PODPOWIEDZI:

Top Gier z 2013 roku, czyli co warto kupić pod choinkę?

Top Gier z 2013 roku, czyli co warto kupić pod choinkę?

Rok 2013 powoli dobiega końca,a to doskonały moment na małe podsumowanie gier, które albo zrobiły wokół siebie dużo szumu, albo są godne uwagi. Niniejsza lista jest jak najbardziej subiektywna więc zapewne w wielu miejscach nie podzielicie mojego zdania. Kolejność danych produkcji jest przypadkowa więc nie należy na to zwracać uwagi.

Crysis 3

Moje zestawienie zacznę od gry, która wywarła na mnie niesamowite wrażenie pod względem wizualnym i jest to oczywiście Crysis3. Silnik, na którym bazuje ta produkcji robi niesamowite cuda więc ucztę dla oczu mamy zagwarantowaną. Recenzując Crysisa, w bardzo wielu momentach złapałem się na tym, że zamiast grać, zatrzymywałem się i podziwiałem detale graficzne. Od tamtej pory, żadna inna gra nie zachwyciła mnie tak przepychem graficznym.

Top najlepszych/najgorszych gier 2013. Ranking.

W tym miejscu należy wspomnieć, że Crysis 3, żadnej rewolucji jeśli chodzi o rozgrywkę, nie zrobił, więc grało się po prostu dobrze. Gra niewątpliwie warta uwagi, ale raczej nie pod względem fabularny.

Tomb Rider

zobacz ceny gry: Tomb Rider

Sięgając dalej pamięcią na swojej drodze spotykam trochę niedocenianą produkcje mijającego roku, jaką jest nowe wcielenie Tomb Ridera. Nowa lara mi osobiście bardzo przypadła do gustu i urzekła swoją dojrzałością. To produkcja dużo poważniejsza niż części poprzednie, a za razem skierowana do trochę starszego odbiorcy. Wskrzeszenie serii się więc udało,a ja jestem bardzo ciekaw jak potoczą się dalsze losy marki.

Top najlepszych/najgorszych gier 2013. Ranking.

SimCity

Tyle szczęścia niestety nie miała kolejna produkcja na naszej liście czyli SimCity. Rzesze graczy czekających na tę grę były ogromne, tak samo zresztą jak nadzieje pokładane w tej produkcji. Niestety szybko okazało się, że gra jest niewypałem roku. Wysiłki programistów w kierunku wypuszczania kolejnym aktualizacji nie przynosiły wiele dobrego, co przyniosło efekt w postaci szturmu graczy na fora developera. Tysiące osób czuło się oszukanych i mieli do tego prawo bo przez pierwsze 2 tygodnie , w grę nie dało się praktycznie zagrać, z powodu błędów przy próbie połączenia z serwerem.

Top najlepszych/najgorszych gier 2013. Ranking.

Gdy gra w końcu nadawała się do w miarę bezproblemowej rozgrywki, niektóre funkcjonalności były w dalszym ciągu wyłączone, nawet miesiąc po premierze. EA widząc co się stało, dała tym, którzy kupili grę, rekompensatę w postaci darmowej produkcji z Origin, zaproponowanej przez wydawcę. Można się domyślić, że to nie uspokoiło sytuacji i do dziś dnia, uważam, że była to jedna z najgorszych premier tego roku.

Bioshock Infinite | Call of Juarez Gunslinger | Sniper Ghost Warrior2

zobacz ceny gry: Bioshock Infinite
zobacz ceny gry: Call of Juarez Gunslinger
zobacz ceny gry: Sniper Ghost Warrior 2

Trochę sobie ponarzekałem więc najwyższa pora na dużo milsze rzeczy. Niestety, nie mówię tutaj o darmowych wejściówkach do klubu nocnego, a o grze, która do dziś wywołuje skrajne emocje. Niektórzy od samego początku mówili , że jest ona niezjadliwa, za bardzo napompowana i kompletnie niepasująca do poprzednich części cyklu. Twierdzili, że w grze jest za dużo strzelania i za mało klimatu. Inni jednakże, wynosili tę produkcje pod niebiosa, zachwycając się złożonością wątków i stylem graficznym. A czy Wy, wiecie, o której grze mówię? Jest to oczywiście Bioshock Infinite, przy którego recenzji bawiłem się fantastycznie.

