PODPOWIEDZI:

[PORADA] Wykorzystanie Procesora i Karty Graficznej w Grach. Co Ważniejsze?

[PORADA] Wykorzystanie Procesora i Karty Graficznej w Grach. Co Ważniejsze?

Artykuł ten ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie: co jest dla gracza ważniejsze procesor czy karta graficzna?

Platforma testowa

  • Procesor

AMD FX-6300 standardowe taktowania

  • Chłodzenie procesora

Akasa Venom Medusa

  • Pamięci

12GB DDR3 (2x 4GB GoodRam 1333MHz @1600MHz + 2x 2GB Patriot 1333MHz @1600MHz)

  • Płyta

AsRock 970 Extreme 3

  • Karta graficzna

Zotac GTX760

  • Dyski twarde

WD 500GB Caviar Blue + Seagate Barracuda 1,5TB 7200.11

  • Zasilacz

Fractal Design Tesla 550W 80+

  • Obudowa

NZXT Phantom 410

  • System operacyjny

MS Windows 7 64bit Ultimate

  • Sterowniki

Nvidia 320.4

Metodyka

Aby odpowiedzieć na zadane pytanie, musimy wiedzieć, który z dwóch głównych podzespołów jest "ważniejszy" podczas rozgrywki.

Aby sprawdzić jak obciążany jest procesor oraz karta graficzna użyliśmy dwóch monitorów: jeden, na którym toczyła się rozgrywka, oraz drugi podłączony do tej samej karty graficznej, ale na którym wyświetlane były trzy aplikacje: manager zadań Windows z podglądem na aktywnosć CPU, MSI Afterburner, który wyświetlał parametry pracy karty graficznej, oraz CPU-Z - kontrola taktowania procesora.

Ustawienia gry i założenia - głównym założeniem testu było jak najwierniejsze oddanie prawdziwej rozgrywki. Dlatego darowaliśmy sobie szukanie "momentów" procesorowych, czy graficznych. Odpaliliśmy pierwszą lepszą grę z brzegu, w jaką osobiście często gram: Medal Of Honor Warfighter i rozpoczęliśmy rozgrywkę. Tryb gry wieloosobowy: ustawienia szczegółowości detali na Ultra (szczegóły ustawień widoczne są w części video) oraz rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikesli.

Na drugim monitorze w tym samym czasie obserwujemy wykorzystanie % GPU oraz CPU.

Wnioski

Fakty: podczas rozgrywki (co widać wyraźnie na filmie) użycie karty graficznej było praktycznie maksymalne (99~98%), a użycie procesora wahało się mocno najczęściej w granicach od 55~78% na wszystkich rdzeniach.

Moje wnioski: O wiele ważniejsza podczas gier okazała się karta graficzna (w sumie żadne zaskoczenie). Nawet podczas momentów przestoju podczas rozgrywki, czy wtedy kiedy zginąłem procent wykorzystania GPU nie spadał, gdy w tym samym czasie CPU wyłączał tryb turbo, a jego wykorzystanie potrafiło spaść nawet do zaledwie 50kilku %. Z punktu widzenia gracza, czy to podczas modernizacji, czy budowy nowego zestawu testowego lepiej zainwestować w mocniejszą kartę graficzną niż procesor. Mało tego, nasz testowy procesor w teście wykazywał spore zapasy mocy w stosunku do karty graficznej - innymi słowy nie był ograniczeniem dla naszej platformy testowej.

Drodzy czytelnicy i widzowie - taki test powtórzymy na jeszcze mocniejszym GPU i być może słabszym CPU, również w innych grach. Bez szukania konkretnych momentów w grze, które będą kładły nacisk na procesor lub kartę graficzną, ale postaramy się jak tylko będzie to możliwe, jak najbardziej realnie oddać życie - normalną grę.

Zapraszamy więc na część Video oraz do komentowania i propozycji do następnego "eksperymentu".

blog comments powered by Disqus
[PORADA] Wykorzystanie Procesora i Karty Graficznej w Grach. Co Ważniejsze?