PODPOWIEDZI:

Przyszłość telemedycyny, Marisilicon Y i lekkie okulary - skrót OPPO INNO DAY 2022

Przyszłość telemedycyny, Marisilicon Y i lekkie okulary - skrót OPPO INNO DAY 2022

Jak co roku OPPO prezentuje swoje wizje przyszłości, które dotyczą nie tylko smartfonów. Tym razem firma chce pokazać się jako pionier zdrowia oraz czystego dźwięku wysokiej jakości.

OPPO INNO DAY od kilku lat jest okazją do poznania zarówno tych technologii, które faktycznie trafią na rynek, jak i konceptów, które wydają się realne, ale najpewniej nie ujrzą światła dziennego w najbliższym czasie. Najnowsze propozycje od OPPO wydają się być jak najbardziej realne, ale czy pojawią się w naszych domach i kieszeniach? Czas pokaże.

Marisilicon Y - nowy chip NPU w ofercie OPPO

Jeśli pamiętacie OPPO INNO DAY z 2021 roku, to wiecie, czym jest Marisilicon X. Dla tych, którzy nie wiedzą, krótkie przypomnienie: to 6-nanometrowa jednostka do obliczeń neuralnych (NPU - Neural Processing Unit), czyli tzw. sztucznej inteligencji. Odpowiadała ona między innymi za obliczenia związane z przetwarzaniem obrazu w smartfonie OPPO Find X5 Pro. Teraz zyska ona współtowarzysza - MariSilicon Y.

OPPO w ubiegłym roku zaprezentowało układ przede wszystkim fotograficzny, a tym razem firma skupiła się na dźwięku. SoC (System On a Chip) MariSilicon Y. Firma przy konstrukcji nowego rozwiązania skorzystała z architektury N6RF od TSMC. Pozwala ona osiągać o 18% niższy poziom szumu różowego (flicker noise) przy przesyłaniu danych w porównaniu z procesem 16nm.

Nowy proces technologiczny to lepsza efektywność

Lepsza przepustowość danych niewątpliwie była potrzebna do wprowadzenia pakietu Pro Bluetooth, który pozwala przesłać o 50% więcej danych w jednym pakiecie niż konkurencyjne układy dźwiękowe. To dzięki nowemu procesowi produkcyjnemu w smartfonach z MariSilicon Y pojawi się obsługa kodeka URLC (Ultra Resolution Lossless Codec). To oznacza dostęp o bezprzewodowego dźwięku przesyłanego w standardzie 24-bitów/192kHz.

Bezstratny przesył dźwięku przez Bluetooth może zmienić rynek TWS

Firma nie podzieliła się informacjami o tym, jak wykorzystanie kodeka URLC i pasma 12 Mbps wpływa na zużycie baterii w porównaniu do konkurencyjnych układów. Sprzęty z MariSilicon Y obsłużą standard Bluetooth Low Energy. Nie poznaliśmy też urządzeń obsługujących ten kodek po stronie słuchawek czy systemów audio. Wiemy za to, że smartfony OPPO mogą doczekać się obsługi przestrzennego audio z prawdziwego zdarzenia.

OPPO Air Glass 2

OPPO wierzy w swoje interaktywne okulary. OPPO Air Glass 2 ważą 38 gramów. Taki efekt osiągnięto dzięki lekkiej ramce oraz soczewkom dyfrakcyjnym SRG. Tego typu soczewki wspierają korekcję wzroku i późniejsze modyfikacje. 

Jakie będą zastosowania dla OPPO Air Glass 2? Przede wszystkim pozwolą na obsługę połączeń oraz tłumaczenie w czasie rzeczywistym. Wyposażono je też w narzędzia pozwalające na nawigowanie, konwertowanie mowy na tekst oraz inne, nieokreślone dokładniej funkcje. Zastosowane soczewki wykorzystują technologię dyfrakcji fal świetlnych, by zaprezentować naszym oczom ekrany o dużej rozdzielczości. 

Pierwsza generacja OPPO Air Glass była tak dobra, że musieli zrobić sequel

Urządzenie w znacznym stopniu przypomina OPPO Air Glass sprzed roku, które w oparciu o procesor Snapdragon 4100 były w stanie działać na jednym ładowaniu nawet 10,5 godziny. Jednocześnie firma nie podzieliła się szczegółami technicznymi ani orientacyjną datą premiery nowej generacji.

Big Tech idzie w Big Health - OPPO OHealth H1

Opaski mierzące aktywność to zaledwie początek. Wielkie firmy technologiczne zataczają coraz szersze kręgi w świecie zdrowia dzięki nowym funkcjom oraz technologiom. Już nie tylko smartgadżety z funkcjami pomiaru zdrowia, ale i urządzenia dedykowane naszemu zdrowiu zmierzą to, jak zachowuje się nasz organizm. Takim narzędziem jest OHealth H1.

OHealth H1 od OPPO

Z wyglądu sprzęt jest dość niepozorny - ktoś mógłby pomylić go z mydelniczką. Ważący 95 gramów "kamyk" naszpikowano jednak o wiele bardziej zaawansowanymi technologiami. Całość wybudzi się do pracy po wzięciu do ręki. OHealth H1 cechują wygoda i szybkość pomiaru - podstawowe parametry zdrowotne jak ciśnienie, EKG czy saturacja będą dostępne w mniej niż 30 sekund.

OHealth H1 pozwoli na saturację krwi

A jakie pomiary wykonamy z pomocą OHealth H1?

  • Saturacja krwi - Do jej pomiaru wykorzystuje się sensor fotopletyzmograficzny. Wystarczy przyłożyć palec do górnej części urządzenia.
  • Pomiar tętna - O ile ta funkcja wydaje się być spodziewana, tak OHealth H1 ma być dokładniejszy niż inne urządzenia. Do wykoannia pomiarów należy przyłożyć urządzenie do opuszków palców.
  • EKG - Dedykowany algorytm ma wykryć arytmię czy migotanie przedsionków.
  • Osłuchiwanie pracy płuc i serca - W tym celu w urządzeniu zamontowano czujniki piezoelektryczne, które mają za zadanie działać jak elektroniczny stetoskop. Sprzęt zarejestruje dźwięk z wnętrza organizmu.

Osłuchiwanie płuc i serca może okazać się przydatne przy telemedycynie

  • Temperatura ciała - Do tego OHealth H1 wykorzystuje sensor Time of Flight - ten sam, który odpowiada za wykrywanie odległości między obiektami w niektórych smartfonach.

Pomiar temperatury z użyciem OPPO OHealth H1

  • Monitoring snu - Wystarczy położyć OHealth H1 20 cm od poduszki, by czujnik analizował nie tylko chrapanie, ale i ruchy łóżka. 

Dedykowana aplikacja mobilna zbierze informacje o stanie zdrowia

Jak przy innych sprzętach, nie zabraknie aplikacji analizującej zachowania naszego organizmu i historię pomiaru. OPPO widzi w sprzęcie przyszłość telemedycyny, ale nie podaje potencjalnej daty premiery ani nie promuje sprzętu jako gotowego produktu. Niby człowiek wiedział, jak wygląda OPPO INNO DAY, a jednak się łudził. Na sprzęty bliższe konsumentom i sklepowym półkom pozostaje czekać, a z dobrych źródeł wiemy, że OPPO ma jeszcze kilka asów w rękawie.

Źródło: OPPO Polska

blog comments powered by Disqus
Przyszłość telemedycyny, Marisilicon Y i lekkie okulary - skrót OPPO INNO DAY 2022