PODPOWIEDZI:

Recenzujemy iPhone'a 7! Warto Go Mieć?

Nowy iPhone 7, to w zasadzie stary iPhone. Telefon, w którym stare pomysły zapakowano do nowego opakowania. Wodoszczelność, niewielkie usprawnienia systemu, a nawet usunięcie ponadczasowego mini jacka. Wszystko już widzieliśmy. Od kiedy jednak od Apple wymagamy rewolucji? Firma ta już jakiś czas stara się wykorzystywać dostępne już rozwiązania w nowy sposób. iPhone 7 to produkt, który idealnie wpisuje się w tę regułę, aby to ujrzeć wystarczy skupić się detalach. Cześć tutaj Szakal, a wy oglądacie recenzję iPhone’a 7 na kanale VideoTesty.

iPhone 7 Plus

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Przyzwoity wyświetlacz
  • Piękny czarny kolor
  • Odświeżony design
  • Wodoszczelna obudowa
  • Świetne głośniki stereo
  • Funkcja 3D Touch
  • Głęboka immersja dzięki Taptic Engine
  • Rewelacyjna wydajność
  • Bardzo dobry aparat
  • Optyczna stabilizacja
  • Szybki czytnik linii papilarnych • 4G LTE Cat.12 (600 Mbps) • Nowe funkcje w iOS
WADY
  • Brak portu mini jack
  • Bateria powinna być większa
  • Brak slotu na microSD
  • Konieczność synchronizacji z iTunes
  • NFC tylko dla Apple Pay
  • Brak ładowania indukcyjnego
  • Irytujące elementy w iOS 10
  • Okazjonalne problemy z WiFi

Design: Ewolucja iPhone’a, tak samo jak w Andoidzie

W tym roku miałem w ręku prawie wszystkie topowe urządzenia z Androidem i większość z nich w kwestii designu przeszła jedynie lekki face lifting. To samo zrobiło Apple. iPhone 7 jest niemal identyczny, w porównaniu do poprzedników. Prawie, bo jednak pewne detale robią w tym przypadku dużą różnicę. Dwa nowe kolory zdecydowanie przypadły mi do gustu, a minimalizacja linii anten telefonu oraz nowy obiektyw aparatu sprawiają, że ten smartfon prezentuje się świetnie. Matowy iPhone 7, to w mojej ocenie najładniejszy telefon tego roku. Ale fakt, macie rację – na te szczegóły nie każde oko zwróci uwagę.

Recenzja Iphone 7 - Wady i Zalety

iPhone 7 – specyfikacja techniczna:

  • Wymiary: 138.3 x 67.1 x 7.1 mm
  • Waga: 138 g
  • Certyfikat IP67
  • Wyświetlacz: 4,7”, IPS LCD
  • Rozdzielczość: 750 x 1334 px
  • 3D Touch display & home buton
  • System: iOS 10.0.1
  • Chipset: Apple A10 Fusion
  • CPU: Quad-core
  • GPU: Six-core
  • RAM: 2 GB
  • Pamięć wewnętrzna: 32/128/256 GB
  • Aparat: 12 MP, f/1.8, 28mm, OIS
  • Secondary    7 MP, f/2.2, 32mm
  • Bateria: Li-Ion 1960 mAh
  • Czas rozmów: 14 h (3G)
  • Odtwarzanie muzyki: 40 h

Na froncie z kolei uświadczymy ekran, którego rozdzielczość nie zmieniła się od dwóch lat. Między innymi ten element sprawia, że Androidowym Geekom, a szczególnie posiadaczom Xiaomi aż gotuje się w głowie, że ktoś może wydać tyle pieniędzy na najnowszy produkt Apple. Przy okazji – na naszym kanale możecie obejrzeć porównanie iPhone’a z Xiaomi Mi5. Wydawać by się mogło, że Apple sprzedaje przestarzałą technologię ludziom, którzy mają nieco grubszy portfel. To nie prawda.

