PODPOWIEDZI:

Z wizytą w showroomie HAMA

Z wizytą w showroomie HAMA

Wiecie, że Hama w przyszłym roku będzie miała 100 lat? Od tego czasu wiele zmieniło się w tym, czym zajmuje się firma oraz co produkuje. Długą drogę przebył także polski oddział firmy Hama, który istnieje od 2000 roku. O tym, jakie obecnie są kierunki rozwoju firmy, na co ona stawia i co oznacza to dla klientów, dowiedziałem się podczas wizyty w showroomie Hama pod Poznaniem.

To była interesująca wizyta. Myślałem, że to podczas wizyty na stoisku firmy Hama w Berlinie zobaczyłem sporo produktów, ale to, co miał do zaoferowania showroom w Robakowie pod Poznaniem, zrobiło wrażenie. Ilość produktów, zarówno tych, które stworzyła Hama, jak i tych, które dystrybuuje, powala. Tuż przed setną rocznicą miałem okazję zobaczyć, jakie są perspektywy i co Hama uznaje za ważne w swoich produktach.

Jakość jest i będzie ważna

Hama myśli szeroko o swoim portfolio produktowym. W jej ofercie globalnie znajduje się około 15000 produktów, z czego w samej Polsce - 4500. Co ciekawe, produkty, które stworzyła Hama, znajdziemy nie tylko pod tą marką, ale i markami własnymi wielu sieci handlowych, jak chociażby Auchan. To dowód na zaufanie zyskane dzięki jakości produktów. A jakość ma swoją cenę.

Tematem, o którym często nie mówi się przy zakupie kabli, jest ich zgodność z urządzeniami. W erze coraz to nowszych technologii ładowania, ale i coraz wymyślniejszych praktyk producentów warto mieć kabel, który nie tylko naładuje urządzenie lub prześle dane, ale i zrobi to w bezpieczny sposób.

Kable Hama z serii Prime Line są podwójnie testowane

I tu dochodzimy do kwestii wyróżniającej produkty marki Hama na tle odpowiedników z dalekiego Wschodu - certyfikacje. Najbardziej widoczne jest to w przypadku kabli do ładowania iPhone'ów. Hama współpracuje z rzetelnymi dostawcami komponentów, w tym mikrochipów, które znajdują się w kablach z USB-C do złącza Lightning. Tylko takie kable zapewniają pełną prędkość ładowania i to także z tego powodu na pudełkach pojawia się stosowne oznaczenie. 

Taki proces produkcyjny kosztuje więcej. Jak tłumaczy Tomasz Wilczyk, dyrektor działu Product Management Hama:

Od tego, czy jest to chip certyfikowany, zależy, czy ładowanie naszego iPhone'a będzie przebiegać w odpowiedni sposób [...] Jeżeli taki chip jest niewiadomego pochodzenia, nie wiemy, w jaki sposób ładowarka połączy się z telefonem. 

Wydaje się, że nie ma co oszczędzać na kablu, gdy ma się do czynienia ze smartfonami kosztującymi powyżej 5000 złotych (a w najdroższych wariantach nawet 10000 złotych). 

Ładowanie MagSafe wykorzystamy m.in. w ładowarce 3 w 1

W tym miejscu nie kończy się oferta akcesoriów dopasowanych do produktów Apple. Hama stworzyła serię Magline, w której znajdują się etui oraz ładowarki kompatybilne ze standardem MagSafe. Moją uwagę szczególnie zwrócił zestaw, którym jednocześnie naładujemy smartfon, słuchawki AirPods oraz Apple Watch. Nie zabrakło wsparcia dla ładowania bezprzewodowego o mocy 15W, tak jak w innych sprzętach kompatybilnych z Apple, jak ładowarki do samochodów czy ładowarki sieciowe.

Nowa ładowarka Hama jest o 33% mniejsza od poprzedniczki

Nowe ładowarki stawiają na azotek galu. Ten materiał przewodnikowy zastępuje tradycyjnie używany krzem, by zachować dużą przepustowość energii bez nadmiernego nagrzewania się i nie tworzyć przy tym ciężkiej, nieporęcznej kostki. Stąd dość kompaktowy rozmiar - nowa mini ładowarka HAMA 20 W jest o 1/3 mniejsza od ubiegłorocznej edycji. Nie zabrakło przy tym wsparcia zarówno dla standardu Power Delivery 3.0, jak i Qualcomm Quick Charge 3.0. Naładuje także urządzenia Apple z pełną mocą, dlatego producent określa ją mianem ładowarki 3 w 1. 

Warto zaznaczyć, że produkty pod szyldem Hama są podwójnie testowane - zarówno w Shenzhen, jak i w Niemczech. 

