PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Neuralink wejdzie ludziom do mózgów, Mocopi, konsola dla psów - VideoNews 377

Neuralink wejdzie ludziom do mózgów, Mocopi, konsola dla psów - VideoNews 377

Czy chcielibyście mieć w waszym mózgu chipset, który zastąpi wam smartfon? Czy zaufacie w tej sprawie firmie prowadzonej przez człowieka, który idzie na wojnę z Apple, bo to nie chce się reklamować na Twitterze? Może do wirtualnej rzeczywistości lepiej przenieść się za pomocą kilku narzędzi do odwzorowania ruchu? Odpowiedzi poszukamy w VideoNewsie 367.

W tym tygodniu na stronie pojawił się między innymi:

Nie zapomnijcie wchodzić na grupę Testerzy Videotestów

Krótko i na temat

  • 60%. Tyle stron według indeksowania wyszukiwarki Google to duplikaty
  • Unia Europejska bez trybu samolotowego? Komisja Europejska zamierza wdrożyć regulacje, które pozwolą na implementację sieci 5G w samolotach, a także obsługi pasma Wi-Fi 5 GHz w infrastrukturze drogowej.
  • Bestcena, czyli firma, która udawała sprzedaż smartfonów przy ich "wynajmowaniu", namawia ludzi do zwrotu urządzeń już jako Beneko. Ponownie czyni to w sposób bezprawny, licząc na niewiedzę swoich poprzednich klientów, którzy mieliby odzyskać pieniądze za stare smartfony.

Tak wygląda przykładowy email od Beneko

  • Huawei może zniknąć z Polski i większości Europy. Nie chodzi jednak o konsumencki oddział producenta, a o rozwiązania sieci telekomunikacyjnej, jak sugeruje Politico.
  • USB-C4 Version 2.0 może i ma skomplikowaną nazwę, ale bije kolejne rekordy prędkości. W trzypasmowym transferze może przesyłać i odbierać pliki z prędkością 120 Gbps. W ten sposób zostanie pobity wrześniowy rekord 80 Gbps.
  • Elon Musk w tym tygodniu zdążył pokłócić się z Apple o ich prowizję od zakupów w jego aplikacji poprzez Apple Pay, oczernić firmę z Cupertino po tym, jak ta wycofała się z reklamowania na Twitterze, zaproponować własny smartfon jako alternatywę dla iOS i Androida, pojechać do siedziby Apple i wyjaśnić spór. 
  • W dziedzinie chłodzenia podzespołów Bykski może nie mieć konkurencji, jednak niekoniecznie ze względu na wydajność, a na rozmiar B-1080-CEC-X, który może chłodzić do czterech kart graficznych jednocześnie. 

Chłodzenie Bykski jest naprawdę spore

► Sprawdź promocję na chłodzenie Krux!

  • Czy sytuacja na rynku nieruchomości może być gorsza? Tak, jeśli za skupowanie nieruchomości wezmą się... roboty. Vice naświetla działania firmy Imagine Homes, która skupuje domy w błyskawicznym tempie korzystając z narzędzie analizy rynkowej. 
  • Tymczasem w San Francisco roboty będą mogły... zabijać. Chodzi o zastosowanie ich do eliminacji zagrożeń, gdy w przeciwnym wypadku narażone zostałoby ludzkie życie. 

Neuralink chce, by niewidomi widzieli, a sparaliżowani - poruszali się

Podczas wydarzenia "Show and Tell" Neuralink zaprezentowała postępy w dziedzinie interfejsu komputer-mózg. Podczas konferencji naukowcy oraz Elon Musk zwracali uwagę na dwa główne zastosowania. Pierwsze to wysyłanie impulsów elektrycznych do neuronów odpowiedzialnych za stymulację mięśni. W tym celu Neuralink miałby gościć nie tylko w mózgu, ale i w różnych odcinkach kręgosłupa. Dzięki temu osoby z paraliżem, a także z chorobą Parkinsona miałyby w pełni odzyskać swobodę ruchu.

Drugim zastosowaniem jest danie dostępu do wizji osobom, które nie mogą korzystać ze wzroku. Wszystkich operacji wszczepienia nici przesyłających napięcie ma dokonywać robot R1. Całość łatwo ulepszalibyśmy bez ponownego naruszania opony mózgowej. W tym celu naukowcy tworzą system obrazowania podskórnego. Według przedstawicieli firmy Neuralink wysłał już większość niezbędnej dokumentacji do Amerykańskiej Komisji Leków i Żywności, a testy rozpoczną się w ciągu około 6 miesięcy. 

