PODPOWIEDZI:
kampania Employer Branding - PMI

Windows Phone 8 vs Android 4.1 Jelly Bean

Szybki spis treści:
Windows Phone 8 vs Android 4.1 Jelly Bean

Aktualnie na rynku dostępne są trzy największe systemy operacyjne – Android, Windows Phone oraz iOS. Porównamy pierwsze dwa i odpowiemy sobie na pytanie, który z tych systemów jest lepszy. Do tego posłużą nam dwa smartfony Samsung Galaxy S3 mini oraz HTC Windows Phone 8s.

Wygląd:

Aspekt bardzo ważny nie tylko w kategorii jaka są smartfony. Interfejs, przyjemność z użytkowania, swoboda działania oraz ergonomiczność to główne cechy, które powinien mieć system operacyjny. Android doskonale komponuje się w te ramy. Każdy system ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak przeanalizujmy wygląd Android w wersji 4.1 oraz Windows Phone 8.

Android

  • 7 aktywnych pulpitów

  • Widgety

  • Pasek powiadomień

  • Dowolność kombinacji ikon

  • Możliwość zmiany kompozycji pulpitu

  • Tapety (również animowane)

Windows

  • Duże interaktywne kafelki
  • Możliwość tylko zmiany kolory tła
  • 25 motywów kolorystycznych

Jak widać Windows nie ma aż takiej „siły rażenia” i z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że w tym aspekcie system Android jest zdecydowanie lepszy.

androidandroid

windows phone 8windows phone 8

Nawigacja:

Tutaj Windows ma największe szanse. Bardzo proste ułożenie menu. Przyczepiane kafelki na głównym ekranie, a także oraz po przesunięciu palcem w lewo mamy dostęp do reszty programów. Genialne w swej prostocie. W przypadku Androida dostępnych mamy kilka pulpitów, gdzie możemy dowolnie umieszczać ikony. Mamy też do dyspozycji ściągany na dół pasek powiadomień. Najczęściej na dole są umieszczone domyślne utworzone skróty do dialera telefonicznego, smsów, poczty i samych kontaktów. Na pierwszy rzut oka Windows zdaję się bardziej przyjazny . Jednak to tylko złudzenie, oba systemy nie nastręczają większych problemów użytkownikom.

androidandroid

Sklep z aplikacjami:

Zważywszy, że Android jest systemem otwartym, wielu użytkowników samodzielnie pisze programy na ta platformę. Dzięki temu aktualnie do dyspozycji mamy ponad 600 tys gier i aplikacji, z czego ¾ jest za darmo! Jest to drugi pod względem wielkości sklep z programami zaraz po AppStore. Wiele do życzenia jednak pozostawia jakość. Nie każdemu użytkownikowi potrzebne jest 20 tys. latarek ... Windows zadomowił się dopiero niedawno na rynku mobilnym, stąd jego sklep (o nazwie Marketplace) nie jest jeszcze tak rozwinięty. Brakuje kilku podstawowych aplikacji. Jednak najgorszą rzeczą są niestety ceny, które znacznie przewyższają te ze Sklep Play od Google.

windows phone 8windows phone 8

Fragmentacja:

System Android od roku 2009 wypuścił już 10 wersji swojego systemu operacyjnego. Aktualnie praktycznie wszystkie te wersje nadal działają na rynku, przez co fragmentacja tego systemu jest olbrzymia. Tutaj wzorem jest Apple, które swoje produkty aktualizuje z dużą częstotliwością- przez średnio 3 lata. Windows na tym polu niewiele jeszcze zrobił, jednak już możemy zauważyć pierwsze oznaki fragmentacji. Windows Phone 7 praktycznie już nie istnieje, teraz aktualna jest wersja 7.5, 7.8 oraz najnowsza 8. Dużo jak na dwa lata działalności...

Ceny urządzeń:

Testowany Samsung Galaxy Mini 3 kształtuje się w przedziale cenowym od 800 do 1000 zł, podobnie HTC Windows Phone 8s. Możemy jednak zauważyć, że telefony z Windowsem Phone są z reguły droższe od podobnych specyfikacją smartfonów z systemem Android. Do końca nie wiadomo czym to jest spowodowane. Na pewno konkurencja na rynku Androida, sprzyja obniżaniu cen. Aktualnie na 20 smartfonów z systemem Android przypada 1 z Winowsem Phone.

htc vs s3

Podsumowanie:

Na początku 2013 roku możemy śmiało powiedzieć, że system Android nie ma przeciwnika w systemie Microsoftu. Klienci to widzą i chętniej wybierają produkty Google. Jednak Windows przez ostatni rok poczynił duże postępy. Agresywny marketing oraz nowa wersja systemu operacyjnego Windows 8 przynosi pozytywne efekty, jednak to za mało aby zagrozić gigantowi z Mountain View.

htc vs s3 mini

Zapraszamy do oglądania!

blog comments powered by Disqus
Windows Phone 8 vs Android 4.1 Jelly Bean