PODPOWIEDZI:

Playstation 5 vs Xbox Series X - którą konsolę wybrać?

Playstation 5 vs Xbox Series X - którą konsolę wybrać?

Obecna generacja jest już na ostatniej prostej. Niebawem palmę pierwszeństwa przejmą potężne konsole - Playstation 5 i Xbox Series X. Która z nich jest mocniejsza? Która może okazać się lepszym sprzętem do grania? Kiedy PS5 dotrze na sklepowe półki, a kiedy zrobi to nowy Xbox?

Na początku łyżka dziegciu - nie mamy odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Niemniej wiemy już, jak słodkie będą nasze beczki miodu. Microsoft ujawnił specyfikację Xbox'a Series X w notce prasowej, a Sony pokazało możliwości PS5 podczas transmisji. Swoją drogą, ta była niezbyt interesująca dla przeciętnego użytkownika - pełna deweloperskiego języka i pozbawiona informacji o grach oraz wyglądzie urządzenia. 

Sprawdź aktualne ceny na konsole: 

Xbox One X:

Xbox One X oferta dla ciebie media expert

Playstation 4 Pro:

Oferta dla ciebie ps4 pro media expert

AMD daje procesory i grafikę, reszta jest magią

To było pewne od pierwszych zapowiedzi. Procesory oraz karty graficzne w konsolach dostarczy AMD. I nie będą to byle jakie jednostki. Tajwańczycy wyprodukowali rozwiązania w 7-nanometrowym procesie litograficznym. Skorzystali przy tym ze zdobywających uznanie na najmocniejszych komputerach architektur. W przypadku procesorów jest to Zen 2, a dla układu graficznego - RDNA 2. 

Xbox Series X skorzysta z rozwiązań AMD podobnie jak Playstation 5

Producenci konsol podeszli do tematu wykorzystania tej mocy zupełnie inaczej i możliwości PS5 oraz XSX będą różne. W przypadku procesorów: 

  • Xbox zaoferuje 8 rdzeni o taktowaniu 3,8 GHz dla pojedynczego rdzenia i 3,6 GHz w trybie SMT (wielowątkowym)
  • Playstation także otrzyma 8 rdzeni, ale o zmiennym taktowaniu - maksymalnie 3,5 GHz


Playstation 5 oferuje niższe maksymalne taktowanie. Ponadto 3,5 GHz nie będzie najczęściej wykorzystywaną częstotliwością - skorzystają z niej tylko najbardziej wymagające gry, a i nie zawsze. Konsola Sony, wzorem PCtów, pozwoli na dopasowanie taktowania do sytuacji, w jakiej procesor będzie używany. Microsoft idzie za to na całość i w każdym momencie ma udostępniać pełną moc.

Choć układy graficzne pochodzą od AMD, tu także widzimy różne podejście: 

  • Xbox Series X zaoferuje 12,16 TFLOPS przepustowości danych, podczas gdy Playstation 5 - 10,26 TFLOPS
  • Procesor graficzny w Xboxie Series X będzie składać się z 52 jednostek o taktowaniu 1,825 GHz, zaś w Playstation 5 - 36 jednostek o maksymalnym taktowaniu 2,23 GHz

Sony ponownie postawiło na płynną zmianę mocy obliczeniowej, inaczej niż w przypadku Microsoftu. Japończycy chcą nadrobić to dzięki AMD Smart Share, który będzie przekładał część obliczeń z GPU na CPU i odwrotnie. Na pewno część mocy układu graficznego Microsoftu zostanie przeznaczona na DirectML - biblioteki graficzne DirectX 12 poszerzone o nauczanie maszynowe. 

Wydaje się, że to starcie PS5 może przegrać. Sony postawiło jednak na inne elementy konsoli.

