwersytetu Ritsumeikan w Japonii stworzyli robotyczne "mikropalce". Ich końcówki mają zaledwie 1,2 cm długości oraz 0,3 cm szerokości. Wszystko z użyciem elastycznych czujników tensometrycznych (czujników naprężenia) i "mięśni" z pneumatycznych balonów. Obiektami testowymi były kulanki, których siła reakcji na dotyk była wyznacznikiem tego, jak mocno są dotykane przez maszynę.

MIniaturowe palce pozwalają na precyzyjny chwyt bez uszkodzenia owada

Okazało się, że ruch wypychający ich kończyn miał siłę mniejszą niż 10 milinewtonów, co pokrywa się z dotychczasowymi szacunkami naukowców. To oznacza, że rękawice mogą być precyzyjnym narzędziem do reakcji z bardzo małymi obiektami, także w rzeczywistości wirtualnej.

Czy Twitter wkrótce zbankrutuje?

Po przejęciu Twittera przez Elona Muska platforma zniknęła z amerykańskiej giełdy, a obietnice pełnej wolności słowa przyczyniły się do fali rezygnacji reklamodawców z wydawania pieniędzy na Twitterze. Wśród nich Omnicon, druga największa globalnie agencja reklamowa, która swoją decyzję motywuje niepewnością co do sytuacji rynkowej. Sam Elon Musk w wiadomości do pracowników ostrzega, że jeżeli Twitter nie uzyska znacznych przychodów z subskrypcji Twitter Blue, może nie przetrwać ekonomicznej zapaści. W tym miejscu przeczytacie oryginał wiadomości.

Nowe oznaczenie przy koncie (na szaro) indukuje posiadanie oficjalnego konta

Kontrowersje wzbudza fakt, że użytkownicy Twitter Blue otrzymują to samo oznaczenie, które kiedyś służyło do informowania o zweryfikowanym koncie. W tym tygodniu Twitter stworzył drugie oznaczenie widoczne w profilu, usunął je, a następnie przywrócił - od teraz zweryfikowane profile mają dwa znaczki. Na zamieszaniu skorzystały konta podające się za polityków oraz marki. Najjaśniejszym przykładem jest firma Eli Lily, produkująca w Stanach Zjednoczonych insulinę. Tweet o uczynieniu insuliny darmową był jedną z przyczyn spadku wartości akcji firmy o ponad 20 dolarów.

Auto, które oczyszcza atmosferę podczas jazdy

Studenci i naukowcy z Uniwersytetu w Eindhoven stworzyli ZEM - Zero Emission Mobility. Ich pojazd przechwytuje dwutlenek węgla za pomocą wlotu umieszczonego na przodzie karoserii. Technologia oferuje wydajność rzędu 2 kilogramów CO2 przechwyconych na dystansie 32 tysięcy kilometrów. Dorosłe drzewo w ciągu roku przejmuje około 21 kilogramów. Po przefiltrowaniu związki węgla mogą zostać ponownie wykorzystane, chociażby jako paliwo.

Ekipa pracująca nad ZEM to w znacznej mierze studenci

Samochód zaprojektowano tak, by większość jego części mogła zostać ponownie wykorzystana lub zrecyklowana. Pojazd wyposażono w panele słoneczne, które odpowiadają za produkcję około 15% zapotrzebowania energetycznego dla ZEM. Z kolei dzięki technologii ładowania zwrotnego pojazd może posłużyć za generator prądu dla domu. Twórcy ZEM nie planują wypuścić pojazdu na rynek.


Zobacz pozostałe ciekawostki technologiczne:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Składany iPhone, PS5 Slim, najbardziej ekologiczny samochód - VideoNews 374