Recenzja Iphone 7 - Wady i Zalety

Fakt jest taki, że nie potrzebujesz bardzo wysokiej rozdzielczości na tak niewielkim wyświetlaczu, gdyż gęstość pikseli jest tutaj stanowczo zadowalająca. Czego iPhone nie miażdży ilością pikseli, nadrabia balansem barw, kontrastem czy maksymalna jasnością. Choć warto zaznaczyć, że deklarowane przez Apple 25% więcej mocy podświetlenia ekranu, możemy uzyskać jedynie w trybie automatycznego dostosowywania jasności. Muszę też wspomnieć, że jako osoba, która uważa przekątną matrycy 5 cali za optymalną miałem niekiedy problemy z wybieraniem elementów, znajdujących się na krawędziach zbyt małego dla mnie ekranu iPhone’a. 

Punkt dla Apple: Wodoszczelność IP67

Niezmiernie cieszę się, że Apple dogoniło konkurencję w kwestii pyło i wodoszczelności. Sprawdziliśmy ją topiąc telefon w AquaParku, link do filmiku znajdziecie w karcie. W mojej ocenie jest to zdecydowanie najważniejsza zaleta iPhone’a 7, każdy smartfon powinien być w taką funkcję wyposażony. Ułatwia ona życie, kiedy korzystamy z urządzenia w łazience czy podczas mycia naczyń, a okazjonalnie pozwoli wykonać selfie pod wodą. Należy podkreślić, iż Apple oświadcza, że smartfon w trakcie użytkowania może przestać być wodoszczelny, a ewentualnych wodnych uszkodzeń gwarancja nie pokryje.

Nieziemskie głośniki i… brak mini jacka!

Kolejna rzecz, bez której od testów smartfona Alcatel Idol 4 nie mogę żyć. Pojedynczy głośnik z iPhone’a 6s został wymieniony na parę głośników stereo. Jeden znajduje się u dołu, drugi umieszczony został w słuchawce telefonu. Wbudowane głośniki grają świetnie, a po zakupie iPhone’a 7 nawet zwyczajne oglądanie filmów na YouTube wejdzie na nowy poziom immersji – dźwięk jest bardzo głośny, a zarazem niezwykle czysty – nie ma żadnego rzężenia czy innych zakłóceń. 

Recenzja Iphone 7 - Wady i Zalety

Mówiąc o dźwięku nie mogę pominąć braku mini jacka. Fakt, Apple go usunęło, ale tak naprawdę pierwsza zrobiła to firma Lenovo w modelu Moto Z, najcieńszym flagowcu świata. Czy tęsknię za mini jackiem? Tak, ale nie mam za złe, gigantowi z Cupertino, że go uśmiercił. W ostatnich latach rynek słuchawek bluetooth bardzo się rozwinął i dużo osób na co dzień korzysta tylko z bezprzewodowych rozwiązań. Jeśli jednak jesteś audiofilem, który potrzebuje najlepszych doznań akustycznych, albo jeżeli Twoje auto nie ma bluetootha, odpowiedź jest prosta – iPhone 7 to nie smartfon dla Ciebie. Wszyscy inni będą musieli przywyknąć do nowych-starych Earpodsów na port lightning. Mogą też używać dołączony do opakowania adapter, choć fakt jest on wątpliwej jakości, albo… skorzystać z połączenia bluetooth! Prawda jest taka – macie wybór!

W zamian gniazda audio – Taptic Engine

Miejsce, które inżynierom udało się odzyskać poprzez usunięcie jacka wykorzystano na zastosowanie Taptic Engine, czyli swego rodzaju silniczka wibracji. Taptic zaimplementowano w systemie wszędzie, gdzie się dało. Od nieśmiałego uderzenia, kiedy belka powiadomień przesuwa się w dół, przez subtelne kliknięcia przy poruszaniu kompasem lub wybieraniu danych na kołowrotku aż po delikatne puknięcie, kiedy uaktywnia się funkcja wykrywania nacisku na ekran 3D Touch. To wszystko sprawia, że iPhone 7 faktycznie jest SMART-fonem, czuć, iż to co trzymamy w ręku „żyje”.