Surowa moc kontra Moc SSD

Gdy spojrzymy na RAM, po raz kolejny widzimy, że producenci zastosowali różne podejście. W teorii obydwa sprzęty mają 16 GB pamięci operacyjnej GDDR6. Ta jednak ma różną przepustowość. Wszystkie 16 GB w PS5 pozwalają przetwarzać 448 GB/s. W przypadku XSX możliwości są różne. 10 GB przetworzy 560 GB/s, a 6 - 336 GB/s. Prosta matematyka sugerowałaby, że to Xbox zaoferuje większą przepustowość. 

Dyski SSD to standard nowej generacji, który da jej zastrzyk mocy

Sony ma jednak asa w rękawie, który może przesądzić sprawę przetwarzania danych na konsoli. Playstation 5 posiada znacznie szybszy dysk SSD. Obydwie konsole korzystają z rozwiązań NVMe opartych na magistrali PCIe 4.0. Rozwiązanie z Japonii posiada jednak, w teorii, lepsze elementy wspomagające. Zdecydowano się tu na stworzenie własnego kontrolera flash z 12-kanałowym interfejsem oraz skrócenie czasów zapytania pamięci.

O ile szybszy jest dysk SSD na PS5? Wyniki wskazują, że sporo. Przy nieskompresowanych danych oferuje przepustowość do 5,5 GB/s, a po skompresowaniu - nawet 9 GB/s. XSX wypada przy tym blado. Konsola Microsoftu może przetworzyć 2,4 GB/s bez kompresji lub dwukrotnie tyle po spakowaniu plików. Japończycy mają więc znacznie większy potencjał do tworzenia gier o otwartym świecie, pełnym unikalnych elementów.

Niestety, innowacja jest okupiona pewnymi ograniczeniami. Pierwszym z nich jest pojemność dysku. Zaledwie 825 GB pojemności dysku SSD w przypadku Playstation 5 i 1 TB w Xbox Series X wyglądają na ponury żart. Jeszcze mniej śmieszny, gdy odejmiemy od tego pamięć zajętą przez system. 

Miniaturowe dyski SSD w Xboxie Series X będą łatwe w instalacji

Playstation 5 ma jeszcze jeden problem - chwilowy brak zgodności z zewnętrznymi dyskami SSD. Do płynnego działania systemu będą potrzebne jednostki obsługujące PCIe 4.0 przy minimalnej przepustowości około 7 GB/s. Obecnie nie ma takich dysków. Sony będzie certyfikować w przyszłości produkty, które zmieszczą się w konsoli i zachowają niski pobór energii. To duże utrudnienie, szczególnie gdy uwzględnimy, że dodatkowy terabajt do Xboxa włożymy do dedykowanego slotu.

Moc nowych doznań

Producenci konsol chcą nas przekonać o przełomowości nowych sprzętów niekoniecznie grami czy designem urządzeń. Pokazują to za pośrednictwem technologii, które znajdą się wewnątrz sprzętu. 

Ray Tracing na nowej generacji ma działać globalnie

Do konsol zawita znany z komputerów osobistych śledzenie promieni. To w dalszym ciągu droga technologia, a karta graficzna do Ray Tracing to wydatek na poziomie co najmniej 2000 złotych. Dlatego implementacja rozwiązania cieszy, zwłaszcza że obydwa sprzęty wyposażono w akceleratory oraz szereg oprogramowania wspomagającego. Śledzenie promieni nie wykończy konsol dzięki dedykowanej architekturze.

Pomiary audio Sony miały pomóc w utworzeniu idealnego dźwięku

Ciekawie prezentuje się nacisk Sony na wrażenia audio. Choć Xbox Series X dostanie Project Acoustics poprawiający wrażenia dźwiękowe, to ta innowacja nie zajęła tyle czasu co w przypadku Sony. Nie dziwi to gdy zobaczymy, że nad Tempest 3D AudioTech pracowano w specjalnie wygłuszonych pomieszczeniach. Dzięki próbkom dźwięku i analizie HRTF wielu uszu, opracowano specjalne profile dźwiękowe, które nadadzą głębi wrażeniom dźwiękowym. 