Sony pokazało narzędzie do przenoszenia naszego ruchu do sieci

Mocopi to zestaw 6 sensorów, które mocujemy przy różnych częściach ciała - dwa na nadgarstkach, dwa w okolicy kolan, jeden na wysokości bioder i jeden z tyłu głowy. Sensory opierają się na Bluetooth i do działania systemu wszystkie muszą połączyć się z aplikacją mobilną lub kompatybilnym programem. Całość może pracować do 10 godzin na jednym ładowaniu. Sony stworzyło własne rozwiązanie, w którym nasze ruchy zwizualizuje awatar. Z rozwiązania skorzystają też Vtuberzy używający aplikacji VR Chat.

Mocopi to zestaw sensorów ruchowych przyczepianych w wielu miejscach

Sprawdź cenę gogli Meta (Oculus) Quest 2!

Rozwiązanie Sony ma nie tylko rejestrować ruch w czasie rzeczywistym, ale i go zapisywać. Firma opublikowała zestaw narzędzi deweloperskich, których pliki wykonawcze mogą działać w obrębie silnika Unity czy MotionBuilder. Sprzęt kosztuje 49500 jenów (około 1640 złotych), a producent na razie nie planuje sprzedawać go poza Japonią. Do sprzedaży w Japonii Mocopi trafi w styczniu.

Powstaje konsola do gier dla... psów.

W 2017 roku badanie przeprowadzone na psach grających w proste, dotykowe gry na smartfonach wykazało, że taka aktywność może mieć korzystne efekty dla zdrowia psów. To zainspirowało twórców start-upu Joipaw do stworzenia konsoli. Jej pierwotnym założeniem miała być pomoc z uczuciem osamotnienia czworonogów podczas nieobecności ich właścicieli. Pozytywnym skutkiem takiej zabawy ma być spowolnienie starzenia się psich mózgów.

Sprawdź promocję na konsolę dla ludzi w zestawie z FIFĄ!

Na sprzęt składa się ekran dotykowy, który reaguje na psią ślinę. Sprzęt oferuje dwie gry. W jednej z nich pies ma dotknąć tę część ekranu, na której znajduje się kret, a w drugiej ma wskazać, na której połowie ekranu znajduje się więcej bąbelków. W nagrodę z wbudowanego dyspozytora wypadnie psia przekąska. Joipaw ma gromadzić dane o tym, jak pies reaguje na zadania i jeśli odczyty nie będą prawidłowe, użytkownik zostanie o tym poinformowany. Depozyt na rzecz sprzętu to koszt około 27 złotych, jednak nie podano daty premiery.

Sztuczna inteligencja odmładza ludzi w sekundy

Naukowcy z Politechniki w Zurychu oraz badacze z Disney Research Studios stworzyli sieć neuronową, która potrafi zmieniać wygląd kluczowych cech twarzy, dzięki czemu znacznie szybciej odmłodzi się twarz aktora grającego w produkcjach telewizyjnych i filmowych. Face Re-Aging Network (FRAN) swoją technologię opiera na setkach tysięcy sztucznie wygenerowanych twarzy w wieku od 18 do 85 lat z pomocą StyleGAN2.

W przeciwieństwie do podobnych rozwiązań, FRAN zachowuje adekwatność cech wiodących twarzy, przez co poza odmłodzeniem nie dochodzi do zmiany wyglądu. Każdy rejon twarzy jest osobno analizowany przez oprogramowanie. Jednocześnie badacze zaznaczają, że nie uda się w ten sposób odmłodzić bardzo wiekowej osoby. Co ciekawe, oprogramowanie może też zadziałać w drugą stronę, przez co młodsi aktorzy mogą wyglądać na starszych, ale w obecnej formie nie dodaje siwych włosów.

Czy Metawersum faktycznie będzie w naszych domach?

Zespół badawczy Kognita we współpracy z HTC i Microsoftem opublikował badanie na temat stanu Metawersum. Do 2030 roku wartość rynku skupionego wokół tego rodzaju usług może wynieść od 2 do 10 bilionów dolarów. Liczba aktywnych użytkowników VR i AR rośnie średnio o 19,8% w ciągu ostatnich trzech lat, zaś wartość samego rynku wzrosła o 26%. Sam polski rynek VR to około 25 milionów dolarów w 2021 roku. Co 9. Polak ma w planach kupić sprzęt do wirtualnej rzeczywistości.

Popularyzacja VRu będzie kluczowa dla popularyzacji usług metawersum (fot. Bradley Hook)

VR swoją drogę ku masom może znaleźć poprzez edukację - szacuje się, że do 2025 roku w ten sposób uczyć będzie się 15 milionów osób w szkołach i uniwersytetach. Poza tym tego typu sprzęt zyskuje uznanie w przemyśle, jako narzędzie do przeprowadzania kursów oraz konceptualizacji projektów. Raport zakłada także zmianę paradygmatu - to gra pozwoli nam zarobić poprzez rozgrywkę i wykonywanie zadań oraz handel tokenami wewnątrz gry.


Zobacz pozostałe ciekawostki technologiczne:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Neuralink wejdzie ludziom do mózgów, Mocopi, konsola dla psów - VideoNews 377