PODPOWIEDZI:

iPhone 7 czy iPhone 6s - Porównanie - Który Wybrać?

iPhone 7 czy iPhone 6s - Porównanie - Który Wybrać?

Cześć z Tej strony Szakal. W dzisiejszym odcinku porównam dla Was iPhone’a 7 do poprzednika iPhone’a 6s. Odpowiem także na pytanie czy najnowszy produkt Apple jest wart wydania blisko 4000 zł.

Specyfikacja

Zaczynamy od specyfikacji. Oba urządzenia wyposażono w 4,7-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1334 x 750 pikseli. iPhone 7 ma za to szerszą paletę barw, jak widać biele mają na nim żółtawy odcień i niestety nie możemy tego zmienić w ustawieniach. Ekran jest również o 25% jaśniejszy, na co też warto zwrócić uwagę, szczególnie jeśli ktoś często używa telefonu na zewnątrz.

iPhone 7 czy iPhone 6s - Porównanie Ekranów Wyświetlaczy

Oba wyświetlacze oferują funkcję wykrywania nacisku ekran o nazwie 3D Touch, która pozwala na używanie przydatnych skrótów w iOS, dzięki czemu ilość dotknięć ekranu potrzebna do wykonania danej czynności jest mniejsza, niż w przypadku Androida. W iPhonie 6s umieszczono procesor Apple A9, 2 GB RAM, pamięć wewnętrzną zaczynająca się niestety od 16 GB oraz akumulator o pojemności 1715 mAh, która ma działać 2 godziny krócej niż ten z iPhone 7. Na pokładzie iPhone’a 7 znajdziemy z kolei procesor Apple A10 Fusion szybszy o 40% od zeszłorocznego chipa, 2 GB pamięci RAM, 32, 128 lub 256 GB pamięci wbudowanej oraz akumulator o pojemności 1960 mAh.

iphone 7 vs iphone 6s

Jakie zmiany w designie?

W kwestii designu nie uświadczymy dużych zmian. W oczy rzuca się usunięcie poprzecznych pasków anteny telefonu, co faktycznie wygląda ładniej, no i oczywiście dużo większy obiektyw. Na dolnej krawędzi zaszła natomiast najbardziej bolesna dla wielu użytkowników modyfikacja. iPhone 7 nie ma już analogowego mini jacka. Niestety, posiadacze nowego smartfona Apple będą musieli do tego jakoś przywyknąć. Dobrym krokiem jest na pewno zaimplementowanie głośników stereo. Grają one w dwóch różnych kierunkach. Trzeba przyznać, że są głośne i reprodukują czysty dźwięk – to na pewno ważna metamorfoza względem modelu 6s. Mamy też dwa nowe kolory.

iPhone 7 czy iPhone 6s - Porównanie Wyglądu

Czarny matowy oraz błyszczący jet black. Zakup tej drugiej wersji odradzamy, masakrycznie się palcuje i rysuje. Matowa wersja zaś, to moim zdaniem najładniejszy iPhone od dawna – wygląda fenomenalnie, o wiele lepiej niż zaprezentowane wraz z iPhone 6s różowe złoto. Apple usunęło fizyczny przycisk początek, zamiast tego dostaliśmy przycisk optyczny znany ze smartfonów z Androidem. Urozmaicono go jednak o rozwiązanie znane z Apple Watch, a więc taptic engine, które emituje wibracje przypominające kliknięcie guzika – są one naprawdę realistyczne i niektórzy ludzie nie mogą uwierzyć, że tam fizycznie się nic nie wciska. Największą nowinką w telefonie od Apple, a dla mnie killer featurem, kiedy przyjdzie wybierać pomiędzy 6s, a 7, jest wodoszczelność potwierdzona certyfikatem IP67, choć niestety nie chroniona gwarancją.

Działanie, system i interfejs

Na temat wydajności nie ma co się rozwodzić. Oba urządzenia poradzą sobie ze wszystkimi zadaniami. Oczywiście iPhone 7 jest szybszy, ale 6s jeszcze co najmniej przez 2 lata będzie należycie wspierany przez Apple i będzie działać bez zarzutu.

iPhone 7 czy iPhone 6s - Porównanie szybkości działania

Po szybkości otwierania aplikacji, widać, że oba telefony idą łeb w łeb i zależy to nawet bardziej od systemu niż wydajności. Sam iOS 10 przynosi kilka ciekawych nowych funkcji, o których opowiadaliśmy w oddzielnym materiale, link w karcie. Warto jednak wspomnieć, że zaprojektowanie obszaru powiadomień w androidowy sposób oraz wprowadzenie widżetów, to pozytywna ewolucja. Oprogramowanie nie ma tutaj jednak wielkiego znaczenia, bo dokładnie tego samego, co oferuje iPhone 7, doświadczymy na iPhonie 6s.

iphone 6s vs iphone 7

Aparat i kamera

Jeżeli chodzi o aparat, to w specyfikacji nie wygląda, jakby Apple zbytnio się postarało. Nic bardziej mylnego. Pomimo pozostawienia matrycy o rozdzielczości 12 Mpix, rozszerzenie przysłony do f/1.8, w porównaniu do f/2.2 w iPhonie 6s, to krok milowy. Fotografie wykonywane w ciemnych warunkach za pomocą 7-demki są naprawdę o wiele lepsze od tych zrobionych przez model zeszłoroczny. Podobnie jest ze zdjęciami wykonanymi w dzień, choć tutaj nie widać już takiej kolosalnej różnicy.

