PODPOWIEDZI:

EF a EF-S - Różnice Między Mocowaniami Canona

EF a EF-S - Różnice Między Mocowaniami Canona

Firma Canon ma w swojej ofercie 3 możliwe mocowania obiektywów: EF, EF-S i EF-M. Ten ostatni jest systemem używanym do aparatów bezlusterkowych, takich jak wyczekiwany EOS M5, mocowania EFi EF-S są mocowaniami na lustrzanki Canona. Przy systemie EF-M nie ma żadnej filozofii. Jeżeli mamy aparat na tym systemie, to musimy do niego kupić obiektyw na mocowaniu EF-M (oczywiście są jeszcze przejściówki). Filozofia natomiast pewna jest przy mocowaniach EF i EF-S. Są między nimi pewne różnicę, które postaram się objaśnić.

Mocowanie EF

Elementarną różnicą w tych systemach, jest to, że EF jest mocowaniem na aparaty o matrycach pełnoklatkowych (EOS 5D, 6D, 1D), a EF-S na matryce APS-C (czyli te mniejsze), wykorzystywane przy np. Canonie 750D, czy 80D. System EF jest nadrzędny dla obu tych mocowań, co oznacza, że każdy obiektyw na tym systemie możemy zamontować na każdą lustrzankę Canona.

Zapraszamy na pierwszą recenzję bez zbędnej wazeliny, iPhone'a 7!

Mocowanie EF-S

Obiektyw przystosowany do mocowania EF-S możemy zamontować na każdą lustrzankę z matrycą APS-C, ale już nie na każdą pełną klatkę. Jeżeli uda nam się jednak takie szkło zamontować, to do czynienia będziemy mieli z winietowaniem. Wynika ono z wielkości obszaru, pokrywanego przez światło padające na matrycę. Przy obiektywach pełnoklatkowych, będzie to pokrycie obszaru wielkości pełnej klatki, dlatego możemy swobodnie mocować te obiektywy na aparaty o mniejszych matrycach (obiektyw pokrywa obszar większy, niż jest nam w zasadzie potrzebny).

kit canon


Ekspresy do Kawy

Obiektywy EF-S pokrywają obszar wielkości matrycy APS-C, dlatego, gdy mocujemy je na pełną klatkę – do czynienia mamy z winietowaniem (obiektyw pokrywa za mały obszar, dlatego brzegi kadru są ciemne). UWAGA! Wielkość obszaru pokrywanego przez obiektyw nie ma wpływu na jego crop factor. Obiektyw 24mm EF będzie miał taki sam kąt widzenia, jak obiektyw 24mm EF-S (założone oczywiście na aparat o tej samej wielkości matrycy. Podawana ogniskowa obiektywu zawsze jest standaryzowana (odnoszona do ogniskowej dla pełnej klatki).

aps-c

Planujesz zakup lustrzanki? Może ten fajny zestaw przypadnie Tobie do gustu!

Pytanie zasadnicze brzmi – co wynika z tego, że obiektywy EF pokrywają za duży obszar, niż byśmy tego potrzebowali (oczywiście przy matrycy APS-C). Ano to wynika, że płacimy za coś, czego nie używamy. W związku z tym porównałem jakość zdjęć z 2 obiektywów:

  • EF 24mm f/2.8 IS USM

  • EF-S 24mm f/2.8 STM

W cenie obiektywu EF 24mm moglibyśmy kupić około trzech obiektywów EF-S 24mm. Zobaczymy, czy ta różnica w cenie faktycznie przekłada się na jakość zdjęć. Test przeprowadziłem na aparacie o matrycy APS-C – Canon 7D Mark II.

różnice w obiektywach

Wykonałem na obu obiektywach serię zdjęć tablicy testowej na różnych wartościach przysłon. Przy przysłonie f/2.8 różnicy większej nie widziałem. Skusiłbym się wręcz na stwierdzenie, że obiektyw EF-S wypadł tutaj nieco lepiej. Przy przysłonie f/4.0 różnicy już faktycznie nie widać. Dopiero przy przysłonie f/8 obiektyw EF-S robi się delikatnie mniej ostry (nadal różnica jest znikoma). Ta minimalna rozbieżność między obiektywami utrzymuje się dalej, wraz ze wzrostem wartości przysłony, aż do maksimum, czyli f/22.

autorskie foto

Test nie pozostawia złudzeń. Za 3-krotnie niższą cenę uzyskaliśmy taką samą jakość obrazu. Gdybym wykonał zdjęcia obiektywem EF na pełnej klatce, to wypadłby on oczywiście lepiej, bo do tego jest stworzony, ale na matrycy APS-C różnicy, jak widać, nie ma (tracimy część jakości). Nie jest to żaden ewenement, lecz prawidłowość. Obiektywy EF-S wymagają mniej i są tańsze.Ekspresy do Kawy

W jakiej sytuacji inwestować w szkło EF, a w jakiej w EF-S?

Jeżeli macie aparat pełnoklatkowy, to wyboru nie macie – musicie kupować szkło EF (które ma o wiele więcej obiektywów do wyboru, niż EF-S). Jeżeli jednak posiadacie lustrzankę APS-C, to pytanie brzmi, czy jest to dla was etap przejściowy – zamierzacie się przenieść na pełną klatkę – wtedy warto jest już inwestować w szkło EF, gdyż obiektywy EF-S przestaną być wam potrzebne wraz z zakupem pełnej klatki. Jeżeli planujecie jednak pozostać przy aparatach APS-C, to co fajniejszymi obiektywami EF-S radziłbym wam się zainteresować. Jeżeli chcecie zmienić aparat na produkt innej firmy, to też polecam szkło EF-S, gdyż mniej pieniędzy w nie utopicie, a kupując aparat innej firmy, i tak przestanie być wam ono potrzebne.

blog comments powered by Disqus
EF a EF-S - Różnice Między Mocowaniami Canona