Top najlepszych/najgorszych gier 2013. Ranking.

Gra zachwyciła mnie już na starcie i nie zawiodła aż do końca, który nawiasem mówiąc był dla mnie bardzo zaskakujący. Jeszcze na długo po odejściu od komputera przypominałem sobie niektóre fragmenty i myślałem o alternatywnych zakończeniach. Gra podobała mi się tak bardzo, że zrobiłem specjalną kompilację z najlepszych momentów z gry, którą znajdziecie na moim kanale. Gorąco polecam sprawdzić Bioshocka, chociażby po to, żeby wyrobić sobie własne zdanie na temat tej kontrowersyjnej produkcji.

Top najlepszych/najgorszych gier 2013. Ranking.

Jeśli chodzi o nasze rodzime podwórko, to nie sposób nie wspomnieć o 2 grach, które zapadły mi w pamięć. Jest to Call of Juarez Gunslinger oraz Sniper Ghost Warrior2. W Sniperze pokładałem spore nadzieje, ponieważ bardzo lubię takie klimaty. Niestety przez mnogość niedoróbek i rozmaitych błędów, produkcja okazała się być po prostu zwykłym przeciętniakiem. Co prawda, fragmenty w slow montion robią wrażenie, ale niedopracowane elementy Ghost Warriora 2 zdecydowanie dominują nad tą produkcją.

Top najlepszych/najgorszych gier 2013. Ranking.

Całkowicie inaczej jest z Gunslingerem, czyli gry w realiach dzikiego zachodu. Charakterystyczny styl graficzny i sposób opowiadania historii sprawił, że przeszedłem tę grę praktycznie jednym tchem. Fabuła jest bardzo ciekawa,a sceny retrospekcji powodują, że rozgrywka jest bardziej dynamiczna. Dla mnie jest to najlepsze pozytywne rozczarowanie tego roku i z chęcią przejdę tę grę raz jeszcze.

Top najlepszych/najgorszych gier 2013. Ranking.

Metro Last Light

zobacz ceny gry: Metro Last Light

A teraz trochę z innej beczki- co powiecie na małą wyprawę do Rosji? Po co? Po to, żeby wczuć się w klimat gry, o której za chwilę będę mówił. Metro Last Light to bez wątpienia kolejna gra, która powinna znaleźć się w tym zestawieniu. Swoim ponurym klimatem i postapokaliptycznym światem, sprawia, że przemierzając tunele metra, czujemy się jakoś nieswojo. Dreszczyk emocji, towarzyszy nam tutaj praktycznie cały czas, tym bardziej, że gra do najłatwiejszych nie należy. Jeśli tylko lubicie takie klimaty i nie graliście w Last Light, to koniecznie nadróbcie zaległości. Klimat zwala z nóg, podobnie zresztą jak wymagania sprzętowe, więc bądźcie na to gotowi.

Grid 2

zobacz ceny gry: Grid 2

Dosyć zabijania, budowania miast i ratowania świata. Czas wsiąść do ulubionej maszyny każdego mężczyzny czyli do samochodu. Namiastkę wyścigów da nam z całą pewnością produkcja studia Codemasters, czyli Grid2. W tym przypadku gracze również podzielili się na dwa obozy. Ci, którzy twierdzą, że gra jest tragicznym klonem poprzedniczki, oraz CI, którzy uważają, że jest ona po prostu dużo lepsza.

Top najlepszych/najgorszych gier 2013. Ranking.

Ja od samego początku traktowałem tę grę jak swego rodzaju relaksator i grało mi się naprawdę przyjemnie. Spędziłem na wirtualnym torze Grida 2 około 150 godzin i nie żałuję ani minuty. Szczególnie upodobałem sobie tryb online gdzie ściganie się z żywymi kierowcami powodowało czasami mnóstwo emocji. Bez wątpienia gra warta uwagi, tym bardziej, że cena zaporowa nie jest.

Company of Heroes 2

zobacz ceny gry: Company of Heroes 2

Pojeździliśmy sobie samochodami, więc co powiecie na czołgi? Do tego celu przyda nam się niewątpliwie kolejna produkcja z listy czyli Company of Heroes 2. Gra, którą recenzując wyrywałem sobie włosy z głowy, ale nie dlatego, że była kiepska,a dlatego, że zacząłem swoją przygodę od trybu online.

