PODPOWIEDZI:

Xbox Series X bez tajemnic! Producent ujawnia specyfikację

Xbox Series X bez tajemnic! Producent ujawnia specyfikację

Microsoft nie każe nam czekać na zorganizowaną przez siebie imprezę i już teraz ujawnia specyfikację Xboxa Series X. Nowa konsola Microsoftu będzie znacznie potężniejsza od poprzedników i ma zaoferować 4K przy 60 klatkach na sekundę.

Na pełnoprawną prezentację Playstation 5 musimy sobie trochę poczekać. Sony odwołało zaplanowane w Sony Hall konferencje, więc nie spodziewajmy się, że doczekamy się rychłej premiery. Zwłaszcza takiej, na której Sony PS5 Pro pojawi się w sklepach równocześnie z wersją podstawową

Tym bardziej cieszy, że Microsoft odsłania graczom karty i nie boi się konfrontacji z konkurencją. Odważne ruchy nie dziwią, gdy zauważymy, że Playstation 4 sprzedało się o 68 milionów egzemplarzy lepiej niż Xbox One. Gigant z Redmond nie poradził sobie w tej generacji, na początku zmuszając ludzi do kupna sensora Kinect, a potem przegrywając na polu tytułów ekskluzywnych.

W VideoNewsie #232 prezentowałem wygląd Xboxa Series X. Bryła przypominała raczej lodówkę niż konsolę, ale na swój sposób była urzekająca. Do tego czasu wiedzieliśmy mniej więcej, co znajdzie się wewnątrz konsoli. Teraz mamy już oficjalne potwierdzenie specyfikacji nowego Xboxa.

Microsoft Xbox Series X - Co w środku?

Gigant z Redmond uznał, że liczy się wnętrze i we wpisie na blogu Xbox poinformował o pełnej specyfikacji. 7 lat temu taką informację dostalibyśmy na osobnej konferencji, ale obecne zagrożenie koronawirusem zmusza do pewnych nieoczywistych działań. 

Xbox dostanie porty USB, HDMI oraz Ethernet, a także opcję rozszerzenia pamięci

News ze specyfikacją potwierdza najważniejszą informację - w środku konsoli znajdzie się procesor AMD z rdzeniami Zen 2. Nie będzie on wyposażony w standardowe dla serii Ryzen rdzenie, a dedykowane dla konsoli rozwiązanie. Każdy z nich może rozkręcać swoje zegary do poziomu 3,8 GHz pojedynczo oraz 3,66 GHz w trybie wielowątkowym. 

Co ciekawe, choć dostaniemy 16 GB RAM-u GDDR6, to jego wydajność będzie różna. Jedno pasmo pamięci zajmie 10 GB i będzie przetwarzać dane z prędkością 560 GB/s, zaś drugie - 6 GB - zaoferuje prędkość 336 GB/s. Możemy się spodziewać, że będzie ono odpowiadało za mniej angażujące procesy. 

Za grafikę w Xboxie Series X odpowiada AMD

Za grafikę ma odpowiadać konstrukcja AMD oparta na architekturze RDNA 2. Jej możliwości na papierze wyglądają imponująco - łączną moc obliczeniową 12 TFLOPS układ osiągnie dzięki 52 jednostkom obliczeniowym o zegarach 1,825 GHz. Jak zapewnia producent, pozwoli to na płynną rozgrywkę w 4K przy 60 klatkach na sekundę. W niektórych przypadkach deweloperzy będą mogli zaoferować nawet 120 FPS-ów. W informacji zabrakło potwierdzenia dla obsługi gier w 8K.

Gry mają wyglądać lepiej nie tylko dzięki mocy obliczeniowej. Xbox Series X otrzyma dostęp do DirectML, dzięki czemu gry będą mogły korzystać z nauczania maszynowego. Nie mogło także zabraknąć bibliotek DirectX, które pomogą obsłużyć Ray Tracing. Płynność gier ma zostać osiągnięte nie tylko dzięki klatkażowi, ale także z pomocą mniejszego opóźnienia przy korzystaniu z pada - tutaj z pomocą przychodzi Dynamic Latency Input (DLI).

Xbox dostanie dedykowany slot do rozszerzania pamięci

Najmniej pozytywną informację zostawiłem na koniec. Xbox Series X na start otrzyma dysk SSD NVMe o pojemności 1 TB. W obliczu rosnących gier i popularności cyfrowej dystrybucji wydaje się, że to zwyczajnie za mało. Microsoft na pewno dorobi sobie na graczach, oferując w konsoli przestrzeń na dodatkowy terabajt danych. Na poniższym video zobaczycie, jaki wpływ ma nowy dysk na płynność uruchamiania gier. 

MIcrosoft Xbox Series X - Specyfikacja

Procesor8 x 3.8 GHz (3.66 GHz z SMT) Dedykowana jednostka Zen 2
Karta graficzna12 TFLOPS, 52 CUs x 1.825 GHz, Dedykowana jednostka RDNA 2 
Rozmiar kości360.45 mm2
Proces litograficzny7nm (ulepszone)
RAM16 GB GDDR6 
Przepustowość RAM-u10GB przy 560 GB/s, 6GB przy 336 GB/s
Dysk wewnętrzny1 TB dedykowany NVMe SSD
Przepustowość pamięci wewnętrznej2.4 GB/s (bez kompresji), 4.8 GB/s (skompresowane, przy odczycie przez dedykowany moduł)
Dodatkowa pojemność1 TB Expansion Card
Wsparcie dla dysków zewnętrznychWsparcie dla zewnętrznych dysków USB 3.2
Napęd optyczny4K UHD Blu-Ray 
Spodziewana jakość gier4K/60 FPS, do 120 FPS

Premiera nowej konsoli Microsoftu zaplanowana jest na okres przedświąteczny tego roku. Do tego czasu, skoro część z nas i tak musi zostać w domu, warto rozejrzeć się za ofertami na obecne konsole Xbox!

Tu kupisz Xboxa One X z grą gratis!

oferta dla ciebie xbox one x mediaexpert.pl

blog comments powered by Disqus
Xbox Series X bez tajemnic! Producent ujawnia specyfikację