PODPOWIEDZI:
Maraton okazji w RTV Euro AGD

Nakrywanie do stołu a robot - Kolejne osiągnięcie naukowców z MIT

Nakrywanie do stołu a robot - Kolejne osiągnięcie naukowców z MIT

Robot, który planuje i wykonuje czynność nakrywania do stołu, z pozoru nie wzbudza większych emocji. W praktyce jest to zalążek wykorzystywania robotów w coraz bardziej złożonych i odpowiedzialnych zadaniach.

Naukowcy z uczelni MIT pochwalili się kolejnym osiągnięciem. Tym razem nauczyli robota nakrywać do stołu, ale z uwzględnieniem inteligentnego planowania. Zobacz, na czym to polega:

Jak widać na powyższym filmiku, nie chodzi tu wyłącznie o wykonanie zakodowanych wcześniej czynności. Robot nie ma bowiem problemu z efektywnym planowaniem kolejnych ruchów w oparciu o te, które ma już za sobą.

Zlecone zadanie jest w stanie wykonać w nieszablonowy sposób, nawet pomijając któryś z etapów, o ile jest to możliwe, by osiągnąć końcowy cel.

Tego typu projektowanie zadań jeszcze bardziej przypomina ludzkie, gdyż uwzględnia coraz więcej dodatkowych czynników.

Filmik prezentuje mało skomplikowaną czynność, bo nakrywanie stołu, ale to tylko pozory. Planowanie z uwzględnieniem nieokreślonych czynników, bo tak nazywają ten sposób naukowcy z MIT, przyda się w przyszłości w różnych fabrykach.

Chodzi przede wszystkim o pracę robotów z niebezpiecznymi materiałami. Uogólniając, roboty będę w efekcie lepiej rozumieć, co właściwie robią i z czym pracują. W przypadku gdy coś pójdzie nie tak, robot nie będzie bezmyślnie wykonywał kolejnych etapów - albo wstrzyma pracę i powiadomi ludzi o potencjalnym problemie, albo sam go rozwiąże.

Źródło: arxiv.org

Przeczytaj też:

blog comments powered by Disqus
Nakrywanie do stołu a robot - Kolejne osiągnięcie naukowców z MIT