Nie można zapomnieć, że Taptic Engine to również podstawa do stworzenia złudzenia, jak gdyby pod ekranem nadal był fizyczny przycisk początek. Teraz mamy tam po prostu jedną taflę szkła, a na jej środku świetnie działający czytnik linii papilarnychTouch ID. W rzeczywistości guzik początek to tak naprawdę optyczny touchpad, ale silniczek wibracji nie daje nam tego odczuć, pomimo, że panel jest całkowicie nieruchomy. Zawsze byłem zwolennikiem pojemnościowych klawiszy, a w połączeniu z Taptic Engine, to po prostu najlepsze co można sobie wymarzyć.

Jest jednak istotna wada tego rozwiązania, jeżeli nasz palec jest wilgotny, albo kiedy mamy na sobie rękawiczki, przycisk nie zadziała. Apple pożyczyło jednak od Motoroli i Nokii funkcję podnieś, aby wybudzić, dzięki której iPhone 7 podświetli swój ekran, kiedy tylko podniesiemy go z blatu czy wyjmiemy z kieszeni. Tak czy siak, bez gołego palca do systemu nie wejdziemy.

iphone 7 vs iphone 6s

iOS 10: Świeżość zalatująca starą farbą

Muszę przyznać, że nigdy nie przepadałem za konserwatywnym podejściem Apple do iOSa. Czuję się, jak uwiązany na smyczy –pliki muszę wgrywać na smartfona przez irytującego iTunesa, a w samym interfejsie nie możemy zmieniać motywów czy wrzucić na pulpit widżetów. Nie mówiąc już o braku listy aplikacji, wszystko ląduje od razu na ekran główny. Minusów jest więcej, bo rzeczy, które Apple ustanowiło przy pierwszym iPhonie są już zwyczajnie przestarzałe, jak np. umiejscawianie guzika powrót w najdalszym od kciuka rogu ekranu. 

Co, jak co, ale muszę przyznać, że iOS 10 śmiga niezwykle płynnie. Ta dbałość o szczegóły – piękne animacje, dobrze dobrana kolorystyka, ładne ikonki… W Centrum ustawień znajdziemy szybkie przełączniki, możliwość dostosowania jasności ekranu oraz skróty do aplikacji, a ponadto mogę kontrolować odtwarzacz muzyki. Oczywiście nie jest to tak interaktywne, jak w Androidzie – np. przytrzymanie ikonki WiFi nie przeniesie nas do odpowiedniej kategorii preferencji.

Recenzja Iphone 7 - aparat

Widżety nie pojawiły się na pulpicie, ale otrzymały osobny, lewy zakątek. Aplet z ostatnio używanymi aplikacjami, najświeższe wiadomości czy pogoda, to elementy, które w iOS powinny zagościć już dawno temu. Poprzez przeciągnięcie palcem w dół nadal mamy dostęp do banalnej, ale niezwykle przydatnej szukajki. No i kolejny niezmiernie praktyczny detalik, z którego słynie Apple – natychmiastowe wyciszenie iPhone’a za pomocą fizycznego przełącznika zlokalizowanego na lewej krawędzi. Naturalnie w ustawieniach możemy zdefiniować, kiedy i z jakich poziomów interfejsu mamy mieć dostęp do konkretnych opcji. Apple pozwala również dostosować kolorystykę wyświetlacza, a także zredukować ilości emitowanego szkodliwego światła niebieskiego za pomocą suwaka lub poprzez tryb Night Shift. iOS 10 to zatem racjonalne połączenie nowości i zaśniedziałego konserwatyzmu.

Czym iPhone 7 różni się od iPhone'a 6?

Muszę wspomnieć jednak o rzeczach, które mnie w tym systemie irytują. Oprócz konieczności synchronizacji plików z iTunes, niezwykle denerwujący jest brak możliwości grupowania powiadomień wg aplikacji, tak jak ma to miejsce w Androidzie. Jeżeli więc ktoś wyśle Wam 30 wiadomości na Messengerze, to po wybudzeniu na pasku powiadomień ujrzycie 30 pozycji. Żeby było zabawniej ta opcja była dostępna w poprzedniej wersji iOS! Jak już jesteśmy przy Messengerze, to warto podkreślić brak wykorzystania w iOS nakładek ekranowych, a to na Androidzie rozdziewiczył właśnie komunikator Facebooka. Jednym słowem nie mamy tych pływających konwersacji, które możemy otworzyć np. nad YouTubem dalej słuchając danego filmu. Niestety w iOS każde kliknięcie oznacza bezkompromisowe przejście do kolejnej appki. No i to usuwanie powiadomień – dlaczego nie wystarczy po prostu przeciągnięcie?