Top najlepszych/najgorszych gier 2013. Ranking.

Nie róbcie tego samego błędu, tym bardziej jeśli nie graliście w jedynkę. Lepiej jest przejść kampanię, a dopiero później porwać się w wir walki z żywymi ludźmi. Żeby wygrywać, trzeba mieć nie lada umiejętności strategicznego myślenia co na pewno wadą nie jest. Tak czy inaczej dla fanów RTSów, pozycja obowiązkowa.

Battlefield 4 | Call of Duty Ghosts | Assassin's Creed 4 Black Flag

zobacz ceny gry: Battlefield 4
zobacz ceny gry: Call of Duty Ghosts
zobacz ceny gry: Assassin's Creed 4 Black Flag

Na sam koniec zostawiłem sobie 3 produkcje, które wywołały niemałą burzę. Battlefield 4, Call of Duty Ghosts oraz Assassin's Creed 4 Black Flag. Tych gier nikomu przypominać nie trzeba ponieważ swoje premiery miały dość niedawno. Wszystkie te 3 produkcje mają ze sobą bardzo wiele wspólnego. Szkoda tylko, że większość z tych elementów to cechy negatywne. Daleko szukać nie trzeba.

Top najlepszych/najgorszych gier 2013. Ranking.

Ghosts jest w dalszym ciągu niegrywalny na ogromnej liczbie konfiguracji sprzętowych. Ludzie, którzy posiadają bardzo mocne sprzęty skarżą się na okropną optymalizację produktu. Salwy śmiechu wywołały sztucznie zawyżone wymagania. Dość powiedzieć, że gra do uruchomienia wymagała 6 GB RAMu i nie dało się tej blokady oficjalnie pominąć. Co prawda, twórcy wydali już łatkę ale niesmak pozostaje.

Top najlepszych/najgorszych gier 2013. Ranking.

Battlefield mistrzem optymalizacji również nie jest, chociaż ku mojemu zdziwieniu działał on u mnie płynniej niż Ghosts. Posiadam 8 GB RAMu, GTXa 780 i procesor I7 4770k. Jest więc moim zdaniem grubą przesadą i hańbiącym olewaniem klientów czyli graczy, tak kiepskie dopracowanie produktu. Nie zrozumcie mnie źle. Nie są to kiepskie gry ale do ideału im sporo brakuje. Co prawda grając w zarówno jedną jak i drugą produkcję, bawię się dobrze, to warto nie zapominać o ewidentnych wadach, które trzeba im wytknąć.

Top najlepszych/najgorszych gier 2013. Ranking.

A co jeśli chodzi o pirackie życie. No cóż- moim zdaniem gra okazała się bardzo pozytywną niespodzianką. Jest nie tylko powiewem świeżości, ale również przygodą na dobrych kilkanaście godzin. Chyba jeszcze nigdy nie grałem w tak dobrą grę z piracką otoczką. Dla tych, którym znudziła się już tradycyjna rozgrywka w roli skrytobójcy, mogą walczyć na morzu, szukać skarbów, rozbudowywać swój okręt i werbować załogę. Jest niestety jeden mały szkopuł- optymalizacja. Przemilczę może ten aspekt, żeby się już nie powtarzać. Tak czy inaczej gra jest bardzo dobra i jest świetną odskocznią od innych produkcji tego roku.

Na koniec...

Zbliżamy się powoli do końca tego materiału więc czas na kilka wyjaśnień. Po pierwsze- nie grałem w żadne produkcje konsolowe, a co za tym idzie, w zestawieniu widnieją tylko gry, w które grałem na PC. Po drugie jestem świadom, że na liście brakuje mnóstwa innych gier, ale powtarzam raz jeszcze- zestawienie jest subiektywne więc każdy z was ma prawo do własnego zdania. I wreszcie nie traktujcie tej listy w stylu top 10. Nie mówiłem tutaj o najgorszych lub najlepszych grach, tylko o produkcjach, które w jakiś sposób zapadły mi w pamięć. Jeśli to zestawienie Wam się podobało, to dajcie temu wyraz w komentarzach. Na koniec życzę wszystkim wymarzonych prezentów choinkowych, a developerów proszę o nie traktowanie graczy jak beta-testerów, no ale o tym już w następnym filmie.

blog comments powered by Disqus
Top Gier z 2013 roku, czyli co warto kupić pod choinkę?