Ekologia ma znaczenie

Wiemy, jaki jest naukowy konsensus: antropomorficzne zmiany klimatu są zauważalne i trzeba stopniowo je spowalniać, a w domyśle: zapobiegać im. To wyzwanie dla firm działających na wielu rynkach, bowiem każdy ruch musi być skoordynowany. Zwłaszcza gdy ma się tak szeroki zakres produktów jak Hama.

Nowe opakowania nie będą już kipieć plastikiem

Można czekać na regulacje na poszczególnych rynkach, ale można także zdecydować się na ruchy wybiegające naprzeciw.

Od tego roku wprowadzamy aktywne działania, żeby zredukować ślad węglowy we wszystkich naszych produktach. Na pierwszy ogień idą akcesoria GSM. Zredukujemy w nich cały plastik, który był zawarty w opakowaniach, i magnesy. Opakowania będą miały certyfikat FSC. [...] Dzięki temu po otwarciu opakowania sam produkt zapakowany jest w papierowy woreczek. Po wyjęciu ładowarki możemy taki woreczek, jak i całe opakowanie, wyrzucić do kosza na papier. 

Hama zdała sobie sprawę, że choć poprzednie pudełka mogły wyglądać efektownie, tak ich produkcja wiązała się z dodatkowym wykorzystaniem tworzyw sztucznych. Klienci nie zawsze oddzielali je od pudełka przy wyrzucaniu, a w dodatku podejrzewam, że nie każdy zawracał sobie głowę magnesem. Czasem trzeba podjąć więc decyzję wychodzącą naprzeciw tym oczekiwaniom klientów, z których ci mogą nie zdawać sobie sprawy. W dalszym ciągu na froncie znajdziemy obraz produktu, więc nie kupujemy kota w worku. 

Małe opakowanie to mniej odpadów

Produkty marki Hama będą pakowane w Europie w pudełka zgodne ze standardami FSC. To oznacza, że wykonano je z materiałów pozyskanych w uczciwy sposób, bez naruszania zagrożonych i wiekowych struktur leśnych, a pracownicy otrzymali uczciwe wynagrodzenie za swoją pracę. Oznaczenie FSC pojawia się na produktach z certyfikowanymi łańcuchami dostaw.

Hama ma w ofercie wiele zaskakujących produktów

Jeżeli na myśl o firmie Hama do głowy przychodzą wam kable, to jest to jak najbardziej pozytywne skojarzenie. Nie powinno jednak być jedynym. W swoim portfolio producent ma sporo sprzętów, o których być może nie wiedzieliście. 

Zaawansowane stacje meteorologiczne to lepszy pomysł niż zegarek

Mnie zaskoczyła na przykład bogata oferta stacji meteorologicznych. Od najprostszych, skupiających się tylko na pokazywaniu czasu i temperatury, przez rozwiązania z przezroczystym ekranem i z kilkoma sensorami, a kończąc na sprzętach rejestrujących fazy księżyca i diagramami ciśnienia. Część z nich wyposażono w zegary DCF synchronizowane drogą radiową z zegarem atomowym w Frankfurcie, więc godzina zawsze będzie pokazana z dokładnością. 

Wiele kolorów i wiele modeli - Hama stawia na różnorodność

Hama ma też swoje do powiedzenia w kategorii słuchawek. Przede wszystkim skupia się na bezprzewodowych rozwiązaniach dousznych, ale nie bierze sobie za cel wszystkich segmentów. Zamiast tego celuje w niższy segment cenowy. Tam także ważne jest dopasowanie sprzętu do ucha, dlatego w asortymencie znalazłem zarówno słuchawki z długą płytką dotykową wychodzącą poza ucho, jak i tzw. pchełki i to w wielu kolorach. W segmencie do 200 złotych producent ma wiele sprzętów.

Słuchawki Hama dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach

A skoro jesteśmy przy rozwiązaniach audio, nie sposób nie wspomnieć o tym, że Hama tworzy także głośniki i są to rozwiązania nietuzinkowe. O Hama Twin 2.0 możecie poczytać tutaj, ale moją uwagę w showroomie przykuł głośnik Hama Soundbarrel. Po części ze względu na swoje rozmiary - to sprzęt, który rozmiarami przypomina małą torbę sportową. Nie dziwi więc, że mieści w sobie sporą moc. Dwa głośniki o mocy 20 W oraz dwa radiatory po 10 W każdy rozniosą dźwięk po całej sali treningowej chociażby podczas sesji zumby.

Hama Soundbarrel to spory głośnik (dłoń dla skali)

To sprzęt w niskiej cenie jak na swoje gabaryty, a tu nie kończą się jego zalety. Poza Bluetooth 5.0 połączymy się z nim za pośrednictwem USB oraz złącza słuchawkowego. Dodatkowo całość posłuży za źródło energii dzięki funkcji Power Pack. Bez problemu odtworzy też muzykę przez 12 godzin na 50% głośności, a 50% głośności w tym sprzęcie wystarczy, by obudzić sąsiada mieszkającego piętro wyżej. Jeśli jednak korzystacie ze takich głośników na zewnątrz, ucieszy was wodoodporność w standardzie IPX6. 