Recenzja Iphone 7 plus - Wady i Zalety

Aparat i kamera: Krok w przód!

Dotarliśmy do aparatu, który zauważalnie ulepszono. Najbardziej odczuwalnym dodatkiem jest zdecydowanie optyczna stabilizacja, wcześniej zarezerwowana dla iPhone’a Plus, która w przeciwieństwie do androidowej konkurencji działa również w 4K. Ujęcia są niezwykle płynne, nawet kiedy kroczymy po chodniku. Optyczna stabilizacja zezwala także na dłuższe naświetlanie zdjęcia wieczorem, bez ryzyka rozmazania sceny. Dzięki temu oraz szerszej przysłonie f/1.8 otrzymamy naprawdę przyzwoite fotografie, również w niesprzyjającym świetle. Z kolei zdjęcia uchwycone w innych warunkach, mogą śmiało nawiązywać równą walkę z konkurencyjnymi modelami.

Rankingi smartfonów >>>

Jaki smartfon robi najlepsze zdjęcia? To już musicie ocenić sami, na naszej stronie znajdziecie kilka porównań, jednakże warto zauważyć, że np. Samsung Galaxy S7 o wiele bardziej nasyca barwy. Fotki zrobione przez S7 czy Mi5 wydają mi się też bardziej ostre i wyraziste, iPhone ma tendencję do zmiękczania uchwyconych scen. Muszę wszakże powiedzieć, że iPhone 7 to razem z Galaxy S7 jedne z najlepszych fotosmartfonów, dla osób, które potrzebują zwyczajnie wyjąć telefon i zrobić zdjęcie. Te telefony wybaczają najwięcej błędów, a jeżeli mamy czas aby uchwycić kilka fotografii to jesteśmy pewni, że któraś z nich wyjdzie niemal perfekcyjnie.

Przykładowe zdjęcia wykonane iPhone 7:

Bateria: czy jest lepiej niż w 6s?

A co jeżeli chodzi o baterię? W naszych poprzednich filmikach opowiadaliśmy trochę więcej na temat. Co na pewno musicie wiedzieć to, to że iPhone 7 wcale nie odstaje od rywali. Średnie użytkowanie pozwoli ze spokojem przetrwać od rana do wieczora, ale jeżeli pozwolimy sobie na nieco bardziej intensywne użytkowanie, szczególnie mam tutaj na myśli oglądanie YouTube po LTE, to może okazać się, że telefon poprosi o prąd już po 8 godzinach od czasu pełnego naładowania.

Recenzja Iphone 7 - Wady i Zalety

Podsumowanie: Czy warto kupić iPhone 7

Wielu z Was chciałoby pewnie, abym powiedział, że iPhone 7 to urządzenie za drogie i nie warte swojej ceny. Z tym, że ludzie, którzy kupią tego smartfona wiedzą przecież, że Apple to nie najtańsza firma. Ten amerykański producent wcale nie zasługuje na falę krytyki, bo gdyby nie pierwszy iPhone, to nie mielibyśmy dzisiaj Galaxy S7 czy Xiaomi Mi5s. Fakt, iPhone 7 nie wywołuje już takiego szału, jak działo się to kiedyś, ale czy inne marki faktycznie z roku na roku prezentują swoich klientom takie rewolucje, jakich oczekujecie od Apple? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: iPhone 7 to także jeden z najlepszych telefonów zaprezentowanych w 2016 roku. Stare patenty, lecz zapakowane do dopracowanej obudowy w świetnym kolorze zdecydowanie do mnie trafiają, dlatego temu urządzeniu należy się moja rekomendacja, choć jeżeli zależy Wam na długim czasie pracy bez ładowania, warto dołożyć kilkaset złotych do wersji Plus.

blog comments powered by Disqus
Recenzujemy iPhone'a 7! Warto Go Mieć?