Niestety Apple nadal jest za konkurencją w przypadku aparatu, ale z drugiej strony iPhone 7 to najlepszy fotosmartfon, jeżeli szukacie urządzenia z iOSem. Wielkim plusem w porównaniu do 6s jest także optyczna stabilizacja obrazu, do tej pory zarezerwowana dla iPhonów Plus. Ta funkcja działa rzeczywiście świetne i bije na głowę telefony z Androidem. Dzięki optycznej stabilizacji obrazu rzadziej oglądać będziemy rozmazane fotografie, a nasze filmy nie będą roztrzęsione. Dodatkową opcją jest możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW.

iPhone 7 czy iPhone 6s - Porównanie aparatów i jakość zdjęć

Apple usprawniło lampę doświetlająca, która teraz składa się nie z dwóch, a z czterech diod. Jako latarka spisuje się ona świetne, gdyż jest bardzo jasna, ale w mojej opinii zdjęcia podświetla zbyt żółtą barwą. W opisie załączam linka do publikacji na naszej stronie, gdzie znajdziecie zdjęcia z obu urządzeń w wysokiej rozdzielczości – wejdźcie tam i sami porównajcie czy jest to postęp warty przesiadki z 6s na nowego iPhone 7, a potem napiszcie w komentarzu, co sądzicie. Moim zdaniem, jeżeli szukacie smartfona z iOS do robienia zdjęć, koniecznie musicie wyposażyć się w najnowsze dziecko Apple. Wracając jednak do udoskonaleń względem zeszłorocznego modelu, to na przodzie doszło do zmiany matrycy. 7 Mpix konstrukcja zastąpiła 5 megapikselową matrycę znaną z iPhone 6s. Czy widać poprawę w jakości zdjęć? Jeżeli wykonujemy je z pewnej odległości, to z pewnością tak. Po drugie teraz możemy zarejestrować szerszą scenę, a to też rzecz ważna dla fanów selfie. Funkcja Retina Flash, która podświetla ekran przy robieniu selfie w trudnych warunkach oświetleniowych nadal działa bardzo dobrze, a kolor podświetlenia, podobnie, jak w przypadku tylnych diod, adoptuje się do otoczenia.

Czas pracy na baterii

W rzeczywistości bateria o pojemności 1960 mAh wytrzyma około 6 godzin ciągłego, mieszanego intensywnego użytkowania, w tym około 4 godzin na ekranie włączonym ekranie. Mowa o oglądaniu filmów online, przeglądaniu Internetu po WiFi i LTE, graniu, słuchaniu muzyki przez Bluetooth, robieniu zdjęć, rozmawianiu czy nawigowaniu na Google Maps.

iPhone 7 czy iPhone 6s - Porównanie - Który Wybrać

Oczywiście w przypadku pojedynczych czynności wykonywanych po WiFi jesteśmy w stanie uzyskać lepsze wyniki: 7 godzin oglądania YouTube’a i 11 godzin odświeżania stron internetowych, co 2 minuty. Jak te wyniki mają się do 6s’a? Niestety nie zauważyliśmy, aby 7-demka była lepsza aż o 2 godziny – w zależności od okoliczności uda nam się wycisnąć zaledwie godzinę więcej. Warto też dodać, że iPhone 7 na przewodzie i ładowarce z pudełka ładuje się krócej niż iPhone 6s. Dokładnie jest to prąd 5,09V, 0,93A, co daje możliwość naładowania baterii do pełna w półtorej godziny. Ładowanie 6s’a zajmuje około godzinę dłużej.

Przykładowe Zdjęcia

Przykładowe zdjęcia wykonane iPhone 6s:

Przykładowe zdjęcia wykonane iPhone 7:

Podsumowanie – czy warto?

Pozostało mi odpowiedzieć na pytanie – czy warto przesiąść się z iPhone’a 6s na nowego iPhone’a 7? Jeżeli robisz dużo zdjęć i masz oglądać YouTube’a leżąc w wannie, to zdecydowanie tak. Jeśli natomiast bardzo lubisz słuchać muzyki z słuchawek, za które zapłaciłeś 500 zł i które zupełnie przypadkiem maja mini jacka – zostań przy 6s. Dla mnie wodoszczelność to zdecydowanie killer feature, który Apple powinno wprowadzić już 2 lata temu. Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi co się ma i faktem jest, że iPhone 7, to aktualnie najlepsze, co Apple ma do zaaferowania i jeśli zmieniasz aktualnie telefon, a planujesz zakupić urządzenie z iOS, to zdecydowanie nowy iPhone jest wart Twojej uwagi.

blog comments powered by Disqus
iPhone 7 czy iPhone 6s - Porównanie - Który Wybrać?