Te i inne produkty mobilne można kupić w sklepie https://hamamobile.pl/
 

W portfolio producenta nie brakuje także powerbanków. Te wyróżniają trzy cechy. Po pierwsze, są to sprzęty naładowane i gotowe do użytkowania od momentu wyjęcia z pudełka. Drugim wyróżnikiem jest informacja o tym, czy powerbank jest gotowy do zabrania do samolotu. Na pudełkach powerbanków znajdziemy stosowną naklejkę z napisem. Po trzecie, producent zastosował ogniwa High Density, więc większą pojemność osiągniemy przy mniejszym rozmiarze.

Powerbanki Hama otrzymały informację o tym, że są gotowe na lot

Powerbanków z logiem Hama widziałem sporo. W oczy, a właściwie w dłonie, rzuciło mi się przyjemne wykończenie i wymiary, które nie przerażały. Nawet model o pojemności ogniwa 20000 mAh nie przytłaczał rozmiarem.

Hama nie tylko produkuje, ale i dystrybuuje oraz naprawia

Możliwości logistyczne, jakie oferuje Hama, docenili najwięksi gracze w wielu kategoriach. Wśród nich nowi gracze i starzy wyjadacze. Hama dostarcza produkty między innymi Samsung, realme, Huawei, Ecovacs, Marshall, Fresh'n'Rebel czy Sandisk, który jako pierwszy podjął współpracę z firmą. Dla zagranicznych koncernów znalezienie partnera, który ma gotową sieć dystrybucyjną, jest szalenie istotne przy wejściu na nowy rynek. Hama od 2014 roku ma nowe centrum wysyłek, które dziennie potrafi przygotować nawet 10000 paczek.

Wykorzystujemy nasz know-how, żeby dystrybuować w odpowiedni sposób [...]. Mamy przystosowany dział handlowy, magazyn oraz serwis do obsługi szerokiej gamy marek, bo obsługujemy tam też swoją markę.

W tym cytacie pada także słowo o "serwisie". Przy debiucie nowej marki na rynku szybkie rozwiązywanie pierwszych problemów jest kluczowe dla reputacji. Entuzjastyczny klient, który zaryzykował wybór nowego producenta w kraju, powinien czuć, że jego decyzja nie jest zła. Szybka naprawa gwarancyjna może w tym pomóc.

Kolorów w portfolio dystrybucyjnym firmy Hama nie zabraknie

Poza tym współprace mają głębsze znaczenie. Tak jak przy słuchawkach bezprzewodowych własnej marki, Hama otwiera się na kolory, udostępniając szerokie pole wyboru klientom. Widać to chociażby w gamie słuchawek Jabra czy powerbanków firmy Fresh'n'Rebel, gdzie nie brakuje zarówno ciepłych, jak i chłodnych barw. Wszystko z myślą o dopasowaniu się do klienta, który coraz częściej poza jakością chce czuć, że technologia go otaczająca ma w sobie coś więcej.

Hama dystrybuuje produkty wielu marek

Wyrażanie kolorów w filozofii firmy Hama odbywa się także za pośrednictwem licznych etui dla urządzeń Samsunga czy Huawei. Kolorowe portfolio dopełnia także Philips, który zaufał marce w dostarczaniu do sklepów produktów z serii Hue. Z kolei taka współpraca nie szkodzi temu, by Hama tworzyła własny system inteligentnego domu, który z roku na rok staje się coraz lepszy i współpracuje z popularnymi rozwiązaniami smart home pokroju Google Home czy Apple HomeKit. 

Hama to więcej, niż moglibyście się spodziewać

Bogate portfolio produktów i wielomilionowe sprzedaże, a także liczne współprace. To, co zobaczyłem pod Poznaniem w showroomie, pokazuje skalę, która nie jest do objęcia na jednej wizycie. To, co jednak jest ważne dla klienta końcowego, to szeroki wybór produktów, które oferują wysoką jakość wykonania i są dodatkowo sprawdzane pod kątem wytrzymałości.

Hama ma naprawdę wiele do zaoferowania

Niezależnie od tego, czy czytacie ten tekst jako fani technologii, poszukiwacze idealnego kabla czy też inwestorzy nowej marki - pamiętajcie o tym, co ma do zaoferowania Hama. Kto wie, czy niebawem nie staniecie przed wyborem, w którym to właśnie Hama okaże się najlepszą opcją.

Materiał reklamowy dla Hama Polska.

blog comments powered by Disqus
Z wizytą w showroomie HAMA