Xbox Series X skorzysta ze swojej mocy by konwertować materiały do jakości HDR

Microsoft mocniej skupia się na tym, co zauważymy. Firma chwali się nie tylko śledzeniem promieni, ale także konwersją gier o standardowym kontraście do HDR. Rozwiązanie ma działać nawet z klasykami z pierwszego Xboxa. W przypadku starszych gier Microsoft podbije ich jakość do 4K. Zaoferuje także Quick Resume - opcję szybkiego powrotu do rozgrywki w tym samym miejscu, gdzie ją skończyliśmy. Ta najpewniej pojawi się też na PS5. 

Xbox ma mieć mniejsze opóźnienia niż jakakolwiek konsola przed nim

Obydwie konsole mają obsłużyć 4K przy 60 klatkach na sekundę. W planach jest także 120 klatek na sekundę oraz opcjonalna obsługa 8K - przy czym ta pojawi się najpewniej tylko w interfejsie. Przy obydwu prezentacjach zabrakło bowiem słowa o rozgrywce w 8K. Microsoft za to często i chętnie mówi o rozgrywce z minimalnymi opóźnieniami, co ma zapewnić obsługa HDMI 2.1 oraz nowe protokoły. 

Pad do Xboxa Series X jest bardzo podobny do poprzednika

W przypadku Microsoftu wiemy też, czego spodziewać się po padzie nowego Xboxa. Kontroler będzie wstecznie kompatybilny z Xboxami One. Zmianie ulegnie czterokierunkowy krzyżak, który dotychczas był piętą Achillesa dla Microsoftu. Pojawi się także dodatkowy przycisk do udostępniania treści z ekranu. Pad do PS5 pozostaje tajemnicą. Wiemy niewiele ponad to, że otrzyma on nowe silniki wibracyjne.

Playstation 5 vs Xbox Series X - porównanie specyfikacji

Na koniec porównanie specyfikacji PS5 i Xboxa Series X:

SpecyfikacjaSony Playstation 5Xbox Series X
Procesor8 x 3,5 GHz, Zen 28 x 3,8 GHz (3,66 GHz z SMT), Zen 2
Karta graficzna10.28 TFLOPs, 36 jednostek graficznych x 2,23 GHZ, RDNA 212,16 TFLOPS, 52 jednostek graficznych x 1,825 GHz, RDNA 2 
Rozmiar kościBrak danych360,45 mm2
Proces litograficzny7nm (ulepszone)7nm (ulepszone)
RAM16 GB GDDR616 GB GDDR6 
Przepustowość RAM-u448 GB/s10GB przy 560 GB/s, 6GB przy 336 GB/s
Dysk wewnętrzny825 GB dedykowany NVMe SSD1 TB dedykowany NVMe SSD
Przepustowość pamięci wewnętrznej5,5 GB/s (bez kompresji), 9 GB/s (skompresowane)2.4 GB/s (bez kompresji), 4.8 GB/s (skompresowane, przy odczycie przez dedykowany moduł)
Dodatkowa pojemnośćSlot na dyski SSD NVMe1 TB Expansion Card
Wsparcie dla dysków zewnętrznychWsparcie dla zewnętrznych dysków USB 3.2Wsparcie dla zewnętrznych dysków USB 3.2
Napęd optyczny4K UHD Blu-Ray4K UHD Blu-Ray 
Spodziewana jakość gier4K/60 FPS, do 120 FPS4K/60 FPS, do 120 FPS
Wyjście TVHDMI 2.1HDMI 2.1

Na ten moment brakuje najważniejszych detali. Nie wiemy, kiedy konsole pojawią się w sprzedaży i w jakiej cenie. Choć początkowo wydawało się, że Microsoft wypuści swój sprzęt w Święto Dziękczynienia (25 listopada), to faktycznie na Xboxa poczekamy do okresu świątecznego 2020. Podobnie sytuacja ma się wobec Sony. 

blog comments powered by Disqus
Playstation 5 vs Xbox Series X - którą konsolę wybrać?