PODPOWIEDZI:

Zanim kupisz sprzęt AGD

Zanim kupisz sprzęt AGD

Czy to złośliwość rzeczy martwych jeżeli okazuje się, że nasza zmywarka nie mieści się pod szafką a lodówka okazała się za mała? Wcale nie. Zabrakło nam w takim momencie dobrego planowania przy urządzaniu kuchni. Dziś zastanowimy się jakie rzeczy trzeba brać pod uwagę zanim zdecydujemy się na kupienie sprzętu AGD, tak żeby unikać nieprzyjemnych niespodzianek.

Zaprojektuj swoją kuchnię

Kuchnię urządzamy najpierw w naszej wyobraźni. Jest wizja i pomysł. Później nadchodzi czas na realizację tego pomysłu. Wówczas okazuje się, że nasza wizja musi ulec modyfikacji, ponieważ nie wzięliśmy pod uwagę czynników jak wielkość pomieszczenia, stan instalacji elektrycznej czy sieć podłączeń wodno-kanalizacyjnych.

Pierwsza ważna decyzja, jaką powinniśmy podjąć zanim jeszcze kupimy wyposażenie do kuchni dotyczy rodzaju AGD – czy planujemy urządzenia wolnostojące czy do zabudowy. Ta kwestia jest bardzo ważna, ponieważ od niej zależy jakie meble kupimy. Dobrze by było, aby kolor oraz styl AGD współgrał z całym projektowanym wnętrzem kuchni.

Tu będzie stała lodówka

Projektując kuchnię, musimy wziąć pod uwagę układ istniejących podłączeń do wody i prądu. Gniazdka muszą się znajdować w sąsiedztwie lodówki, zmywarki okapu czy piekarnika. Warto więc się zastanowić, gdzie gniazdka powinny być usytuowane. Jeśli urządzamy mieszkanie w starym budownictwie sprawdźmy stan instalacji elektrycznej.

„Zastanówmy się także nad racjonalizacją rozmieszczenia sprzętu. Gdy zdecydujemy się na piekarnik w zabudowie słupkowej, warto umieścić go na takiej wysokości, żebyśmy nie musieli się do niego schylać. Ponadto kuchenka gazowa czy płyta grzejna powinny być umieszczone w pobliżu kanału wentylacyjnego. Tam przecież podłączony będzie okap kuchenny. Natomiast lodówkę należy ustawić z dala od kuchenki, a także wszelkich źródeł ciepła. Trzeba również wymierzyć dokładnie miejsca, gdzie planujemy ustawić urządzenia.” – radzi Alina Chemperek-Gumiela, przedstawicielka Candy Hoover Polska, producenta sprzętu AGD.

Zanim kupisz sprzęt AGD

Trójkąt roboczy

Kształt i wielkość pomieszczenia razem z usytuowaniem okien i drzwi ma wpływ na rozmieszczenie mebli i sprzętu AGD. Aby jednak użytkowanie kuchni było proste i wygodne warto w miarę możliwości zastosować zasadę trójkąta roboczego. Jest to odległość maksymalna między trzema najważniejszymi urządzeniami w kuchni - lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką. Jeżeli mamy taką możliwość to powinny one wyznaczać wierzchołki trójkąta. Najlepiej by było aby był to trójkąt równoboczny o długości każdego z boków 120 cm-210 cm. Przy takim usytuowaniu nie zmęczymy się w pokonywaniu dystansu związanego z wyjęciem produktu z lodówki, umyciem go, a następnie przyrządzeniem na kuchence.

Dopasowanie do potrzeb

Przed kupieniem sprzętu AGD powinniśmy dobrze przeanalizować nasze potrzeby i zwyczaje. Musimy określić jak duża jest liczba osób które mieszkają w domu. Oprócz tego warto się zastanowić jak duże robimy zakupy, ile przygotowujemy posiłków, czy kuchnia będzie miejscem spotkań. Jeśli często i dużo gotujemy warto zakupić energooszczędną płytę indukcyjną oraz okap o dużej wydajności. Gdy w domu są lub będą małe dzieci zwróćmy uwagę, czy kupowany sprzęt ma odpowiednie blokady i zabezpieczenia. Dla rodziny lepszym rozwiązaniem będzie zmywarka o szerokości 60 cm, natomiast dla singla lub dwóch osób wystarczy urządzenie 45 cm. Wysokość blatów i szafek powinna również być dopasowana do wzrostu użytkowników. Prawidłowa wysokość blatów (6-8 cm poniżej linii łokci) zapobiegnie garbieniu się podczas prac kuchennych, a tym samym wpłynie pozytywnie na kręgosłup.

blog comments powered by Disqus